IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Познати филозофски изреки...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Познати филозофски изреки...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7576777879 98>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 10:59
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Viktorija...
Ima edna od 10te sto treba da e mnogu poznata..
...Ne vrshi preljuba...
Mesto i e tocno vo drug podforum no eve jas bi ja spomnal bas tuka zatoa sto za toa zboruvame...
Mnogu e ednostavno, nema mesto vo brakot za treti lica ..Koj ne e sposoben da ljubi i pocituva moze da se razvede ili voopsto da ne se vpusta vo brachni vodi..so pogresniot nacin na ziveenje samo go povreduva sopruznikot i sopstvenite deca..Kako sakas kazi no promiskuitetot i nemoralot kaj mene nemaat cena nitu gi tretiram kako normalen, moralen i pravilen nacin na ziveenje..Site znaeme deka nema sovrsen brak no zatoa sopruznicite treba da se potrudat da gi balansiraat losite momenti...Izletite vo brak znacat rasturanje na brakot a ne odrzuvanje.I zalam Viki no i vo najlos son nemozam da najdam ili prifatam opravduvanje za nemoralot i promiskuitetot.
I da, dadov primer za lugje koi odlicno gi znam i toa so godini a ti ne.:) i tocno znam so kakvi cevlicinja odat :)


nema zoshto da zhalish , ne barav nichie soglasuvanje..
ne mora isto da gi percepirame i dozhivuvame neshtata za da diskutirame na bilo koja tema , nitu pak da se ubeduvame i razubeduvame edni so drugi

NE SUDI! - spored mene znachi da ne go sudish nitu onoj koj pravi preljuba

i neznam kolku e poznata ama kje ja kazham..

- najgolemiot grev e koga se lazhesh samiot sebe

ps. ne si oblekol nivnite chevlichinja, nali?

Изменето од outlook123 - 29.Март.2016 во 11:01
едно е - не се две
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 17:16
Viki fakt e deka sekoj ima pravo na sopstveno mislenje I stav , I samo vo toj slucaj postoi moznost za dijalog I razmenuvanje na mislenja.No so toa sto gi iskazuvame sopstvenite stavovi ne znaci I deka se razubeduvame ili ubeduvame edni so drugi , tuku kazuvame mislenje so cel da go obrazlozime sopstveniot stav.среќа

Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

NE SUDI! - spored mene znachi da ne go sudish nitu onoj koj pravi preljuba

Apropo toa,

Isus , sinot Bozhji rekol DA, ne treba da sudime ,  preku primerot na Marija od Betanija (Marija greshnicata) zatoa sto sekoj od nas ima nekakov grev , nikoj od nas ne e bezgresen...

No toa go rekol zatoa sto odlicno spoznal deka taa se KAELA za svoite nemoralni postapki I za svojot promiskuitet, bila GRESHNIK I pravela GREVOVI no se  pokajala I barala prostuvanje na svoite grevovi.. So svoite pokajnichki solzi mu gi izmila nozete na samiot Isus …Zar da I se sudi na edna “ovchicka” od Bozjeto stado koja ja spoznala vistinata I ja spoznala razlikata pomegu dobroto I zlotot I silno se pokajala za istoto? Pokajnichka koja potoa prodolzila da go odi Bozhjiot pat , patot na dobroto? Isus , znael deka so nejze vladeele demonite na zloto, nitu pak bila svesna  za toa  sto go pravela, koga resila da mu se prikloni na boga I koga se pokajala  I gi prostil grevovivte NO  I ja ispratil so zborovite “Odi I povekje ne pravi grevovi “ .

Vo nitu eden mig ne gi opravdal nejzinite nemoralni postapki od minatoto!

Nemoral , preljuba , nechhesnost, promiskuitet ....seme na zloto , na tagata , solzite, bolkata,lagata, na negativnata energija.

Moralot , dostoinstvoto , chesnosta …seme na dobroto , na srekjata, ljubovta,vistinata , na pozitivnata energija.

Mi dojde slednava misla , site nie nekomu “sudime”.

- Nekoi od nas na nechesnite preljubnici koi nanesuvaat zlo I nesrekja na svoite najbliski - neopravduvajki gi nivnite postapki;

- Nekoi od nas na chesnite, opravduvajki gi postapkite na preljubnicite, opravduvajki ja bolkata I tagata koja im ja nanesuvaat na najbliskite.

Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

- najgolemiot grev e koga se lazhesh samiot sebe

Ne e najgolem no sekako e grev. Tokmu toa i go pravat promiskuitetnite , preljubnicite , nemoralnite likovi , se lazhat  sebe si deka so preljubata go izbrale praviot pat i deka se srekjni...za zhal nivnata lazhna srekja trae 1 chas? A potoa povtorno se vrakjaat doma kaj svoite sopruznici i cheda i povtorno se nesrekni? A tokmu poradi nivnite izleti , nivnata preljuba tokmu nivnite najbliski ne se srekjni nitu toj eden chas.

Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

ps. ne si oblekol nivnite chevlichinja, nali?среќа

I DA, sum gi oblekol nivnite chevlichinja i sum gi nosel so godini .среќа

I na kraj edna dosta poznata голема насмевка
Ne im go pravi na drugite ona sto ne sakash da ti go pravat na tebe !
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 19:34
ne bi da se povtoruvam... kje si prodolzham na temata

eve nekolku..

- promenata koja sakash da ja vidish vo svetot, neka zapochne od tebe

- ona shto go gledash i ti smeta vo drugite , go imash vo sebe

- odgovoren,na sum za zborovite no ne i za toa kako se tolkuvani..


Изменето од outlook123 - 29.Март.2016 во 19:35
едно е - не се две
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 19:49
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

......

- promenata koja sakash da ja vidish vo svetot, neka zapochne od tebe

Ako dopiraat do tebe moite zborovi ,toa neli znaci deka od mene e pocnata a prodolzila na tebe ?среќа

Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

- ona shto go gledash i ti smeta vo drugite , go imash vo sebe

Do sega ne sum napravil preljuba vo vrska a ne pa vo brakголема насмевка

I na temata :
Ако не си среќен со тоа што го имаш,нема да бидеш среќен и кога ќе имаш повеќе.

 


Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 19:54
ne , ne znachi

odgovoren,na sum za zborovite no ne i za toa kako se tolkuvani..
едно е - не се две
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 19:56
Sekako sekoj razlichno moze da gi tolkuva ....Odnosno ili sakas da dopre neso do tebe ili ne .

Se zavisi od toa sto toj/taa saka da procita i kako saka toa da go protolkuvaголема насмевка

Изменето од Kastro - 29.Март.2016 во 19:58
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 22:17
ne mislev da pisham ama se predomisliv..

i ovde kje te prasham - sho si tolku revoltiran?

ne morash da ni odgovorish ovde,

sebe odgovori si!

poznato ili ne!

ps. jas chitam i koga neshto ne mi e po kjeif!

Изменето од outlook123 - 29.Март.2016 во 22:17
едно е - не се две
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 22:46


Viki i jas rekov deka posle tebe nema da pisam ama ednostavno me povikuvas da odgovoram ,

Kako i sto ti kazav vo licnata , ke se citiram :
"Ne znam od kade vide revolt ? Ednostavno degutanten mi e nemoralot i se ona sto nosi toj so sebe....Toa e. Moite roditeli so godini uspevale da go odrzat brakot i taka sum vospitan..."
itn... da ne citiram sve

Pa si razmisluvam sega,  ti od tolkava zelba da go opravdas nemoralot uste na kraj moze da se obides i budala da me napravis kako sto si trgnala среќа

Viki kazav jas sve pogore , ednostavno so kratki crti citaj go boldiranoto kazhuva sve..Nema prostor za tolkuvanje na revolt ili insuniranje na istiot ..Mnogu ednostavno e !

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Nemoral , preljuba , nechhesnost, promiskuitet ....seme na zloto , na tagata , solzite, bolkata,lagata, na negativnata energija.

Moralot , dostoinstvoto , chesnosta …seme na dobroto , na srekjata, ljubovta,vistinata , na pozitivnata energija.



Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 22:54
samo ne kazha shto jas ti kazhav!..

koja sum jas da sudam ili pravdam bilo shto? hm!?

ama ete, ti bidi vo pravo i neka prodolzhi vistinskata tema...

Изменето од outlook123 - 29.Март.2016 во 22:55
едно е - не се две
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2016 во 00:19
Ако ви се дискутира за моралот (интерeсен муабет) нajдете некоја тема за морал или ако нема таква тoгаш отворете нова и продолжете таму.






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2016 во 13:45

Мора да се навикнeме дека на најважните раскрсници во животот нема знаци -Хемингвеј

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2016 во 22:56
тоа дека ставаат кружен тек..
едно е - не се две
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2016 во 08:22
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 22:29
Не чекајте. И онака никогаш нема да дојде вистинскиот момент -Наполеон Хил
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7576777879 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,875 секунди.