IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Познати филозофски изреки...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Познати филозофски изреки...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 959697
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2019 во 07:02
,,,ako neznaesh kade i kako togash pogledni vo neboto,,,
,,,/sgtkvdinflent/,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2019 во 11:05
,,,,i slepiot progleduva,,,no so umot,,
,,,/sgtkvdinflent/,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2019 во 21:36
''Твојата визија ќе стане јасна тогаш кога ќе го погледнеш своето срце. Оној кој го гледа однадвор, гледа само соништа, а оној кој гледа во себе, се буди''- Карл Густав Јунг

„Она на коешто му се спротивставуваш - опстанува“- Карл Густав Јунг

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2019 во 08:51„Светот е театарска сцена, а претставата има многу лоши актери.“

„Не сакам да одам во рајот. Таму нема ниту еден мој пријател.“

„Не го оставам за утре она што можам да го завршам задутре.“

„Модата е вид грдотија што е толку неподнослива, што мораме да ја менуваме на секои 6 месеци.“

„Не слушајте лоши работи, не зборувајте лоши работи и нема да ве канат на забави.“

„Добриот пријател секогаш ќе ви забоди нож напред.“

„Да живеете е најреткото нешто на светот. Повеќето луѓе само постојат, тоа е сè.“

„Никогаш не можете да бидете предобро облечени или премногу образовани.“

„Живееме во време каде што непотребните нешта се нашите единствени потреби.“

„Во светот има многу нешта што би ги фрлиле, доколку не ни беше страв дека ќе ги земе некој друг.“

„Најубавото нешто на светот е да направите анонимно добро дело и некој да дознае за тоа.“

„Образованието е неверојатно нешто, но добро е одвреме-навреме да се сетите дека она што вреди да се знае, никогаш не може да биде научено.“

„Циничниот човек ја знае цената на сè, но не ја знае вредноста на ништо.“

„Плачењето е за обични жени. Убавите жени одат на шопинг.“

„Досадна личност е онаа која ви ја зема самотијата без да ви прави друштво.“

„Имам едноставни вкусови. Секогаш сум задоволен со најдоброто.“

„Секој може да се сочувствува со страдањето на пријателот, но само посебниот човек може да се сочувствува со успехот на пријателот.“

„Животот никогаш не е фер, а можеби ова е добро за повеќето од нас.“

„Ниту едно добро дело не поминува неказнето.“

„Секогаш кога луѓето се согласуваат со мене, мислам дека сум грешка.“

„Постојат само два вида луѓе кои се навистина фасцинантни – луѓе кои знаат апсолутно сè и луѓе кои не знаат апсолутно ништо.“

„Ни ветуваа дека соништата се исполнуваат, но заборавија да спомнат дека и кошмарите се соништа.“

„Светот беше моја школка, но ја употребив погрешната виљушка.“

„Цитирањето е добра замена за мудроста.“

„Гледам мажи кои сакаат жени. Тие им даваат мал дел од својот живот. Но кога жените сакаат, тие даваат сè.“

„Некои предизвикуваат среќа каде и да одат, некои кога и да одат.“

„Секогаш простувајте им на пријателите. Ништо нема да ги разгневи повеќе.“

„Бидете свои. Сите други се зафатени.“

„Искуството е едноставно име што им го даваме на нашите грешки.“

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2020 во 15:34
„Креативноста е интелигенција што се забавува.“ - Алберт Ајнштајн

Креативноста е поврзување на нештата. Кога ги прашувате креативните луѓе како направиле нешто, тие чувствуваат вина затоа што не направиле ништо, туку само согледале нешто. По некое време, им станало очигледно.“ - Стив Џобс

„Да се биде креативен не е исто како да се биде различен. Секој може да биде чуден; тоа е лесно. Тешко е да се биде едноставен, како Бах. Ако успеете да го направите тоа, одлично, тоа е креативност.“ - Чарлс Мингус

Не размислувај премногу. Размислувањето е непријателот на креативноста.“ - Реј Бредбери
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 101174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2020 во 09:50
„Малку се оние кои гледаат со нивните сопствени очи и чувствуваат со нивните срца.“-Ајнштајн

„Најубавото искуство кое можеме да го имаме е мистериозноста.“-Ајнштајн

„Јас немам некој посебен талент. Јас сум само страсно љубопитен.“Ајнштајн

„Јас сакам да патувам, но мразам да пристигнувам.“Ајнштајн

„Прашањето кое не ми дава мир – дали јас или, пак, другите се луди?“Ајнштајн

„Маса, столче, чинија со овошје и виолина; што друго му треба да човекот за да биде среќен?“Ајнштајн

„Животот е како возење велосипед. За да одржите рамнотежа, мора да се движите.“Ајнштајн
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 959697
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.