IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОП - лошо или добро искуство со него?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОП - лошо или добро искуство со него?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПОП - лошо или добро искуство со него?
    Испратена: 18.Септември.2009 во 12:23
Pop vo svojata specificna sluzba- misija vo ime na gospod ...
Nabrzina gi pominav site 32 podtemi........
nikade ne vidov konkretno bilo shto okolu popovite...
eve sega da vidime nasheto iskustvo so niv....
shto ni se dopagja a shto ne vo nivniot odnos so vernicite.
shto treba da se smeni , popravi ...
kako mnogu vazni javni licnosti od drugata strana na covekot...
religija i vera koi se i te kako vazni vo napredokot na sekoe pole...
eve mene konkretno mi preci ....
koga ke vidam pop so sluzbena mantija da vozi dzip..
mi preci pri kraj na bilo koj obred da dojde do ushe ...
i da kaze..
trista denari koshta....i op...parite vo dzeb...
mi preci sto vo momentot shto propoveda kako zabrana..
istiot toj go pravi....
i znaete shto mi veli koga jas mu go potencirav toa??
...milo cedo ti slushaj shto zboruvam a ne gledaj shto pravam..

aj sea   
mislam deka treba zakonski da se donesat nekoi kodeksi na nivno odnesuvanje .....


Изменето од bijonse1 - 18.Септември.2009 во 18:03
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 12:54
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

eeeee ..
bash za toa velam...
toa ne e dobrota .....
toj e dolzen......
vo imeto na gospod neli propoveda...
pri obrakjanje na vernik da te blagoslovi...
zarem nema pravila za nego .....kako treba??



Баш дека има правила.

Правилата им се собери се што можеш од народот.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
vaskapraska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vaskapraska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 13:20
Ако е погрешно да одиме каде што можеме да научиме и другите да се научат на се што Исус ни заповедаше, тогаш нека потонеме во таква грешност.
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 14:39
хехехе тука сте се сокриле.

1. Ај објаснете што е тоа „поп“? Да не мислите на свештениците??? Отворете си го Светото писмо и внатре ќе ги најдете и нив и ѓаконите намигнување

Аман бре луѓе читате ли нешто вие или само мавтате со пропаганден материјал, ко за избори да се спрематезбунетост

Или можеби ова „поп“ не се однесува на неправославните свештеницизбунетост Како ги викавте нив? ПАСТОРИ

Аман! Си ги средивте вашите греди и сега се фативте за раската во нашето око или како бешеголема%20насмевка
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 14:57
bijonse1, kako sto ti kazha Bronhi popovite se sveshtenici i mislam deka podobro e ponatamu da go koristime toj termin.

Na ovaa tema razgovarano e i porano i mislenjata se podeleni.

Edni mislat deka sveshtenicite treba da se skromni lugje, so skromni potrebi i deka ne treba da go uzhivaat materijalnot zhivot vo negovata potpolnost, dodeka drugi ne gi gledaat neshtata taka.

Rabotata e sto edni se uvereni oti duhovnosta e nerazdelna so lishuvanje od site materijalni udobstva i deka poblizu e do isposnishtvoto otkolku do uzhivanjeto na zhivotnite blagodeti.

Od druga strana, mozhat da se navedat mnogu mesta od Biblijata kade shto Gospod gi nagraduva najdobrite vernici tokmu so materijalni bogatstva - pari, stoka, zemja i t.n., dodeka onie drugite gi kaznuva tokmu so sprotivnoto.

Duhovnosta, samata po sebe, ne e venchana za materijalnata siromashtija, no mozhe po slobodna volja da bide prifatena kako eden od nachinite na zhiveenje.

Materijalnata blagosostojba ne e greshnost, no nejzinata upotreba (ili zloupotreba) mozhe da bide.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 18:02
Jas navistina ne znam shto vie ??
Jas temata tocno ja naznaciv...
za losho i dobro iskustvo so POP....

deneska kade da odish toj termin se upotrebuva vo crkveni obredi......
poveli pope ova ona......treba da vikneme pop......eve go pop Krsto.....
nikoj ne gi koristi vash*te navedeni termini..

so temata se spustiv na narodno nivo .......

jas vo temata ne sakam filozofiranje......
nitu naucno tolkuvanje na Biblijata....
nitu kako treba da e so vozvisheni duhovni izrazi......

Jas kazuvam kako e !!!

