IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ФОТОГРАФИЈА 2009
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ФОТОГРАФИЈА 2009

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
Автор
Порака
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 18:52
Poleka no sigurno pochnuvame da se vrtime vo krug i agonijata prodolzhuva:

toa e taka zaradi faktot deka:

1. Nema organizacionen odbor, nema odgovorni, taka da nema so kogo da razgovorate nitu ima kogo da prasahte, imate samo razmisli na lugje blisku do odgovornite ( toa mozhete da go vidite od faktot deka se ushte nema oficijalen stav na FK Fotografika i pokraj volkava vreva nedorazbiranja i obvinuvanja )

- ili toa e stavot na Bobi Kuzmanovski od forumov
- ili toa e stavot na Ilcho Trajkovski na forumot
- ili toa e stavot na Mire Slavejkov na forumov
- ili toa e stav na nekoj drug sto nemame mozhnost da go prochitame.

2. Malku poznatiot fakt deka na ZHIRITO mu e posocheno deka mozhe da go proshiri izborot i deka kje se najde nachin site fotografii da bidat izlozheni za da potoa mimo zhirito i na smetka na istite avtori se namali brojot na izlozheni fotografii PO NECHIE LICHNO UBEDUVANJE i na nachin onaka od pamet ...na primer : " toa mi e najlogichno neli.....! "

- izvor na informacijata e samoto zhiri sto i Mire go potvrduva koga veli " ni beshe recheno "

...od kogo ...??..))..pa jasno e...........>

od FK Fotografika -   bez lugje so ime i prezime odgovorni za sluchuvanjeto...!!!

3. Sto i da napravite ili kazhete ili reagirate kje naidete na tvrd kamen otpor vgraden vo mentalen sklop reshen da NE POPUSHTI vo svoite razmisli pa bile makar i 100% greshni, egocentrichen stav za sopstvenata misla vo nasoka na opshto dobro !?!?!?!?!!??!?!

Znachi bi vi predlozhil da prestanete da debatirate kako da se nadmine problemot sto mozhebi i go nema a mozhebi i go ima ....ne znaeme nikoj ne ni kazhuva......Da prichekame da vidime kako FK Fotografika kje se spravi so problemot ???? i analogno na toa i sekoj po svoe neka stori sto misli da stori,.... na nekogo mozhe i da mu se svigja idejata da ne mu bidat izlozheni fotografiite.....kako na primer na chlenovite na FK Fotografika.....

- mozhebi site kje gi izlozhi pa kje ja obvinime samo za nepotrebno sozdavanje na nervoza!!!
- mozhebi kje se odluzhi da zhirira MIMO zhirito ili POVTORNO DA GO NATERA ZHIRITO da zhirira sto lichno se somnevam deka kje uspee i ponatamu da ne ne gi izlozhi site fotografii pa kje vidime na lice mesto sto fali!!!

ili pak mozhebi kje odluchi

JAVNO DA IZLEZE SO STAV PRED SITE AVTORI I FSM i ZHIRITO I DA KAZHE STO KJE SE SLUCHI NA DMF 2009 I SO TOA DA ZATVORI VAKVI BOLNI I NEPOTREBNI DISKUSII STO NI GO UNISHTUVAAT UZHIVANJETO


ev 5 den toa ne se sluchuva.....


VI KAZHUVA TOA NESHTO ???????

treba da vi kazhe deka ili se ushte nema stav ili ne gi interesira da go smirat vozbuduvanjeto kaj makedosnkite avtori godinava, sto od druga strana e odlichen PR mora da priznaam....

no samo do 20. 10. 2009 koga cel ovoj debakl kje zavrshi a kje ostanat samo gorki sekjavanja na godinata koga FK Fotografika gi organizirashe dDMF 2009 !!!!!!!!!


pozdrav

I.S
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 19:23
Ili so bi rekol Gole:
PRINCIP JE UVEK ISTI SVE SU OSTSLO NIJANSE !
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 21:05
Dojde vreme da analizirame odredeni neshta slucheni pred godina dena po povod edna mejunarodna izlozhba FOTOMEDIA shto nekolku decenii se odrzhuva vo organizacija FK Elema - SKopje.

