IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ФОТОГРАФИЈА 2009
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ФОТОГРАФИЈА 2009

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 17>
Автор
Порака
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 17:32
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Koki.....treba da sednat organizatorite na DMF....jas ne sum nitu pak si ti ili nekoj drug.....jas ne sum zhiri nitu pak si ti ili pak nekoj drug...... moe e da reagiram na neshto nelogichno sto se odnesuva na mene, grupacijata, drugi avtori i RM an general!!!!

ne e valjda deka pretpochitash da se istepame koga kje se vidime....)))...!!



Бидејќи сакаш да седиш на две столици, тогаш по ова што си го напишал ми дава за право да ти кажам дека како организатор клубот ќе си земе за лично и сопствено право да ги отсрани оние фотографии кои смета дека се најслаби, кои се влезени на изложбата и коине може да се прикажат заради немање простор. Ако ти чини добро ако не тоа е твој проблем и од сега не учествувај на изложби. Се обидов да ти предочам некои работи со позитивен тон, но очигледно знаеш само едно. Доклку не ти се дошпаѓаат правилата не учествувај. Ќе се почитуваат сугестиите од жирито од секој автор да има прикажано барем по една фотографија, и сугестиите во клубот прв да се одземаат на фотографи членови на клубот организатор, па потоа доколку е потребно на останати учесници. Правило? Ако има некој 5,6,7 примени фотографии, прво ке се одзима од кај нив, а потоа од останатите пак ако треба. Овој муабет е хипотетички и најверојатно нема да треба, но нели, не криеме информации, за што ти најповеќе обвинуваш. Можеше и да се преќути но не би било фер. А навистина да дојдеш вечер у МС да се разбереме, затоа што овој твој помпезен форумашки начин во овој случај навистина не е прикладен. Од мене толку и нема ништо тајно сите информации се предочени. Доколку не ти се допаѓаат тоа е веќе нешто друго, но тоа е реалноста. Ако сакаш да ја смениш тропаш на погрешна врата.


Изменето од itan14 - 07.Октомври.2009 во 17:34
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 17:38
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

VO OVIE TESHKI MOMENTI VO REPUBLIKA MAKEDONIJA....)))).....! Abre kakvo sitnicharenje choveku......RAZBERI....

NE TI DOZVOLUVAM TEBE TI DA IZBERESH KOJA OD MOITE 3 DA BIDE PRIKAZHANA ILI NE....SEGA SE RAZBIRAME KADE E PROBLEMOT????


NE se prezentirani site informacii.......naprotiv nedostasuvaat:

1. ME interesira dali kje bidat site prikazhani?
2. Ako ne koj kje izbere koja od moite ili sechii drugi kje bide prikazhana?


Cirkusot go pravite vie so toa shto ne davate adekvatni i navremeni informacii...!!!!!




Сега го видов и овој коментар, мислам дека треба да внимаваш на јазикот и на изразувањето.  Не е соодветно такво изразување на човек со такво образование и „титули“. Никој тука не е должен да го трпи твоето нападно однесување.

Одговорот е кажан во претходниот пост. Ако е доволен добро, ако не тоа е најдобриот одговор во моментов. Ке се знае поточно кога ќе се подготвува самото изложување на фотографиите. Бидејќи си со три примени фотографии, ти гарантирам дека троите ќе бидат сигурно изложени. ФК Фотографика има 60 примени фотографии, и ако треба 40-тина нема да бидат прикажани од клубот,само за да нема токму вакви реакции.

И усте нешто, кога си ги дал фотографиите на учество право на ширито и организаторот е дали ќе ги прикаже или не, размисли малку околу тоа.



Изменето од itan14 - 07.Октомври.2009 во 17:56
Кон врв
photo-soulz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај photo-soulz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 17:57
...abe sega treba i da se osekjame pocesteni ako ni gi obajavat site izbrani fotografii :D :D ..poso si skratile od nivnite :D hehe

...si praite samite cirkuz od neshto sto trebashe poseriozno da go organizirate.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 18:15
Originally posted by photo-soulz photo-soulz напиша:

...abe sega treba i da se osekjame pocesteni ako ni gi obajavat site izbrani fotografii :D :D ..poso si skratile od nivnite :D hehe

...si praite samite cirkuz od neshto sto trebashe poseriozno da go organizirate.


