IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Познати филозофски изреки...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Познати филозофски изреки...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 969798
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2020 во 00:20
Barajki go nepotrebnoto go naogjame potrebnoto
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2020 во 00:31
Кој ја бара вистината, мора да знае и како да ја поднесе.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2020 во 23:08
„Идејата е само почетна точка и ништо повеќе. Штом почнеш да ја развиваш, умот почнува да ја менува.“'- Пабло Пикасо
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2020 во 23:10
„Со секоја солза на читателот, ја губат невиноста и приказната, и оној кој ја чита и обљубува со солзи. Така е тоа, затоа што писателот со крв ја пишува, а читателот со солзи ја допишува приказната.“ Венко Андоновски
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2020 во 23:13

„Ранетиот елен скока највисоко.“

„Моите пријатели се мојот имот.“

„’Засекогаш’ е составен од повеќе ‘сега’.“

„Мозокот е поширок од небото.“


Емили Дикинсон

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2020 во 23:17

„Оној што е пријател секому не е пријател никому.“

„Карактеристика на едуцираниот човек е да се занимава со некоја мисла без да ја прифати.“

„Ако можеме да сториме нешто, можеме и да не го сториме тоа.“

„Љубовта е една душа во две тела.“

„Храброста е најважниот човечки квалитет затоа што ги гарантира сите други.“


Аристотел

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2021 во 17:20

„Здравјето ги надминува сите можни добра – сигурно е дека здравиот просјак е посреќен од болниот крал.“

„Има многу малку работи кои ќе ги расположат луѓето подобро отколку да им раскажеме голема несреќа која одамна ни се случила.“

„Богатството е налик морска вода – што повеќе ја пиеме, толку сме пожедни.“

„Љубомората секогаш се раѓа со љубовта, но не секогаш умира со неа.“

„За да се признае туѓата вредност, мора да имате сопствена.“

„Да се ожениш значи да си ги преполовиш правата, а да си ги дуплираш обврските.“

Артур Шопенхауер
Изменето од Valerija - 19.Јануари.2021 во 17:20
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2021 во 17:41

- Избриши ги придавките и ќе имаш факти.

- Луѓето генерално го гледаат она што сакаат да го видат и го слушаат она што сакаат да го слушнат.

- Луѓето не сакаат околу себе да имаат некој кој знае повеќе од нив.

- Луѓето при здрав памет никогаш не се гордеат со своите таленти.

- Многумина добиваат совети, но само мудрите ги користат.

- Никогаш не е навреда кога некој ќе ти упати збор кој го смета за погрден. По тоа само можеш да видиш колку е тажна таа личност, тебе тоа не треба да те навредува.

- Работите никогаш не се толку лоши колку што изгледаат.

- Постои еден вид на луѓе кои се толку многу зафатени со грижи за оној свет, што никогаш нема да научат да живеат во овој.

- Кога дете нешто ќе те праша, одговори му. Но немој непотребно да комплицираш. Децата се деца, тие можат да го забележат избегнувањето побрзо од возрасните, а избегнувањето само им прави брканица во главата.

- Никогаш нема да можеш да сфатиш некого додека не ги согледаш работите од негова перспектива. Додека не се вовлечеш во негова кожа и не се прошеташ со неа.

- Понекогаш, Библија во рацете на некои луѓе е полоша отколку флаша виски во други раце.

  Харпер Ли 
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2021 во 09:49
Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 969798
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.