Imeno vo edna nesrekjna izjava na Pretsedatelot na FK Elema vo TEA moderna beshe napraven gaf so naznaka deka FK Elema e edinstveniot se ushte aktiven foto klub vo RM.
Imeno reakciite na fotografskata zaednica bea dosta burni i na kraj po inicijativa na Mire Slavejkov i Upravniot Odbor na FK Fotografika beshe promoviran POVIK ZA BOJKOT NA IZLOZHBATA koj za srekja ne beshe ispochituvan od golem broj na chlenovite od FK Fotografika i ostanatite FK niz Makedonija ( beshe povikan na bojkot i FK Chkrap- Tetovo )

No BOJKOTOT beshe decidno SPROVEDEN OD UO NA FOTOGRAFIKA ( MIRE SLAVEJKOV, JANE LJOROVSKI, ILCHO TRAJKOVSKI, BOBI KUZMANOVSKI, NIKOLINA ATANASOVA ETC. )

Dokolku ja razgledate temava kje vi stane jasno kolku nervozi i prepirki predizvika edna edinstvena NEKOREKTNA izjava a dokolku povnimatelno ja razgledate temava kje vi stane jasno kolku dopolnitelno predizvika gnev kaj fotozaednicata NEDAVANJETO DOPOLNUVANJE I OBJASNUVANJE OD PRETSEDATELOT NA FK ELEMA ILI NEKOJ OD VIDNITE CHLENOVI NA ELEMA vo odnos na nesrekjno nastanatiot problem.

BOJKOT BOJKOT BOJKOT beshe stavot na UO Fotografika i samo na UO zatoa sto golem broj na chlenovi na istiot klub ne smetaa deka toa e ispraven poteg i samo sakaa da uzhivaat vo fotografskata umetnost.

Zaradi vakvite stavovi na UO na Fk Fotografika odnosno na ( Mire, Bobi, Ilcho, Jane, Nikolina i dr. ) prochitani na istitiot ovoj forum pred godina dena gi zamoluvam da izvlechat paraleli, da se podsetat kako e da si avtor vo RM i da ne postapuvaat VO IST MANIR kako ona protiv koe reagirale i POVIKUVALE NA BOJKOT pred samo godina dena.

Avtorite ochekuvaat doobjasnuvanje i oficijalna izjava za nastanatiot problem t.e DALI FK FOTOGRAFIKA KJE GI IZLOZHI SITE PRIMENI FOTOGRAFII NA DMF 2009 ILI PAK POVTORNO PRAKTIKUVA BOJKOT NA AVTORI I FOTOGRAFII KOJ NEMA DA GI IZLOZHI.....!!!!!!

P.S Naslovot na temata e .......!!!

ФОТОГРАФИЈАТA ЛАЖЕ! - НО И ФОТОГРАФИТЕ! Понекогаш

izvadoci:

Mnogu neprijatno iznenaduvanje- Ilcho Trajkovski

Mozebi i celava ovaa sarada ke go razdvizi talogot vo koj tapkaat makedonskite fotoamateri, pa ke se pruzi sansa i da se izbistrat nestata i konecno fotografijata da premine od "egzotika" vo nesto koe ke obedinuva, ke ne pravi srekni i zadovolni i nesto sto ke ke bide poneseno od noviot bran na popularizacija na fotografijata kako umetnost,sredstvo za izrazuvanje, tvorenje i druzenje. Kojznae!?
Ocekuvam da dobieme informacija kade se slucila greskata ili sto e toa sto nie pogresno sme procitale od nasiot prijatel Darko koj e intervjuiran ili od nedelnikot kade isto ke pobaram tolkuvanje na delovi od tekstot kade se spomnati konkretnite nevistini.
Ocekuvam nekakov odgovor vo tekot na denot i se nadevam deka nekoj ke ima i doblest toa da go napravi i da ni gi razjasni nestata, vo sprotivno ke ja bojkotiram izlozbata kako znak na protest protiv vakvoto odnesuvanje.
Dobro svetlo Vi pozeluvam - Jane Ljorovski ( Potpredsedatl na FSM )