Ocigledno imate nekakov problem. Tolku cinizam i negativna energija nasobrana ne e na arno. Nikako ne vi cini, ako se objaveni site zosto se objaveni site. Ako ne se, zosto ne pocestuvaat. Definitvno ne se fakja kraj na zelbite i ugoduvanjeto. Vsusnost ne me interesira kako se "osekjas", toe e sto e prezentirano i taka i ke bide. A i za tebe vazi istiot odgovor, ako ti cini dobro, ako ne toa e najdobroto vo momentov, sorry.


Изменето од itan14 - 07.Октомври.2009 во 18:17
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 18:49
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Koki.....treba da sednat organizatorite na DMF....jas ne sum nitu pak si ti ili nekoj drug.....jas ne sum zhiri nitu pak si ti ili pak nekoj drug...... moe e da reagiram na neshto nelogichno sto se odnesuva na mene, grupacijata, drugi avtori i RM an general!!!!

ne e valjda deka pretpochitash da se istepame koga kje se vidime....)))...!!



hehehe, ako se takvi namerite da zemam aparat? :))
shala na strana, vo red e te razbiram, ama drugo e koga reakciite ke se serviraat na masa pred site odkolku tuka, koj cita koj ne, koj sfaka seriozno koj ne...

Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:02
Originally posted by KoKi KoKi напиша:

Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Koki.....treba da sednat organizatorite na DMF....jas ne sum nitu pak si ti ili nekoj drug.....jas ne sum zhiri nitu pak si ti ili pak nekoj drug...... moe e da reagiram na neshto nelogichno sto se odnesuva na mene, grupacijata, drugi avtori i RM an general!!!!

ne e valjda deka pretpochitash da se istepame koga kje se vidime....)))...!!



hehehe, ako se takvi namerite da zemam aparat? :))
shala na strana, vo red e te razbiram, ama drugo e koga reakciite ke se serviraat na masa pred site odkolku tuka, koj cita koj ne, koj sfaka seriozno koj ne...



Ne treba Koki, pa mislam deka sme dovolno civilizirani. Vsusnost znam deka sum.
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:21
Fakt e deka zirito ne ja zavrshi rabotata celosno. Limitot beshe poznat!

Nema smisla interni ziriranje na vekje odbranite fotografii... Totalna besmislica!

kako bi go definirale spisokot na primeni fotografii ako site tie dela ne se izlozat !!!???

Zarem ne e poentata izlozuvanjeto?!?!?!

Ajde smognete sili i pobarajte od fondot na FSM, ima eftini ramki vo COLOR 1000...
a prostorot e golem...



Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:43
se soglasuvam deka site treba da bidat izlozeni uste u start imase propusti i radi toa odluciv jas da ne ucestvuva, toa sto imalo dobri 200 fotografii ne e nikakvo opravdanie za zirito zatoa sto megju tie 200 sigurno imalo 120 koi se najdobri taka da najdete si resenie ne e ok ova sto go praite
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:55
Ја уништивте темата ... наместо овде да ја постирам информацијата за фотошколата која се организира во склоп на ДМФ и истата има намера да прерасне во традиција и Денови на Македонската Фотографија навистина да заличи на Денови на Фотографијата, морам да ја објавам на друго место.

Едно е јасно ... постојат неколку типови на автори и причини за учество на ДМФ. Најголемиот дел од нив се во лов на бодови, некои покрај бодови сакаат да добијат и награда/диплома, некои им е сеедно дали ќе имаат примено фотографија или не и се надеваат на повеќе среќа следниот пат, а некои пак сакаат да им бидат видени фотографиите.

Првите 4 категории ги разбирам до некаде и немам што да кажам за нив, за оваа последнава има едноставно решение - нека си направат самостојна изложба и сите трудови ќе им бидат видени!!!