I deka treba nekoi promeni vo odnos na nash*te popovi so vernicite...
sekoja cest na isklucocite......
Vie sega strucno ili nestucno mi meshate poimi jas ne negiram od taa vasha teoloshka strana .....
jas kazuvam od drugata narodna strana.....
i vo temata ne velam kako treba da se popovite .....
tuku dobro i losho iskustvo so niv..

a Bronhi ??? koga odi vo crkva da ne veli slucajno svesteniku da vi bacam raka?? aa??
Ili veli ...dobar den pope jas postev cel velikdenski post ??aa??

Ako ne vi se dopagja brish*te ja temata.....
nemojte da mi dokazuvate neshto shto ne e tema ovde...
тага
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 18:07
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Jas navistina ne znam shto vie ??
Jas temata tocno ja naznaciv...
za losho i dobro iskustvo so POP....

deneska kade da odish toj termin se upotrebuva vo crkveni obredi......
poveli pope ova ona......treba da vikneme pop......eve go pop Krsto.....
nikoj ne gi koristi vash*te navedeni termini..

so temata se spustiv na narodno nivo .......

jas vo temata ne sakam filozofiranje......
nitu naucno tolkuvanje na Biblijata....
nitu kako treba da e so vozvisheni duhovni izrazi......

Jas kazuvam kako e !!!

I deka treba nekoi promeni vo odnos na nash*te popovi so vernicite...
sekoja cest na isklucocite......
Vie sega strucno ili nestucno mi meshate poimi jas ne negiram od taa vasha teoloshka strana .....
jas kazuvam od drugata narodna strana.....
i vo temata ne velam kako treba da se popovite .....
tuku dobro i losho iskustvo so niv..

a Bronhi ??? koga odi vo crkva da ne veli slucajno svesteniku da vi bacam raka?? aa??
Ili veli ...dobar den pope jas postev cel velikdenski post ??aa??

Ako ne vi se dopagja brish*te ja temata.....
nemojte da mi dokazuvate neshto shto ne e tema ovde...
тага


Кога бронхи оди во црква вели ОТЕЦ благослови, а не попе. За терминот попе зборувавме исто овде но на друга тема.

ПОП како општа именка со која се именуваат православните свештеници водти потекло од комунистичикиот антитеистички систем кој доминираше во Македонија во минатиот век. Истиот има пеџоративна - навредлива смисла. Оправданието кое стои зад него е: ПОП - ПАСТИР ОВАЦА ПРАВОСЛАВНИХ и нема ама баш ништо со православните, туку само уште еден начин да се навреди Христовото свештенство.
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 18:14
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Pop vo svojata specificna sluzba- misija vo ime na gospod ...
Nabrzina gi pominav site 32 podtemi........
nikade ne vidov konkretno bilo shto okolu popovite...

избришани се многу теми, во нив го имаше и ова.


eve mene konkretno mi preci ....
koga ke vidam pop so sluzbena mantija da vozi dzip..

Не знаев дека има и „службена мантија“, неслужбена се уште не сум видел.
Ако дојде со застава 750 можеби повеќе ќе го цениш, но тоа зборува кои ти се приоритетите во ТВОЈОТ живот.


mi preci pri kraj na bilo koj obred da dojde do ushe ...
i da kaze..
trista denari koshta....i op...parite vo dzeb...

Бесплатно добивте бесплатно давајте стои во Библијата, уште стои и дека свештенството ќе живее од олтарот. Свештенството не зема плата од никого туку живее од требите (или обреди како што велиш ти). Колку што знам секој треба да биде награден за својот труд, а висината на средствата кои АКО МОЖЕ треба да ги одвои христијанинот за одредена треба ги одредува Епископскиот управен одбор, а не самиот свештеник.

mi preci sto vo momentot shto propoveda kako zabrana..
istiot toj go pravi....
i znaete shto mi veli koga jas mu go potencirav toa??
...milo cedo ti slushaj shto zboruvam a ne gledaj shto pravam..

Ме интересира точно за што се работи доколку можеш да посочиш.

aj sea   
mislam deka treba zakonski da se donesat nekoi kodeksi na nivno odnesuvanje .....


Постојат правила во црквата кои го санкционираат секој сегмент од животот на христијаните, вклучително и за свештенството. Разликата е што казните за свештенството се многу поригорозни.

Но сето ова би го знаел секој оној кој малку би си ја познавал подлабоко верата што ја исповеда
.