Vecerta bese vcera Aleksandar, a i utroto pomina ... sinoca, sto bi rekol Tegla: "Napisav pa izbrisav"- Mire Slavejkov ( Clen na zhiri na DMF 2009 )

Sega za sega, od kolegite od ELEMA (ili ne sme kolegi ... ne znam...) ne gledam nitu cekor vo pravec da se dade nekakvo objasnuvanje.
Mozebi bidejci nema objasnuvanje?

Kako i da e,
vo slednite cas-cas i polovina Fotografika ce izleze so zvanicen stav.
Ova do sega, sepak se samo licni mislenja i nedoumici.- Mire Slavejkov

Дефинитивно зборовите не се на место, би било ред нешто да се каже како објаснение.
Лошо... Не за нас, туку за оваа мини заедница. Мислам дека по ова треба да се расчистат некои работи кои долго време се тема во задкулисните разговори. - Ilcho Trajkovski

Od ocigledni pricini, po podolgo soocuvanje na stavovite Upravniot odbor na FK Fotografika resi da go povika svoeto clenstvo na bojkot na ceremonijata na otvoranjeto na Fotomedia 2008!

Smetame deka se ostavi dovolno prostor za nekakvo objasnuvanje, ili barem obid za takvo nesto. Vreme povece nema!- Mire Slavejkov

Nivoto go spustivte VIE, pod sekoja granica!
Ovoj praznik na fotografija i onaka go ogranicivte na samite VAS!

Od izjavi po kuloari "izvadeni od kontekst", preku liznuvanja na po nekoja "nenamerna greska" pa do "nedoobjasneti" izjavi po pecateni mediumi ... - Mire Slavejkov

Sega , kako sto bi rekol Zoran bez hard feelings, sekoj treba da si nosi svojata odgovornost za svoite javno iskazani stavovi i izjavi . Zatoa koga znaeme deka so privilegiite doagaat i obvrski koi isto taka se "uzivaat" i se neotugiv del od istite, ocekuvam rabotava da se rascisti do kraj i konecno da se stavi kraj na vakviot samobendisan odnos.
pozdrav - Jane Ljorovski

pozdrav

Биди промена што сакаш да ја видиш во светот.
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 13:47
На следниов линк можете да погледате пропозиции за учество на "Дани фотографије" во Србија. Чисто за споредба.

http://www.fotoss.org/izlozbe/2009/Cacak/Dani%202009%20PRIJAVA.pdf

Прво,организатор е Фото Сојуз,а приредувач е во случајов фото клуб Чачак.

Потоа,ми падна во очи како го имаат регулирано делот околу колекциите,за кои веќе стана збор во оваа тема.Наведено е дека колекција мора да состои од 4 фотографии.

Меѓудругото,жирито е тричлено од кои тројца се мајстори на фотографија во Фото Сојуз а двајца од нив EFiap.


И најважно од се, точка број 19, со која се претпоставува дека авторот со праќањето ги прифаќа одредбите на дадените пропозиции.

Итн...

Поздрав.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 20:32
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Poleka no sigurno pochnuvame da se vrtime vo krug i agonijata prodolzhuva:

toa e taka zaradi faktot deka:

1. Nema organizacionen odbor, nema odgovorni, taka da nema so kogo da razgovorate nitu ima kogo da prasahte, imate samo razmisli na lugje blisku do odgovornite ( toa mozhete da go vidite od faktot deka se ushte nema oficijalen stav na FK Fotografika i pokraj volkava vreva nedorazbiranja i obvinuvanja )

- ili toa e stavot na Bobi Kuzmanovski od forumov
- ili toa e stavot na Ilcho Trajkovski na forumot
- ili toa e stavot na Mire Slavejkov na forumov
- ili toa e stav na nekoj drug sto nemame mozhnost da go prochitame.