Да не се залажуваме, сите знаеме дека ДМФ е место за собирање на поени. Уште минатата година го слушнав предлогот да се зголеми бројот на примени фотографии (битно е да те има во каталог) со што ќе им се овозможи на авторите побрзо прибирање на потребните бодови за да се стекнат со звања.
Оваа година тоа беше направено, но се појави проблем со илагањето на фотографиите. Простор би требало да има за сите примени фотографии, проблем се рамките во кои би ги ставиле истите.

Наместо да се води дискусија во правец како да набавиме потребен број на рамки, вие се расправате за нешто сосема небитно - „дали мојите фотографии ќе бидат изложени“.
Намерно или не, се плука по организаторот и жирито кои сакаа да ви излезат во пресрет.

Ако треба ќе набавиме од пластичните лајсни кои се ставаат на постери и на таков начин ќе ги изложиме сите фотографии.

Ве читам цел ден и заклучок ми е дека немате попаметна работа освен критикување на туѓата работа.
За разлика од вас, немам време да пишувам овде, бидејќи во последниве 36ч учам InDesign - програм во кој за 2 дена ќе почнам да го работам каталогот за ДМФ.

Толку од мене во оваа тема
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:57
Очигледно дека не ви оди комуникација по електронски пат. Од годините ви е тоа, не дека не ве бива.

Пошто имам фотки во изборот, би сакал да кажам 2-3 збора.

1. Списокот со фотки не требаше да се објави сега, освен ако нема доволно место за изложување на сите;
2. Жирито морало да избере 120 (или 150, или колку и да треба) најдобри и после да надополни ако има место или рамки или...;
3. Најискрено се изненадив кога видов колку мои фотки има, и после се разочарав кога прочитав дека ќе се крати.

Затоа не требаше да се избрзува со списокот, освен ако не сте 100% сигурни дека за сите ќе има место.

п.с. До кога ќе трае изложбата?
п.п.с. Дали ќе има доделување на награди и каде?
п.п.п.п.п.с. Се надевам дека ќе најдете добро решение.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 20:09
Originally posted by itan14 itan14 напиша:


Бидејќи сакаш да седиш на две столици, тогаш по ова што си го напишал ми дава за право да ти кажам дека како организатор клубот ќе си земе за лично и сопствено право да ги отсрани оние фотографии кои смета дека се најслаби, кои се влезени на изложбата и коине може да се прикажат заради немање простор. Ако ти чини добро ако не тоа е твој проблем и од сега не учествувај на изложби. Се обидов да ти предочам некои работи со позитивен тон, но очигледно знаеш само едно. Доклку не ти се дошпаѓаат правилата не учествувај. Ќе се почитуваат сугестиите од жирито од секој автор да има прикажано барем по една фотографија, и сугестиите во клубот прв да се одземаат на фотографи членови на клубот организатор, па потоа доколку е потребно на останати учесници. Правило? Ако има некој 5,6,7 примени фотографии, прво ке се одзима од кај нив, а потоа од останатите пак ако треба. Овој муабет е хипотетички и најверојатно нема да треба, но нели, не криеме информации, за што ти најповеќе обвинуваш. Можеше и да се преќути но не би било фер. А навистина да дојдеш вечер у МС да се разбереме, затоа што овој твој помпезен форумашки начин во овој случај навистина не е прикладен. Од мене толку и нема ништо тајно сите информации се предочени. Доколку не ти се допаѓаат тоа е веќе нешто друго, но тоа е реалноста. Ако сакаш да ја смениш тропаш на погрешна врата.


kako be taka ilcho "klubot ke si zeme sopstveno pravo da gi isfrli najslabite fotki"?! dobro, go chitam ova i ne mi se veruva sto citam. do kade se odi so sramno promoviranje na avtokratija i prekrshuvanje, ne na propishanite pravila, tuku na osnovnite covekovi moralni normi? gledate deka site se bunat za ova, ne vi teknuva deka ednostavno e nadvor od balans celava ovaa dramoletka sto sakate da ja protnete niz mala vrata?

