IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Разговори за науката - општа и слободна дискусија.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разговори за науката - општа и слободна дискусија.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака Обратен редослед
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Разговори за науката - општа и слободна дискусија.
    Испратена: 31.Мај.2021 во 08:28
Originally posted by Орка Орка напиша:

Откако Ричард го претрчав,Џулијас е човекот кој го 
има целото мое внимание.Ама баш цело време,дури и 
ги зголемив часовите од дремење пред компјутер.
На брза рака низ фејсбукот ќе претрчам,со ццкање
пфкање и преслушување некоја песна,малце повеќе
низ екселот и ете ме кај ПРОФЕСОРОТ.Иако имав среќа
да имам добар професор по физика,со ваков ја не би сакал да
излезам од училница.
Богатство е што има доста вакви емисии прикачено!

,,, more ortak , pazi , ke eksplodiraš nekoj den,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2021 во 19:23
Откако Ричард го претрчав,Џулијас е човекот кој го 
има целото мое внимание.Ама баш цело време,дури и 
ги зголемив часовите од дремење пред компјутер.
На брза рака низ фејсбукот ќе претрчам,со ццкање
пфкање и преслушување некоја песна,малце повеќе
низ екселот и ете ме кај ПРОФЕСОРОТ.Иако имав среќа
да имам добар професор по физика,со ваков ја не би сакал да
излезам од училница.
Богатство е што има доста вакви емисии прикачено!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2021 во 21:55
Последниов месец изгледав две интервјуа на Ричард.
Уживање е да се слуша.да
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 15:32
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

pocetna brzina e nula
a i krajna e nula
fintata e kolku e bila silata pri samiot udar oti jajeto se skrsi
a silata zavisi od brzinata ili zabrzuvanjeto i masata, gravitacijata e konstanta 9.8

brzinata e KOREN od 2 g H голема%20насмевка

Брзината е количник од временскиот интервал и изминатиот пат, за што зборуваш дека е корен од два грама водород не знам или тоа на факултет се учи?голема%20насмевка


хах..Дареголема%20насмевка

Г=гравитација (се мери метри/секунда)
Х=Висинаголема%20насмевка
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 16:37

Зошто да не,ајде твоја идеја твоја тема,дури и двесреќа

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 16:35
И една тема за научни вести мислам дека фали. трепкање
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 16:35
Ами ќе да нема изгледа Сани за Црните дипчиња тема.
Па отворија тогаш ако ја нема.
Чудни креатури се тоа,може не ни постотјат,или пак тамо важат некои нови закони на физиката.
Не ќе да е само големата гравитација.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 16:31
Ај во научни муабети да прашам, тука ко нај он-топик ми се чини ќе е. голема%20насмевка

- На форумов нема или јас не можам да најдам тема за Црни дупки? збунетост
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 11:13
ne ne vekje si dobiv 2cheголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 15:50
Uste li ti treba taa "dobra" informacija збунетостголема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 11:19
Луѓе ајде ве молам дејте ми добра дефиниција за центртрифугална сила, инерција и друг поим за терминот "модул". Благодарам однапред!среќа
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 03:20
Originally posted by zagor zagor напиша:

...sto so elektronite koga nastanuva praznenjeto?...toa bese moeto prasanje..

Па тие тогаш се насочуваат кон Земјата!
Од ова произлегува дека повеќе не е статички (штом се насочува), но тој електрицитет е создаден како таков. Потоа се насочува.
Ме стави во мисла. Дали ако е доволно силно електричното празнење кое се јавува при соблекување на волнена или синтетичка блуза (ако сте забележале се јавуваат искри кога се соблекувате во мрак и се слуша „пуцкање“), истото би се насочувало кон Земјата? Впрочем дали и овакво како што е слабо, се насочува кон Земјата? Логички би требало, но навистина за ова незнам. Би било убаво некој кој повеќе знае за ова да објасни.
Originally posted by zagor zagor напиша:


koj e sostavot na molnjata ,iskrata,ako elektronite ostanuvaat ..staticki?

Хм, плазма?!размислување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 10:43
cit: Да, се работи за статички електрицитет.
Тоа е ситуац
ија кога електроните остануваат таму (затоа е статички*)
...sto so elektronite koga nastanuva praznenjeto?...toa bese moeto prasanje..
koj e sostavot na molnjata ,iskrata,ako elektronite ostanuvaat ..staticki?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 00:52
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Да, се работи за статички електрицитет.
Тоа е ситуац
ија кога електроните остануваат таму (затоа е статички*). Овој статички електрицитет обично се јавува како резултат на триење

..ako e taka,kako nastanuva elektricnoto praznenje?

Најкратко, тоа е истиот принцип, но бидејќи Земјата е „-“, а знаеме дека движењето секогаш е од „+“ кон „-“, затоа молњата (празнењето) оди кон Земјата!
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Што мислите, зошто бескрајноста на вселената ја нарекуваме свемир?збунетост

Ние не ја нарекуваме така. Тоа е српски збор. А зошто тие така го нарекле ... не%20знамНајверојатно затоа што порано луѓето сеуште не знаеле за ѕвезди (мислам за нивниот животен циклус), галаксии, астероиди, комети ... па се им изгледало мирно. глупчо
Ова твое прашање ме насмеа, бидејќи ме потсети на „Гале“(?!)
Многу одамна, до пред едно 25-30 години, излегуваше едно многу убаво белградско месечно списание за популаризација на науката (од многу области, а посебно за астрономијата), кое се викаше „Галаксија“. На последната страница имаше неколку сликички за хумор (нешто во стилот на нашиот Пецко), каде главниот јунак беше едно младо момче кое се викаше Гале (спрема името на весникот, де). На првата сликичка од карикатурата, тој Гале низ телескоп ги гледа сите овие работи кои ние погоре ги спомнавме (комети, астеродиди ...), а на втората слика со широко отворени очи вчудоневидено гледа и се прашува: „А зашто се зове СВЕМИР“?плазење
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

... ама сепак она што го гледаме е околу 5 % од другото .... ОГРОМНО Е !!! ...


Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Околу 5%?
Би рекол дека само едно 0,0005 %.
Ајде гледај во едно човеково тело, ...

Еве на пример мозокот.
Има ли некој кој ќе се осмели да каже колку го познава(ме) мозокот?
Да, некои велат 5%, некои 10, некои 50% ..., а јас велам сите трескаат без врска, бидејќи како може да каже колкав дел знае од нешто што незнае колкаво е - глупчо
За да некој рече дека нешто знае 5, 10, 15 или незнам колку посто, тој треба најпрво да знае колку е 100 посто. А кога ќе знае 100 %, тогаш ... !!!голема%20насмевка
Па така и за вселената (космосот, свемиротголема%20насмевка), кој е тој саалам научник што ќе каже колку ја познаваме истата?глупчогубитник


Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.