Изменето од Bronhi - 18.Септември.2009 во 18:15
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 18:23
znajs bronhi ......

ne se raspravam.......nitu polesno disham....
eve ke ti popustam da pobedish.......
mozebi ke bidesh posrekjen.......

jas edno pisuvam ti drugo odgovarash......
zoshto da ne pocnam pa da ti kazam kolku raboti , zakoni i slicno koristis ti sega vo momentot bash od toj period na komunizam.....

situacijata taa e ....sakas na glava prevrtise......

negooo sho velish ....
da se fatime za raka i da odime zedno jas i ti ......
tamu  kade se zakopuvaat, kade se vencavat, kade se krshtevaat , kade slavi se imenuvaat......
i na sekoj ,,otec,, kazano ke ti dadam jas 100 E ......
i na sekoj ,,pop,, kazano ke mi dadesh ti 100 E....
pa mozebi koga ke bankrotirash ....
ke svatis shto znaci ......
se spustam na momentalnava narodna situacija so naziv pop za dobro i losho iskustvo so nego....
размислување   shto velish??

Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 18:38
Велам:
1. Не знаев дека некој треба да победи, ова е ФОРУМ, значи место за дискусии, а не натпревар.
2. Ако читаш, а очигледно убаво си прочитала, одговарав на сите твои тези една по една.
3. На глава ако ти претставува задоволство ќе се превртам, штета што не можеш да ме видиш голема%20насмевка
4. Ми предлагаш обложување односно предизвикување на Фатумот-Судбината. Извини но православните не веруваат во тоа.
5. Од кажаното претпоставувам дека си традиционален православец, кој е тоа затоа што се и неговите родители, а самиот со прст не мрднал да дознае нешто повеќе од надворешната форма на религијата која ја исповеда.
6. Потребата да го напаѓаш свештенството ми се чини е иста со онаа на Савле кој ги гонеше христијаните, за среќа нему Бог му се откри и стана Павле.
7. Силата на човекот и чистотата на неговата вера доаѓа од познавањето на она во што верува, а не од она што го зборуваат или прават оние кои што МИСЛАТ дека веруваат.
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 19:50
bijonse1 , jas navistina ne mozham da kazham nishto povekje ili poelokventno od onoa sto go napravi Bronhi, no ako sakash da ja spushtime topkata na najnisko mozhno nivo, za da mozheme evenualno da razbereme, bi te prashal:

- Dali sveshtenikot, ako pojde na pazar da kupi potrebshtini za svoeto semejstvoto, nekoj kje mu dade sto mu treba samo zatoa sto e sveshtenik i e oblechen vo negovata oficijalna rabotna obleka bez da plati eden denar za toa?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 20:16
Citiram : ,,Аман бре луѓе читате ли нешто вие или само мавтате со пропаганден материјал, ко за избори да се спрематезбунетост ,,

ova bronhi mil em drag ne e  diskucija kako velish ti......
ova e meshanje na babi i zabi ...
nizok udar mesanje na dva razlicni poima politika i religija.......
tiiiii...... koj se udirash vo gradi deka znaes sve........
za da posle mi kazuvash toa shto ne go pravish ti.......
Citiram :,,Не знаев дека некој треба да победи, ова е ФОРУМ, значи место за дискусии, а не натпревар.,,
na izbori bronhi sekogash ima pobednik.....

Samiot fakt shto mi davash obrazlozenje vo tocki....
ti go zapoznavam karakterot na apsolutizmot vo tebe......
toa e diskucija bronhi??нека%20ти%20е%20срам   ......neeeeeeee !!!
taka samo se pisuva ultimatumi...kapitulacija.....naredbi.... !!!

Citiram : ,,.........а самиот со прст не мрднал да дознае нешто повеќе од надворешната форма на религијата која ја исповеда.,
dragi moj bronhi ti si mrdnal so prst ..i si ja zel biblijata ?? i si naucil sve??
a shto pred biblijata?? koj ja napishal biblijata?? dali toj bil obicen covek .....??
potreba vo toa vreme da se dovede vo red evolucijata na covekot ......
covekot so negoviot dezorientiran haos bil pred istrebuvanje....??

sekoj si ima svoj nacin na razbiranje i poshtovanje.....
kon toa shto ni ti ni jas ne go vidovme ....
pa i ne mozeme ni da tvrdime deka e ili ne taka....