ima eden zbor sto ja opisuva celava situacija: laga. laga e da se odberat 200 fotografii a da se izlozat 100 (ili kolku i da e). na krajot na kraistata, nie prakjame za izlozba, ne za katalog. ich takvoto ne me boli za katalogot, najverojatno ke go izgubam, kako sto gi gubam site.

neverojatno...
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 21:07
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Едно е јасно ... постојат неколку типови на автори и причини за учество на ДМФ. Најголемиот дел од нив се во лов на бодови, некои покрај бодови сакаат да добијат и награда/диплома, некои им е сеедно дали ќе имаат примено фотографија или не и се надеваат на повеќе среќа следниот пат, а некои пак сакаат да им бидат видени фотографиите.
Првите 4 категории ги разбирам до некаде и немам што да кажам за нив, за оваа последнава има едноставно решение - нека си направат самостојна изложба и сите трудови ќе им бидат видени!!!


Најпрво, ДМФ е манифестација која што има цел на презентирање на Македонска фотографија, а не презентирање на имиња во каталог. Фотографиите се тие што ќе се видат изложени, а не имињата во каталог.
Сметам дека нормално е во организирање на било која манифестација да се направат грешки. Фотографика има посебен вид на комуникација (форумов) па затоа и моите мислења ги изразив овде со цел да се увидат грешките и во иднина да се поправат.

Поздрав.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 23:16
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:


Едно е јасно ... постојат неколку типови на автори и причини за учество на ДМФ. Најголемиот дел од нив се во лов на бодови, некои покрај бодови сакаат да добијат и награда/диплома, некои им е сеедно дали ќе имаат примено фотографија или не и се надеваат на повеќе среќа следниот пат, а некои пак сакаат да им бидат видени фотографиите.



Боби,да се надоврзам.Па искрено и да е така,мада не верувам,со сите можни пресметки ДМФ не е некое најсјајно место за ловење на бодови,со самото тоа што се случува еднаш годишно.среќа Колку што можам да приметам колку и да ти се добри или лоши фотките,нема некому кому му се примени сите 10,а со тие неколку примени по човек,ако го ограничиш праќањето само на ДМФ,би ти требале помалку или повеќе години да стигнеш до звање. (под претпоставка дека некому е тоа цел,како што ти напомена)

А што е па тоа толку лошо во НАЈкраен случај? Исто ко што полагаш испити на факултет да стигнеш до диплома,мање-више,карикирам,

Друго,кој не сака награда? Да не се залажуваме има некој што добил и ја вратил? голема%20насмевкаМожеби има повеќе кои не сакаат однапред,и не размислуваат во таа насока,ама кога би ја добиле сите би ја засакале љубов

Сепак,учеството е најважно за мене. А уште поважно би ми било да имам КАТАЛОГ со барем по 1 фотографија од секој автор-учесник. Поставката ќе се задржи 5,10 дена,кој ќе ја види,ја види...Утредента пола ќе му испари од глава...А за икс години би сакала да разлистувам каталог во рака,со квалитетна хартија и да се подсетувам на нечии имиња и дела што можеби без тоа и комплетно би ги заборавила доколку се само дел од некој си список што бил објавен на интернет,или иштампан во вид на флаер,како што е досегашната практика. Размислете на колку фотографии се сеќавате од лани?

Поздрав.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 00:25
Fotografijata prerasnuva vo borba a treba da bide uzhivanje, nemam sili povekje da reagiram na nesto sto smetam deka e nelogichno i pogreshno, se izvinuvam na site sto se pocuvstvuvaa navredeni i se povredeni od moite zabeleshki. Na Makedonskite avtori uchesnici i nagradeni im posakuvam mnogu uspeh vo ponatamoshnata rabota i se nadevam deka DMF 2009 barem kje posluzhat kako primer vo idnina za rabotite da se podobrat so cel uzhivanje na site koi se odluchile da bidat del od ovaa manifestacija.

Se gledame i se chitame vo nekoja od narednite priliki.....!!!

pozdrav

I.S
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.