IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што научив од родителите...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што научив од родителите...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што научив од родителите...
    Испратена: 13.Септември.2009 во 02:45

Значи освен што не научиле да зборуваме, да јадеме, да одиме, да се облекуваме-соблекуваме, да се шминкаме, да пушиме...намигнување, што ни останало од родителите како најдраг совет, животно школо, некоја мисла или поука од нивните искуства кои ни ги пренеле или на кои сме биле сведоци?


Добри нешта кои ни се врежале во глава, како трајни впечатоци, поучни случки кои делувале како совети...?

Или како лоши примери... какви не сакаме да бидеме, можеби...?размислување




Изменето од Анастеа - 13.Септември.2009 во 02:48
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 10:20
Научив дека треба да се радувам на животот,треба да учам,треба да сум среќна,да ја сакам Македонија,да не крадам,лажам,да не пушам,да не пијам,да не се дрогирам,да бидам чесна,да ги сакам другите,да научам самостојно да живеам и уште многу други убави работи. среќа А да заборавив..научив и да бидам за вмро-дпмненамигнување
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 11:31
roditelite se osmoletka, ulicata visa skola
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 21:16
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

А да заборавив..научив и да бидам за вмро-дпмненамигнување



Ова посебно ВАЖНО, а ВАЖНА? збунетост
Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 21:23
bidi ona shto si
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 21:31
Vrednostite ne se isti za site...
DeepBlue
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 21:33
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

А да заборавив..научив и да бидам за вмро-дпмненамигнување



Ова посебно ВАЖНО, а ВАЖНА? збунетост


не не..се што напишав е еднакво ВАЖНОнамигнување
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 11:12

Научив доста работи од нив, особено колку е важно да се грижиш за личниот живот и да не ти е многу гајле за блиски и далечни роднини.

Ме научија колку е важно образованието, работата, да се биде корисен, да се стремиш кон успех и дека животот е суров а ти треба добро да го поднесуваш стоечки.
Многу нешта научив од нив и се чудам дека како стареам многу почнувам да наликувам на нив и делумно се однесувам како нив. Сепак гледам да ги избегнам оние грешки кои тие ги направија и беа непоправливи.
 
 


Изменето од GlenKlouz - 14.Септември.2009 во 11:16
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 11:22
....да се остане свој на своето.

Изменето од zagor - 09.Февруари.2011 во 11:08
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 11:52
Ме научија да бидам своја, да се прифатам себеси таква каква што сум, а не каква што другите сакаат да бидам...
ме научија дека ништо во животот не се зема здраво за готово, туку дека мораш да бидеш цврст и да не потклекнуваш пред искушенијата со кои што секојдневно се среќаваш...
од нив научив и дека не е убаво да се успее со помош на лага и газење преку лешеви за да го добијам она што го сакам - кога тогаш, казната те стигнува...
научив дека е важно да се образувам, да учам, да работам, дека не е срамота да работиш било што се додека заработуваш на чесен начин; и дека од зборови нема многу фајде, побитни се делата...

Им замерувам што ме научија да не ги покажувам чувствата - тоа е добро ако не сакаш другите да знаат колку ти е тешко или колку те повредиле, ама пак не е секогаш добро да затајуваш како навистина се чувствуваш - и се трудам тоа да го променам - засега добро ми оди...

Знам дека не би сакала да повторам некои од нивните грешки... впрочем, учам од нив!
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 15:09
          Татко ми: да стоjам цврсто на земjата. Ако треба да избирам меѓу можното и посакуваното, да одберам вистинското. Дека најголемото достоинство е  во   чистата совест и чесните намери и постапки. Да мразам лагата. Да залагам на вистината, таква каква што е, затоа што  и нај грдата вистина е по убава од секоја лага.
Да  почитувам себе си. Да не се надценувам. Да не потценувам  другите.
Ако некогаш во животот  добиjам власт над повеќе од еден човек-да не злоупотребувам.
Дека правдата не дарува љубов, но возмездува со почит .
Дека вчера е само за вчера, денес- утре ќе биде вчера ... и секогаш мисли за задутре.

         Маjка ми: првиот впечаток секогаш е точен.
Цени се првом себе, после другите. Мојот дом е мојата тврдина. Од родителите нема по искрен и вистински пријател. Семејството е тоа што ќе биде зад тебе, кога нема никој до тебе .
Мрази лагата, сакаj jа  вистината.
Кој лаже-тој и краде. Кој краде-може и да убие.
Не верувај на суетна жена и маж со светли очи.
Понекогаш подобрата варијанта е да се плашат од тебе, а не да те сакаат.

П.С. Ве сакам, каде и да сте.


Изменето од pagane - 14.Септември.2009 во 22:35
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 19:49
Tatko mi veli samo edno...

Sine vo zhivotot shto sakash bidi samo nemoj narkoman ili homoseksualec ili od ovie drugite seksualni zavisnici.голема%20насмевка
Кон врв
Момче Македонче Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Момче Македонче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 19:56
Ме научија дека знаењето е сила, знаењето е моќ Многу сум им благодарен што ме научија да си стојам понастрана од политички партии, ме научија дека за да бидам фраер не ми се потребни шише вотка и кутија Малборо. Ме научија дека семејството и Македонија се нешто најбитно во животот...
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 20:38
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

Ме научија дека знаењето е сила, знаењето е моќ Многу сум им благодарен што ме научија да си стојам понастрана од политички партии, ме научија дека за да бидам фраер не ми се потребни шише вотка и кутија Малборо. Ме научија дека семејството и Македонија се нешто најбитно во животот...


Опрости дека коментирам, но сакав само да кажам дека лjубовта кон Татковината сигурно е повезана по скоро со тебе..тоа просто доага од внатре.среќа Ниту родителите , ниту учителите се во состоjба да ти внушат нешто, което срцето не ти дозволува да испиташ.љубов
Со сет почтуване кон постот и твоите родители.големо%20гушкање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.