IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ФОТОГРАФИЈА 2009
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ФОТОГРАФИЈА 2009

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 17>
Автор
Порака
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2009 во 21:13
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

Originally posted by itan14 itan14 напиша:

[QUOTE=Vojkan]

Ако е под А, тогаш ќе биде полесно да се смени, ако е под Б, мноооогу тешко.


nisto ne e tesko ako se dogovori. ednostavno, moze da postoi neoficijalen konsenzus megju zirito, ako kolekcijata ne e kompletna da se isfrli. razbiram deka e praksa (ili eventualno pravilo), ama e glupavo. toa znaci deka ne mora i nie da bideme glupavi.


Da se razbereme, i mene mi e cudno i nepravilno da se pravi toa, jas sum za ili all in ili nisto, no iznacudeno me poglednaa i Cvetan i Robert i Vlado Veljanovski, deka toa e nivno diskreciono pravo. Za slednite izlozbi treba da se bara od FSM promena na nacinot na ziriranje, kako inicijativa pokrenata ili od nekoj klub clen na FSM ili kako sto kaza Spirovski od grupa avtori.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 11:00
Ako mi dozvoluvate, nekolku sosema subjektivni momenti:

-Soglasen sum sosema okolu potrebata da se promeni toa pravilo za dozvoleno rasturanje/sostavuvanje na kolekcii.
Mozebi vo interes na izlozbata, nekakvo sostavuvanje na kolekcija vo uslovi koga gi nema dovolno, a realno postojat pomedju poedinecnite.

-Otkako ce pocne covek so ziriranjeto, osobeno vo vtor, ili pred vtor krug toa pomalku izbleduva kako cuvstvo. Duri veruvam deka bi pocustvuval i problem da isklucam od izlozba kolekcija koja ima 1-2 odlicni i edna mnogu poslaba fotografija.

-Cuvstvoto koe se javuva koga ce stavis pogled na 800 fotografii od koi treba da izberes 200tina e uzasno. Prvata pomisla mi bese: "Nema sansi da ne napravam greska!" - a ne sakas da zgresis!
Mozebi se dolzi na moeto neiskustvo, no definitivno e overwhelming.
Vo sekoj slucaj, toa ne se bas mnogu prijatni konduri za nosenje! Veruvam me razbirate sto sakam da kazam.


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 14:54
Originally posted by Detence Detence напиша:

Mene povece me zagrizuva negrizata kon fotografiite, jas pracav mislam deka 5 ili 6 godini i sekogas ama bas sekogas ce dadam neosteteni fotki a ce mi se vratat osteteni( najcesto izvitkani ). I poradi toa godinava neprativ. Mislam deka ovoj problem treba da se resi nekako.   :-D


Mislam deka za pogolema griza kje treba povekje pari za kupuvanje na paus hartija za izmegju printovite. Toa e nevozmozno zatoa sto e skapo тага.
Printovite se unistuvaat bidejki se na kup eden vrz drug, a ne na ziriranje.
Mene od pred dve godini printovite mi bea sosema vo red koga mi gi vratija. Za ovaa godina mislam deka kje mi bidat duri i poubavi odkolku sto sum gi dal газење%20од%20смеење



Изменето од Tegla - 06.Октомври.2009 во 14:54
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Detence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2009
Локација: Azerbaijan
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Detence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 09:16
Tegla mozebi si vo pravo, no fotkite se tamu i koga se sobirajat za ziriranje , na ziriranjeto, potem gi stavaat vo ramki , pa gi vadat od ramkite, pa gi cuvaat kade sto gi cuvaat i cekaat da si gi zemes. Toa e dolga nit na nastani kade se ostavaat otisoci na niv i se vitkaaat. Za otisocite e resenieto da ne se drzat fotkite pomedzu prstite tuku da se fata levo i desno so dvete race za rabovite i taka nema da ima otisoci, a za vitkanjeto pretpostavuvam deka se slucuva pri vramuvanje i odramuvanje ili koga se skladiraat vo depoto i cekaat da bidat sobrani. :-D
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 10:03
Ajde Bobi, sreda sme :)
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 11:53
Originally posted by dimi dimi напиша:

Ajde Bobi, sreda sme :)

Дими, среда е до 23:59

Шега на страна за 5-10 мин ќе биде поставен линк до листата
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 12:05
Почитувани, на приложениот линк се наоѓа конечниот список за примени фотографии на Денови на Македонска Фотографија 2009.