2. Malku poznatiot fakt deka na ZHIRITO mu e posocheno deka mozhe da go proshiri izborot i deka kje se najde nachin site fotografii da bidat izlozheni za da potoa mimo zhirito i na smetka na istite avtori se namali brojot na izlozheni fotografii PO NECHIE LICHNO UBEDUVANJE i na nachin onaka od pamet ...na primer : " toa mi e najlogichno neli.....! "

- izvor na informacijata e samoto zhiri sto i Mire go potvrduva koga veli " ni beshe recheno "

...od kogo ...??..))..pa jasno e...........>

od FK Fotografika -   bez lugje so ime i prezime odgovorni za sluchuvanjeto...!!!

3. Sto i da napravite ili kazhete ili reagirate kje naidete na tvrd kamen otpor vgraden vo mentalen sklop reshen da NE POPUSHTI vo svoite razmisli pa bile makar i 100% greshni, egocentrichen stav za sopstvenata misla vo nasoka na opshto dobro !?!?!?!?!!??!?!

Znachi bi vi predlozhil da prestanete da debatirate kako da se nadmine problemot sto mozhebi i go nema a mozhebi i go ima ....ne znaeme nikoj ne ni kazhuva......Da prichekame da vidime kako FK Fotografika kje se spravi so problemot ???? i analogno na toa i sekoj po svoe neka stori sto misli da stori,.... na nekogo mozhe i da mu se svigja idejata da ne mu bidat izlozheni fotografiite.....kako na primer na chlenovite na FK Fotografika.....

- mozhebi site kje gi izlozhi pa kje ja obvinime samo za nepotrebno sozdavanje na nervoza!!!
- mozhebi kje se odluzhi da zhirira MIMO zhirito ili POVTORNO DA GO NATERA ZHIRITO da zhirira sto lichno se somnevam deka kje uspee i ponatamu da ne ne gi izlozhi site fotografii pa kje vidime na lice mesto sto fali!!!

ili pak mozhebi kje odluchi

JAVNO DA IZLEZE SO STAV PRED SITE AVTORI I FSM i ZHIRITO I DA KAZHE STO KJE SE SLUCHI NA DMF 2009 I SO TOA DA ZATVORI VAKVI BOLNI I NEPOTREBNI DISKUSII STO NI GO UNISHTUVAAT UZHIVANJETO


ev 5 den toa ne se sluchuva.....


VI KAZHUVA TOA NESHTO ???????

treba da vi kazhe deka ili se ushte nema stav ili ne gi interesira da go smirat vozbuduvanjeto kaj makedosnkite avtori godinava, sto od druga strana e odlichen PR mora da priznaam....

no samo do 20. 10. 2009 koga cel ovoj debakl kje zavrshi a kje ostanat samo gorki sekjavanja na godinata koga FK Fotografika gi organizirashe dDMF 2009 !!!!!!!!!


pozdrav

I.S


Get a life covece!

A mene otkaci mi se skroz:
-Zirito imase Pretsedatel
-Ne sum vo upravni organi na FG

Covek ako se obide da objasni del od nestata sto i zasto se slucuvalo (to the best of his knowledge) i dade nekoe svoe mislenje, ce go ubies od vlecenje po forumi.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 20:49
Nikoj tebe ne ti se zakachil, samo kako avtor vo imeto na grupa avtori baram FK Fotografika da dade oficijalen stav okolu mohnosta da ne bidat izlozheni site primeni fotografii, a istovremeno posochiv kako reagiraat avtorite vo RM na nedovolni informacii!

- ne si pretsedatel no si DEL OD ZHIRITO i si chlen na FK Fotografika!!!