Pocituvaj go i tugjoto mislenje.......!!!
tvoeto tolkuvanje niz tvoite oci ne znaci i niz moite ili drugite...

ne znam zoshto ne sakas ili ne mozesh mil moj bronhi da me razberes......
citiram: ,,...одговарав на сите твои тези..,,,

dali znajs so e teza koga se koristi toj termin.......
pa jas dragi moj ti rekov deka temata e tamu dole na najnisko nivo....
tamu dole kade e narodot ....
obicniot covek koj milsi dali 1+1 e dva ili ne !!

Namesto da  komentirate prijatelski Vie ripnavte so razni dokazi ,izrazi napadi ....
pa oladite malku......
ne mora da pokazuvate kolku ste ograniceni!!

Citiram moderator ,,
bijonse1, kako sto ti kazha Bronhi popovite se sveshtenici i mislam deka podobro e ponatamu da go koristime toj termin. ,,

Vo ist stil....
Gledas kako pisuvash?? znajs na kogo e svojstveno vakvo megjuredovi apsolutisticko nareduvanje i nasocuvanje??
Pa jas moj drag moderatoru ne branam doktorat ovde pa strucno me popravate...
citiram:.....,,Od druga strana, mozhat da se navedat mnogu mesta od Biblijata kade shto Gospod gi nagraduva......,,

Dali samo toa znaete .??
.....samo Biblijata...tamu gospod go pronajdovte so negovite dela???

Veke nema da komentiram.......!!!
....Jas Vozvisheniot vo bilo koja forma dimenzionalna vremenski i prostorno go nosam vo srce i nikoj ama bash nikoj ne moze toa da mi go odzeme....

* * *
Razmislite dali sakate na ovoj forum na ovaa tema na ovaa podtema....
razlicni mislenja na edna trkalezna masa.......
ili Samo Vashe mislenje bash kako Vie mislite deka ja tolkuvate Biblijata ili slicno....


i ushte neshto....
ako bide sve ova izbrishano kako off topic .....
toa krajno ke bide potvrduvanje na sve shto rekov...

Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 20:16
Сум немала никакво лошо искуство со поп и незнам зошто некои луѓе толку ѓи напаѓаат.
Поповите се тука за да ни проповедаат,да ни ја приближат верата и законите.Цената по обредот ниеден поп не ја вади од ракав,туку си има одредено тарифа,сите наплаќаат исто и сигурно не си ги носат дома тие пари.Попот е тука да ти помогне и да те посочи по правиот пат ако побараш мислење негово,а кој шо прави си прави за себе и самиот ќе одговара пред Бога.И не возат сите попови џипови.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 21:40
bijonse1 , nema nishto da bide izbrishano, ne zatoa sto si vo pravo, tuku zatoa sto ne brisheme komentari samo zatoa sto se porazlichni od nash*te. Ako neshto brisheme toa e zatoa sto se protiv forumskite pravila ili zatoa sto e koristena nepristojna terminologija ili nachin na komuniciranje.

Te zamoliv da koristish termin sveshtenik vmesto pop bidejki ednash sveshtenicite ni spomnaa oti toa, iako e narodski popularen termin, za nekoi od niv zvuchi derogativno. Nie nemame nishto protiv nivnata zhelba, no ne ja zemaj mojata preporaka kako neshto vrezhano vo kamen i slobodno sluzhi se onie termini koi mislish deka se najpogodni za ovdeshnata komunikacija.

Inaku, nie mozheme kako argument da posochime primeri od svetite pisanija (Biblijata) kako fakti okolu postavenata tema. Ako imash nekoi drugi soodvetni primeri koi kje korespondiraat so temata sto ja postavuvash, poveli i pretstavi gi pred chlenovite. Te uveruvam deka kje im posvetime soodvetno vnimanie.

Na krajot, Bronhi i jas se obidove da ti dademe nekoi objasnuvanja na postavenoto prashanje, no od tebe ne prochitavme nitu eden argument so koj bi ja potvrdila tvojata osuda za naplakjanjeto na sveshtenichkite uslugi.

Dokolku imash nekoj takov, poveli prezentiraj go i ti vetuvam deka kje go prochitame i kje go razgledame so osoben interes.

Nema potreba da ni se lutish ako vo momentov ne go spodeluvame tvoeto mislenje. Mozhebi neshto propushtame od vid i bi bio navistina ubavo dokolku argumentirano ni svrtish vnimanie na toa.

Изменето од Messenger - 18.Септември.2009 во 21:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.