IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Разговори за науката - општа и слободна дискусија.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разговори за науката - општа и слободна дискусија.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 20:59
Originally posted by ultra ultra напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

pocetna brzina e nula
a i krajna e nula
fintata e kolku e bila silata pri samiot udar oti jajeto se skrsi
a silata zavisi od brzinata ili zabrzuvanjeto i masata, gravitacijata e konstanta 9.8

brzinata e KOREN od 2 g H голема%20насмевка

Брзината е количник од временскиот интервал и изминатиот пат, за што зборуваш дека е корен од два грама водород не знам или тоа на факултет се учи?голема%20насмевкагазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Кое одделение беше?


Прва година на медицинско училиште, каде што физиката е многу малку застапена, а во основно баш и не бев по тоа, ако имам некоја грешка исправи ме, но мислам дека е така?голема%20насмевка
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 20:54
Еве уште едно мое прашање.
Зошто баш кислородот мора да е потребен за метаболизмот на секоја клетка, дали може митохондриите на клетките да се задоволат со некој од друѓите гасови во вселената?
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 21:51
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Еве уште едно мое прашање.Зошто баш кислородот мора да е потребен за метаболизмот на секоја клетка, дали може митохондриите на клетките да се задоволат со некој од друѓите гасови во вселената?


Не може. Процесите на оксидација можат да се одвиваат само во присуство на кислород.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 06:50
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Еве уште едно мое прашање.Зошто баш кислородот мора да е потребен за метаболизмот на секоја клетка, дали може митохондриите на клетките да се задоволат со некој од друѓите гасови во вселената?


Не може. Процесите на оксидација можат да се одвиваат само во присуство на кислород.


Секојдневно се случуваат толку катастрофи кој лошо влијаат и на почва и на воздух, значи отиде кислородот, отидовме и ние! Нее бе верувај ќе измислам јас нешто ќе направам, некој хемиски елемент, ова она, кислород во соединение со бла бла таму ваму, ете ти живот.смеење
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 14:49
За физичките проблеми кој се јавуваат во сверата на науката еве еден линк кој ќе разјасни многу наши прашања.  Претиснете на view, а потоа на play за да ги видите примерите на основните физички проблеми користени за научни цели.

http://www.upscale.utoronto.ca/GeneralInterest/Harrison/Flash/#class_mech


Изменето од DDarko - 29.Септември.2009 во 14:50
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 14:53
Благодарам за одговорот за јајцето.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 15:08
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Благодарам за одговорот за јајцето.

Знаеш што по профилот имам претчуство дека ти оди хемијата од рака, па сакав да те прашам:
Ако водата заврива на 100 степени целзјусови, бензинот на 50 степени целзјусови, а зејтинот на 25 степени целзјусови, значи дека треба постепено да се загрева ринглата на која што се наога садот со течностите и течноста со нај мала точка на вриење треба да загрее прва, дали може на некој начин да се направи да завриат сите од еднаш или тоа е невозможно?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 15:38
хи,%20хи...го најде човекот...ТРУПглупчо.
Пааа...мислам една можност е да се измешаат сите во еден сад па кој зоврие попрв....
Оваааааај...друго, може наеднаш ама да се пушти ринглата на 100, така сите ќе бидат “сити“...овај...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 06:37
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

хи,%20хи...го најде човекот...ТРУПглупчо.
Пааа...мислам една можност е да се измешаат сите во еден сад па кој зоврие попрв....
Оваааааај...друго, може наеднаш ама да се пушти ринглата на 100, така сите ќе бидат “сити“...овај...
 
Можно е, благодарам, ако се стават во еден сад навистина мора да завријат сите исто под влијание на другите течности.среќа
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 14:49
Еве и нешто за спортските истражувачи во врска со боречките вештини и нивната поврзаност со физиката и математиката.

http://www.youtube.com/watch?v=0_nstWdKlyU&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=o9srBDFW0Z0&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=_ctRyu9V7N0&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=zSt3mMtabWo&feature=channel
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 21:31
Имам едно прашање до сите кој завршиле некое факултетче, што мислат за сваќањето на науката и нејзиното учење, дали животот би требало да го посветиме само на една ако сакаме полесно да успееме во неа, а другите само онака да ги следиме или преку ноќ да ги изучуваме сите посветувајќи го животот на неа? Поговорка: Вистинскиот научник никогаш не е сит од своите откритија.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 16:51
Што мислите за оваа појава. На почетокот немало ништо, вселената била многу мала, како пример мојата глава и се ширала и ширела, а се тврди дека ќе почне и да се стеснува.Ајде ова во кутијата да го замислиме како целта вселена и дека ние сме во неа, тогаш прашање се јавува, што е она надвор во неа, дали е тоа ништо?изненадувањеКон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 23:50
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Знаеш што по профилот имам претчуство дека ти оди хемијата од рака, па сакав да те прашам:Ако водата заврива на 100 степени целзјусови, бензинот на 50 степени целзјусови, а зејтинот на 25 степени целзјусови, значи дека треба постепено да се загрева ринглата на која што се наога садот со течностите и течноста со нај мала точка на вриење треба да загрее прва, дали може на некој начин да се направи да завриат сите од еднаш или тоа е невозможно?Mozhe, mozhe i btw vrienjeto na technosti e fizichka osobina


I kolku shto razbrav, prashuvash dali mozhe razlichi technosti, so razlichna tochka na vrienje (demek na razlichna temperatura) da zovrijat vo isto vreme dokolku se naogjaat na ista ringla (resho)

...Technostite vo zavisnost od kolichinata ( i red dr. prichini) ista temperatura dostigaat za razlichen vremenski period, pa taka na primer 10 ml voda dostignuva temperatura od 10 stepeni za pokratok vremenski period od 20 ml...
... ako ti gi najdes vistinskite soodnosi na technostite (samo kolku za primer: 100ml voda, 200ml benzin i 400ml maslo) bi mozhel da gi dovedesh do tochka na vrienje za ist vremenski period.

A ako mislish isto kolichestvo od site tri, na isto resho... Ne ke saka!.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 09:34
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Знаеш што по профилот имам претчуство дека ти оди хемијата од рака, па сакав да те прашам:Ако водата заврива на 100 степени целзјусови, бензинот на 50 степени целзјусови, а зејтинот на 25 степени целзјусови, значи дека треба постепено да се загрева ринглата на која што се наога садот со течностите и течноста со нај мала точка на вриење треба да загрее прва, дали може на некој начин да се направи да завриат сите од еднаш или тоа е невозможно?Mozhe, mozhe i btw vrienjeto na technosti e fizichka osobina


I kolku shto razbrav, prashuvash dali mozhe razlichi technosti, so razlichna tochka na vrienje (demek na razlichna temperatura) da zovrijat vo isto vreme dokolku se naogjaat na ista ringla (resho)

...Technostite vo zavisnost od kolichinata ( i red dr. prichini) ista temperatura dostigaat za razlichen vremenski period, pa taka na primer 10 ml voda dostignuva temperatura od 10 stepeni za pokratok vremenski period od 20 ml...
... ako ti gi najdes vistinskite soodnosi na technostite (samo kolku za primer: 100ml voda, 200ml benzin i 400ml maslo) bi mozhel da gi dovedesh do tochka na vrienje za ist vremenski period.

A ako mislish isto kolichestvo od site tri, na isto resho... Ne ke saka!.


Благодарам на одговорот.среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.