Sega odgovorot e GET a LIFE a minatiot pat koga ti rekoa GET a LIFE ti organizirashe BOJKOT. Lesno e taka da imash razlichni arshini po potreba, teshko e da go reshish problemot.

A namesto da ignorirash da se javis na tvoite kolegi avtori i da im predlozhish vo nasoka na odgovornoto odnesuvanje da dadat edno oficijalno izvestuvanje i da zavrshi problemot......!!!

GET A MORAL choveche

pozdrav


There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 20:53
Originally posted by Sanja84 Sanja84 напиша:

На следниов линк можете да погледате пропозиции за учество на "Дани фотографије" во Србија. Чисто за споредба.



Aj sega sporedete ja ovaja prijava so onaa koja nie ja popolnuvavme.
Sporedete gi ove chisti i jasni informacii so onie koi se ostavaat na DMF i sega i porano. Za kolekciite si pishuva deka se prakja edna od avtor i toa od 4 fotki i deka kje se ocenuva kako edno delo. E sega aj ve molam kazhete mi koj e so titula MAJSTOR, pa da mozhe da mi gi deli moite kolekcii. Bashak i sto ne mi bile prijaveni kako sto treba. Pa gledate li kakva prijava imaat srbive. Nema shansi da utnesh, a kaj nas se dovedov vo situacija da mi kazat "Izvini ama ne ti bea uredno prijaveni kako kolekcija" изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањелутиналутиналутина
So toa e napravena nepopravliva shteta na mojot trud.
FK Fotografika imase istoriska shansa da napravi izlozhba na nivo koe dolikuva. Za zhal ne go stori toa zatoa sto ednostano lugjeto nemaa vreme da se organiziraat kako sto treba tuku vo 5 do 12 se donesuvaat reshenija koi sto i dosega funkcionirale, ama nikoj ne razbiral kako.

Zaradi vakvi raboti lani ne uchestvuvav. Zhal mi sto si pravev troshok da pechatam i da dozhiveam kako nekoj mi ja kasapi kolekcijata kako ZATOA STO TOJ TAKA SMETA - i uste deka toa bile od FIAP propozicii.

ABE AJ NE ME ZAEBAVAJTE!!!!!!!!!

P.S. Prrocitav i deka Bobi uchel softver za da go sklopi katalogot. I toa vo 5 do 12. Izvini Bobi, ama nekoi alatki nekoi lugje gi rabotat profesionalno so godini. Ne ide nekoj da go uci vo 5 do 12 za da izleze dobar proizvod. I posle nema vreme, epa nema vreme. I da organizirate, i da ucite softver, i da spremate katalog, i da barate uste 100 ramki, i da barate prostor za 200 i kusur fotki. I se toa vo 5 do 12 i kako HOBI. Pa zena mi, deteto, pa tezga imam..............................................
Ili rabotata se zavrsuva kako sto treba ili ne se pocnuva!!!!!!!

I zatoa na DMF ima guzva od rodninite i prijatelite na ucesnicite, ne doagjaat lugje onaka da uzivaat. Nikoj niti znae deka ima DMF vo Skopjevo, a ne posiroko. Zaprasajte se zosto.

Ova vazi i za site dosegasni "Organizatori" na vakvi nastani za vo bakalnica!!!
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 21:17
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Nikoj tebe ne ti se zakachil, samo kako avtor vo imeto na grupa avtori baram FK Fotografika da dade oficijalen stav okolu mohnosta da ne bidat izlozheni site primeni fotografii, a istovremeno posochiv kako reagiraat avtorite vo RM na nedovolni informacii!

- ne si pretsedatel no si DEL OD ZHIRITO i si chlen na FK Fotografika!!!

Sega odgovorot e GET a LIFE a minatiot pat koga ti rekoa GET a LIFE ti organizirashe BOJKOT. Lesno e taka da imash razlichni arshini po potreba, teshko e da go reshish problemot.

