IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ФОТОГРАФИЈА 2009
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА ФОТОГРАФИЈА 2009

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 17>
Автор
Порака Обратен редослед
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 17:32
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Koki.....treba da sednat organizatorite na DMF....jas ne sum nitu pak si ti ili nekoj drug.....jas ne sum zhiri nitu pak si ti ili pak nekoj drug...... moe e da reagiram na neshto nelogichno sto se odnesuva na mene, grupacijata, drugi avtori i RM an general!!!!

ne e valjda deka pretpochitash da se istepame koga kje se vidime....)))...!!



Бидејќи сакаш да седиш на две столици, тогаш по ова што си го напишал ми дава за право да ти кажам дека како организатор клубот ќе си земе за лично и сопствено право да ги отсрани оние фотографии кои смета дека се најслаби, кои се влезени на изложбата и коине може да се прикажат заради немање простор. Ако ти чини добро ако не тоа е твој проблем и од сега не учествувај на изложби. Се обидов да ти предочам некои работи со позитивен тон, но очигледно знаеш само едно. Доклку не ти се дошпаѓаат правилата не учествувај. Ќе се почитуваат сугестиите од жирито од секој автор да има прикажано барем по една фотографија, и сугестиите во клубот прв да се одземаат на фотографи членови на клубот организатор, па потоа доколку е потребно на останати учесници. Правило? Ако има некој 5,6,7 примени фотографии, прво ке се одзима од кај нив, а потоа од останатите пак ако треба. Овој муабет е хипотетички и најверојатно нема да треба, но нели, не криеме информации, за што ти најповеќе обвинуваш. Можеше и да се преќути но не би било фер. А навистина да дојдеш вечер у МС да се разбереме, затоа што овој твој помпезен форумашки начин во овој случај навистина не е прикладен. Од мене толку и нема ништо тајно сите информации се предочени. Доколку не ти се допаѓаат тоа е веќе нешто друго, но тоа е реалноста. Ако сакаш да ја смениш тропаш на погрешна врата.


Изменето од itan14 - 07.Октомври.2009 во 17:34
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 17:14
Koki.....treba da sednat organizatorite na DMF....jas ne sum nitu pak si ti ili nekoj drug.....jas ne sum zhiri nitu pak si ti ili pak nekoj drug...... moe e da reagiram na neshto nelogichno sto se odnesuva na mene, grupacijata, drugi avtori i RM an general!!!!

ne e valjda deka pretpochitash da se istepame koga kje se vidime....)))...!!

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 17:03
Originally posted by itan14 itan14 напиша:



1. Отворено, навистина знам дека ги правиме сите напори да бидат изложени сите фотографии.

3. Просторот е тој што е и за планираните 120-150 е доволен, а веднаш по изложбата е разговарано и е добиен и поглем простор, (двата хола и скалилата)
4. Се прави напор да се обезбедат рамки за сите фотографии, а ако нема доволно фотографиите на организаторот ке одат на панели а на сите останати учесници во рам



togas ne mi e jasno zosto se pusta informacija za moznost za izlozuvanje na pomal broj na fotografii od izbranite ...samo davate sl*gvord za kavga!
_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 17:02
a da sednete vecer vo mala stanica site NA EDNA MASA i da se prodiskutiraat propustite i da se najde resenie!!! a ne EDEN LEVO EDEN DESNO GLUMITE DEKA NE SE PRIMETUVATE I SE SMESHKATE VO FORMALNI MUABETI ZDRAVO KAKO SI CAO !!!

Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 17:01
URAMNILOVKA VO UMETNOSTA

interesen pristap......................!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 16:59
Da se trgne od onie koj imaat najmnogu primeni fotografiii,,...????

auuu....).....ahhhhhhhhhhhh


seriozno vi kazhuvam najdete mesto da gi prikazhete site zoshto ova kje bide teshka katastrofa!!!!

NA GRESHEN PAT STE>....!!!



There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 16:53
DAli e izbor na avtori ili na fotografii....??????

Neli beshe izbor na fotografii a sega gledam deka vo sushtina bilo izbor na avtori......!!!!

no kako na koj kje mu tekne eve vaka so raspravii i na forum kje se reshavaat problemite denes za utre.....!!!!!!

A ne se isti site fotografii daleku od toa.....nekoj ima po povekje dobri koj vredat po svojata silina kolku sto drugi......!!!