Резултати од ДМФ 2009

Бидејќи жирито си зема дискреционо право да избере повеќе фотографии од планираните, Фотографика како клуб ќе се потруди, но не гарантира дека ќе се прикажат сите фотографии на изложбата.

Отворањето ќе биде на 20.10.2009 во 20 часот во Домот на АРМ (часот може и да се промени, ќе бидете доп. информирани ако има промена). Самата изложба ќе биде поставена во двата хола, доле и горе, и на скалите кои ги поврзуваат.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 12:23
Chestitki za Nagradenite i na site koi uchestvuvaat. аплауз
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 12:39
Ohooo mashala cifra i dobro sostavena lista голема%20насмевка Kakov kasap udri zirito mislev 100 deka se primeni плазењегазење%20од%20смеење


Cestitki големо%20гушкање



P.S koj e oficijalen datum za odrzuvanje na izlozbata?
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 12:40
Cestitki i od mene. Navistina imase sto da se vidi.

Osoben respekt sakam da iskazam kon ucesnicite vo konk*rencija na mladinci.
Svesen sum deka nekoi od niv se daleku od novi vo fotografijata, no zrelosta koja ja pokazuvaat daleku im ja nadmasuva vozrasta. Cuvstvo koe mislam deka go zabelezav i kaj ostanatite clenovi na zirito.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 12:46
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Бидејќи жирито си зема дискреционо право да избере повеќе фотографии од планираните, Фотографика како клуб ќе се потруди, но не гарантира дека ќе се прикажат сите фотографии на изложбата.


Ако не се лажам, бројот на изложени фотографии треба да се знае уште пред да почне жирирањето, треба да се има ориентација за тоа колку фотографии собира изложбениот простор, па според тоа да се одреди колку фотографии ќе влезат во крајниот круг (приближна бројка).
Не би сакал мојата фотографија да не биде изложена а уште помалку да биде изложена на скали. Размислете за тоа.

Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Отворањето ќе биде на 20.10.2009 во 20 часот во Домот на АРМ (часот може и да се промени, ќе бидете доп. информирани ако има промена).


Се надевам дека ова нема да биде на 19.10.2009 во 22ч
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 13:04
Igor,

Edna kratka prikazna ...
Na fakultet amfiteatarot za prva na sobirase 120 studenti, a onoj za vtora 60. Godini so red vo vtora pominuvaa taman studenti, kolku sto imase sedista.
Cudna rabota, no ne gledavme bas mnogu blagonaklono na toa голема%20насмевка

Koja e logikata da se isfrlat dobri fotografii, koi imaat kvalitet, samo zaradi nekakva mi ti brojka?

Podobro e fotografijata da ne go dobie zasluzenoto priznanie, otkolku da bide izlozena na skali, ili da bide samo navedena vo katalog?

BTW, cisto se somnevam deka organizatorot ce ostavi nekoj avtor koj ima primeni fotografii, da nema nitu edna izlozena fotografija.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 14:06
Ja mojata ja sakam na chelo, vo zlatna ramka i dvajca slugi da duvaat od strana - da ne se nafati prasina. ;):P:D
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 14:30
Cestitki do primenite i nagradenite od mene!!!аплауз


linkov mi bode oci bobicar1.googlepages... Bobi nisto licno, ama sepak oficijalni rezultati se! bolje neka bide na fotografika1/2/3/4... kako klub organizator otkolku na licni strani

i edno prasanje, zosto nagradenite fotografii gi nema vo spisokot na primeni fotografii?! смеење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,143 секунди.