A namesto da ignorirash da se javis na tvoite kolegi avtori i da im predlozhish vo nasoka na odgovornoto odnesuvanje da dadat edno oficijalno izvestuvanje i da zavrshi problemot......!!!

GET A MORAL choveche

pozdrav



I sto e tvojot predlog, sto treba da napravam kako celen na zirito, ovaka post-festum normalno ... bidejci razbravme sto trebalo da se napravi?

Get a life - zatoa sto ne prestanuvas da brmcis i zujis. Toa pa toa, toa pa toa. Go slusam istoto od decava moi, po sto pati istoto prasanje ako namislile nesto sto sakaat, a ti brate ne si dete od 8,5 godini.

Dali covek ce se obide najkulturno da odgovori do onaa merka do koja sto znae sto se slucuva (ili se slucuvalo), ili ce se obide da dade svoe mislenje tebe ti e nebitno... Moze i da kaze deka ja uvidel greskata, odnosno se soglasuva so zabeleskite... nisto ne se menuva!

Na tvoja vozrast, bi moral da si svesen deka nestata ne se materijaliziraat odednas, zatoa sto ti taka sakas.

Patem, ocekuvas odgovori i sorabotka od ludje koi si dozvoluvas da gi nareces kreteni, onaka na kup?






Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 21:32
Mojot predlog e sleden:

bidejki si pochituvan chlen na FK Fotografika da se zaanagazhirash da se najde sila da se razgleda nastanatoto voznemiruvanje na grupa avtori, da se razgledaat mozhnostite i da se dade OFICIJALEN STAV/ODGOVOR na klubot po toa prasahanje- kakov i da bide.

a brmcham i zujam Mire zatoa sto nema odgovor na postavenite prashanja vekje poolgo vreme, da imashe odgovor kje prestanev vednash.

Daleku od toa da ne se menuvaat nestata pri razgovor no razgovor nema ima samo monolozi od ednata ili drugata strana.

Na moja vozrast lugjeto so koj sorabotuvam prijatelski i profesionalno se trudat da nema vakvi nedorazbiranja, a ako se javat se trudat da gi reshat.

Ne ochekuvam sorabotka posebno ne so FK Fotografika od poodamna shansite za podlaboka sorabotka se iscrpeni, no ochekuvam malku poprofesionalno i odgovorno odnesuvanje od organizatorot na DMF 2009 mestoto kade mojata grupa i drugi avtori prijateli imaat prateni fotografii
a ne znaeme shto kje se sluchi so istite.

Onaka na kup nema nishto, mene mi bea plasirani navredi bez nikakva prichina od tipot SITNICHAR, MALICIOZEN MALODUSHEN na edno obichno postaveno prasahnje, a koga nivoto kje se spushti samo se adaptiram na novonastanatata situacija.

pozdrav



There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 23:00
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

... mojata grupa ...



Piccolomini pomina,izgore se za da ja unisti bolesta i si zamina... Imas kriticna masa,registriraj se i deluvaj...samo so povtorno palenje na nesto sto veke si go zapalil,nema svrha!...ajde napravi go toa i imas moja podrzka...dosaden stana "blogov" tuka
_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 23:37
Ne znam sto tochno e predlogot no:

"Piccolomini group" ne e moja, toa e grupa na nezavisni avtori koi se zdruzhuvaat na odredena zaednichka tema i ova e nashe prvo pretstavuvanje vo javnosta.
Nemam namera na ovaa tema da gi prezentiram nash*te idei i zamisli, tie kje proizlezat od aktivnosta na grupacijata i adekvatno kje bidat pretstaveni na javnosta.

Blagodaram za podrshkata

P.S Iskreno se nadevam deka 'BLOGOV TUKA" kje zavrshi nabrzo i kje zapochneme da diskutirame za poubavi neshta.

pozdrav







There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 16:43
Почитуван Г-дин Спировски,

Ова почитуван е за последен пат, и навистина го мислам тоа.

