IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Разговори за науката - општа и слободна дискусија.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разговори за науката - општа и слободна дискусија.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Разговори за науката - општа и слободна дискусија.
    Испратена: 20.Септември.2009 во 23:12
Овде можете да ги постирате вашите прашања кој се однесуваат општо на науката доколку видот на науката го нема во некоја тема од овој подфорум.

Да почнам прв:
Зошто кога забрзува работата на мускулите забрзува и дишењето?


Изменето од DDarko - 30.Септември.2009 во 14:57
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 14:12
Ова ти е повеќе за во медицина. Ок нема везе. Еве го одговорот:

Бидејќи мускулите, т.е. мускулните клетки користат кислород за нивниот метаболизам, при зголемено движење се зголемува потребата за О2 и гликоза.

Кога импулсот за контракција ќе стигне во мускулот, започнува разложување на ATP и гликоген (сложен јаглехидрат) за да се добие движечка енергија. Краен продукт од оваа бескислородна фаза е млечната киселина. Таа продолжува да се разложува под дејство на кислород. Дел од неа се враќа во гликоген, а дел се разложува до јаглероден диоксид и вода. Овие кисели продукти (млечна киселина и CO2) преку хеморецепторите предизикуваат дразби кои пак го задлабочуваат и забрзуваат дишењето со цел телото да се ослободи од овие отпадни продукти. Ова условува и забрзана работа на срцето.

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 20:10
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Ова ти е повеќе за во медицина. Ок нема везе. Еве го одговорот:

Бидејќи мускулите, т.е. мускулните клетки користат кислород за нивниот метаболизам, при зголемено движење се зголемува потребата за О2 и гликоза.

Кога импулсот за контракција ќе стигне во мускулот, започнува разложување на ATP и гликоген (сложен јаглехидрат) за да се добие движечка енергија. Краен продукт од оваа бескислородна фаза е млечната киселина. Таа продолжува да се разложува под дејство на кислород. Дел од неа се враќа во гликоген, а дел се разложува до јаглероден диоксид и вода. Овие кисели продукти (млечна киселина и CO2) преку хеморецепторите предизикуваат дразби кои пак го задлабочуваат и забрзуваат дишењето со цел телото да се ослободи од овие отпадни продукти. Ова условува и забрзана работа на срцето.Благодарам на одговорот Rita.MD, целта ми беше да отворам тема како што има во форумот вероисповед ( разговор за религиите - општо и неврзано ). Каде што за основни прашања ќе се одговара овде, а не да се трупаат теми и теми, вака би било и по едноставно.  Интересна работа е човековото тело, посебно системската поврзаност, тоа е најслабата страна на спортистите, што постои граница на енергиските можности.големо%20гушкање
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 17:30
На еден форум го сретнав ова прашање.
Што ќе се случи ако автомобил се движи со брзина на светлината и во тој момент каде што ја достигнува таа брзина ги вклучува фаровите?
Ова мислам дека е повеќе логичко прашање, но одговорот сигурно е чудо.
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2009 во 23:00
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

На еден форум го сретнав ова прашање.Што ќе се случи ако автомобил се движи со брзина на светлината и во тој момент каде што ја достигнува таа брзина ги вклучува фаровите?Ова мислам дека е повеќе логичко прашање, но одговорот сигурно е чудо.

Светлината од фаровите ќе се поврзе со светлината од колата (оти колата се движи со брзина на светлината, па логично е дека ќе зрачи некоја светлина). Но сепак светлината од фаровите ќе оди пред светлината од колата, односно прво до некоја точка ќе стигне светлината од фаровите, па после од колата. :D
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2009 во 23:24
Со која брзина се движи кокошкино јајце фрлено од шести кат?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 12:47
Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

На еден форум го сретнав ова прашање.Што ќе се случи ако автомобил се движи со брзина на светлината и во тој момент каде што ја достигнува таа брзина ги вклучува фаровите?Ова мислам дека е повеќе логичко прашање, но одговорот сигурно е чудо.

Светлината од фаровите ќе се поврзе со светлината од колата (оти колата се движи со брзина на светлината, па логично е дека ќе зрачи некоја светлина). Но сепак светлината од фаровите ќе оди пред светлината од колата, односно прво до некоја точка ќе стигне светлината од фаровите, па после од колата. :D
 
Јас мислам дека светлата ќе светат напред, а колата ќе си остане без зраци затоа што светлата си се напред, точката е по натаму, а колата е тргнала, па ги вклучила светлата што значи дека колата си останува кола, а светлата светла!
Се ќе се случува исто само што колата ќе се движи со 300000 km/h...
Тоа ли беше брзината на светлината?
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 12:54
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Со која брзина се движи кокошкино јајце фрлено од шести кат?
 
Брзината ќе се менува нема да остане истата, затоа што паѓа од озгора, додека да дојде до точката на земјата под влијание на гравитацијата брзината се зголемува, затоа би требало да се знае почетната брзина на тргнувањето на падот на јајцето!
 
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 12:58
pocetna brzina e nula
a i krajna e nula
fintata e kolku e bila silata pri samiot udar oti jajeto se skrsi
a silata zavisi od brzinata ili zabrzuvanjeto i masata, gravitacijata e konstanta 9.8

brzinata e KOREN od 2 g H голема%20насмевка

Изменето од anakin - 27.Септември.2009 во 12:59
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 13:19

Јајцето се скрши кога падне на земјата, а додека го минува патот и време додека паѓа надолу има своја брзина тоа. Значи мора да се движи со некоја брзина. Ако мора да се движи со некоја брзина, а паѓа надолу значи дека има забрзано праволиниско движење и брзината доколку тргнала од 0 ќе се зголемува во завистност на времето, за 5, 10, 20... Ако забрзува за 10 на петти спрат би требало да биде 20, на четврти 30, на трети 40, на втори 50, на први 60 и паѓа долу и е THE END! Брзината нема да се намали туку само ќе исчезне постоењето на самата!Изменето од DDarko - 27.Септември.2009 во 14:12
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 15:11
размислување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 19:36
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

размислување

Ти maria_magdalena, можеш да ни кажеш. Го постави прашањето за да го најдеш одговорот од други форумџии или е трик прашање до нас? И мене ме замисли ама тоа ќе да е, овде настанува забрзување, живеам на трети спрат па џабе ќе фрлам јајцето многу бргу ќе падне, треба тоа кога ќе се качам горе до кај комшијата, да го измерам времето на паѓањето и одприлика да определам колку метри е до 5ти спрат, бидејќи 6ти немаме.

Е само за овој случај се сомневам дека нема забрзување и дека брзината е иста.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 19:41
Originally posted by anakin anakin напиша:

pocetna brzina e nula
a i krajna e nula
fintata e kolku e bila silata pri samiot udar oti jajeto se skrsi
a silata zavisi od brzinata ili zabrzuvanjeto i masata, gravitacijata e konstanta 9.8

brzinata e KOREN od 2 g H голема%20насмевка

Брзината е количник од временскиот интервал и изминатиот пат, за што зборуваш дека е корен од два грама водород не знам или тоа на факултет се учи?голема%20насмевка
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 19:45
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

pocetna brzina e nula
a i krajna e nula
fintata e kolku e bila silata pri samiot udar oti jajeto se skrsi
a silata zavisi od brzinata ili zabrzuvanjeto i masata, gravitacijata e konstanta 9.8

brzinata e KOREN od 2 g H голема%20насмевка

Брзината е количник од временскиот интервал и изминатиот пат, за што зборуваш дека е корен од два грама водород не знам или тоа на факултет се учи?голема%20насмевкагазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Кое одделение беше?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.