Доволно кажа, и мислам дека треба да престанеш и да дозволиш ФК фотографика ка ја одработи ДМФ како знае и умее (не навлегуваме дали е или не е доволно добро). Ако имаш некаков проблем со самиот настан (организациски, технички, или веќе каков и да е), откако ќе се случи ќе имаш доволно време и можности да си го кажеш своето мислење, а ако не си задоволен да побараш изземање на ФК Фотографика од ФСМ, од ФИАП, поништување на изложбата, јавен линч на организаторот, и што ти уште не. Еднаш кажа, ти (заедно со сите други автори, сите рамноправни) си гостин и тоа е во ред, но секоја куќа си има правила, а гостинот не може да ги менува, по своја желба и убедување. Ги разбирам твоите барања, со некои од нив се согласувам, но искрено многу ми пречат мотивите кои те водат, но тоа не е тема на разговоров, т.е. блогов.

Поздрав

ПС Блогов можеш да го завршиш само Ти и никој друг, ида дозволиш настанот да се случи без намерно креирана тензија.

ППС Навреди од типот „Кретен, Глуп, Будала, Ќе умреш кај мене на стол“ не се на исто ниво со „Малициозност, Малодушност...“, но тоа не ти го препишувам тебе, тоа е веќе домашно воспитување.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 17:56
G-ne jasno mi e deka Fk Fotografika kje stori toa sto misli da stori, no po milioniti pat kje povtoram za da se razbereme-

IMA INFORMACIJA OD FK FOTOGRAFIKA a ne od FSM KOJA SE ODNESUVA NA NAS AVTORITE A TOA E DEKA ( FK FOTOGRAFIKA GO ZADRZHUVA PRAVOTO DA NE GI IZLOZHI SITE PRIMENI FOTOGRAFII ),
PO DOBIVANJETO NA ISTATA A PRIBIDEJKI SE ODNESUVA NA NAS AVTORITE I NASITE FOTOGRAFII BARAME DOOBJASNUVANJE STO TOA ZNACHI, ZAREM E TOLKU GOLEM PROBLEM STO BARAME DOOBJASNUVANJE, IZGLEDA DEKA E........!!
ZAMOLUVAM NAJKULTURNO FK FOTOGRAFIKA DA NI OBJASNI STO TOA ZNACHI I KAKO MISLI DA GO SPROVEDE NA DELO "PRAVOTO DA NE GI IZLOZHI SITE FOTOGRAFII STO SE PRIMENI" THE END !!!

na kraj na kraishtata vaka pochna muabetot, se dodeka ti i tvoeto nivo ne pochnaa da frlaat navredi i obvinuvanja od rakav, i verojatno namesto da go razbereto prashanjeto pak kje prodolzhite vo ista nasoka.

za nashata prepirka nemam javno komentar a ti pak se javuvash so neoficijalen stav i samo lichno mislenje, zamoluvam FK Fotografika da dade oficijalen stav na nasheto prashanje..

a za mojata izjava eve JAVNO TI SE IZVINUVAM so objasnenie deka beshe kazhana vo afekt i nervoza !!!!

a ti obidi se da go razberesh moevo baranje za doobjasnenie na informacijata dobiena od FK Fotografika.

P.S Ilcho pobarav INFO za DMF 2009 ti me isponavredi zaashto sum prashal, sega pobarav info/doobjasnenie na informacijata od FK Footgrafika ti povtorno se nafrli so eden kup izmislici i navredi BEZ DA TE SPOMENAM VO MOITE PRASHANJA.....razmisli za tvoeto domashno vospitanie isto taka....!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 18:26
DALI FK FOTOGRAFIKA KJE OBJASNI NA AVTORITE I NIVNITE FOTOGRFII NA KOJ NACHIN MISLI DA GO PRAKTIKUVA SAMO DADENOTO PRAVO DA NE GI IZLOZHI SITE FOTOGRAFIi PRIMENI NA DMF 2009 ?????

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.