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 16:51
mire ne te napadnav tebe nitu pak zirito,
no smetam deka ne trebalo da se prekoraci brojkata na fotografii sto mozat da se izlozat. toa e ulogata na zirito da napravi selekcija, a ponekogas i kompromoisi za da go izbere najdobroto.
 
ne e logicno da se dozvoli prosiruvanje na brojot na primeni fotografii, a potoa da se mislis kade kje se izlozat dopolnitelno izbranite fotki. toa e loso organiziranje i kontra-usluga za onie sto se izraduvale deka im se primeni fotografiite.
 
navistina e glupavo oficijalnoto ziri da ti primi fotografii za izlozba, a potoa nekoj (koj i da e) da gi odbie, bidejki idejata na izlozbata e tie da bidat izlozeni a ne objaveni vo katalog!
 
pozdrav i bez nervozi
:)
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 16:49
Mire del si od vodstvoto na FK Fotografika i veruvam kako takov vleze vo zhiriranje na DMF 2009, del si od zhirito na DMF 2009 i tvoite stavovi ne se vekje samo tvoi no nejse da se obideme da se razbereme:

1. Ulogata na zhirito e da IZBERE vnimavaj da IZBERE ( a ne da uvidi ) koj se dovolno dobri fotografii od ispratenite da bidat del od prikazhanoto na DMF 2009 i istovremeno da dodeli nagradi na NAJDOBRITE. Zatoe e zhirito pochituvano i potrebno. TI sega mi velish mnogu imashe ubavi nemozhevme da kratime po kvoti a jas ti velam pa zasto sluzhi shirito, mislejki deka kje dobijam odgovor da gi izbere najdobrite fotografii. E ne ti mi velish da gi izbere UBAVITE fotografii....i jas ti velam sega zoshto ili koj mozhe da krati PODOBRA Fotografija od eden avtor od nekoja druga na drug avtor koja se nashla eden do drug samo zaradi praviloto EDNA FOTOGRAFIJA OD EDEN AVTOR....HUH se nadevam sum jasen....???????
Ne e ova samo revijalna izlozhba DMF ima i natprevaruvachki karakter i sto se sluchi ZHIRITO namesto da pomogne na DMF taa go stava vo nebulozi.

BARAM ODGOVOR : DOKOLKU SE SLUCHI EDNA FOTOGRAFIJA OD EDEN AVTOR KOJ KJE KAZHE KOJA OD MOITE TRI DA BIDE IZLOZHENA>?

POZDRAV

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 16:41
Ne znam koj del od: "Ne e normalno artistickiot trud da se stava vo KVOTI" ne ti e jasen, ama jas iskreno smetam deka e taka!
Pomedju dvete zla, smetam deka napravenoto (ako voopsto izleze problem so prostorot) e pomalo.

Ajde vaka ... ako 3ca clenovi na zirito smetaat deka fotografijata treba da bide primena, taa treba da se iskluci zaradi nekakva KVOTA?

Kvoti se koristat  za uvoz na maslinki, brasno i sl, ne se soglasuvam deka na umetnosta moze da i se stavaat takvi ogranicuvanja.

Sto se odnesuva do mene ... znaci samo moe mislenje ... dokolku treba nekoi fotografii da ne bidat izlozeni, logicno bi bilo da se trgne od onie koi imaat najmnogu primeni fotografii, da se vodi smetka da bidat zastapeni site fotografi i dokolku mora da se "krati", da se konsultiraat avtorite koi od primenite fotografii sakaat da im bidat izlozeni.


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 16:38
""
За таа информација слоборно обрати се до жирито. Ширито е тоа кое поради високиот квалитет реши да прими фотографии повеке од планираното да не се нанесе НАПРАВДА, на кратење на навистина квалитетни фотографии. Ако имаш птоблем да го разбереш тоа обрати се до жирито, се знае кој биле па можеш да ја добиеш информацијата.
"
Pa potoa FK Fotografika reshi da ne prikazhe nekoj od niv pa FK Fotografika e zhiri nad zhirito.....MNOGU NESERIOZNO I SMESHNO!!!!

А за проблемите твои, навистина не ме интересира :-), имам премногу сопствени.

Prijatele znam deka imash problemi posebno so vakvi stavovi vo zhivotot no ova ne se samo moj problemi nego problemi na nad 100 avtori na DMF 2009 a bogami i problemi na makedonskata amaterska fotografija koja e na nivoto na koe e zaradi vakvi gluposti nametnati od kretenski reshenija..!!!!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 16:35
VO OVIE TESHKI MOMENTI VO REPUBLIKA MAKEDONIJA....)))).....! Abre kakvo sitnicharenje choveku......RAZBERI....

NE TI DOZVOLUVAM TEBE TI DA IZBERESH KOJA OD MOITE 3 DA BIDE PRIKAZHANA ILI NE....SEGA SE RAZBIRAME KADE E PROBLEMOT????


NE se prezentirani site informacii.......naprotiv nedostasuvaat:

1. ME interesira dali kje bidat site prikazhani?
2. Ako ne koj kje izbere koja od moite ili sechii drugi kje bide prikazhana?


Cirkusot go pravite vie so toa shto ne davate adekvatni i navremeni informacii...!!!!!


There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 16:32
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Eve i eden drug aspekt, mnogu logichen, a toa e .....dokolku organizatorot znae deka ima mesto da izlozhi 200 fotografii sigurno znae i deka max. broj na primeni fotografii e 200. Vo toj sluchaj zhirito e izvesteno deka treba da izbere 200 fotografii i si izbira 200 i nema problem.

No zoshto FK Fotografika ne go definira maks. broj na fotografii ili zoshto zhirito ne go pochituva max. broj na fotografii ne mi e bash najjasno i baram odgovor,

Znaesh pomalku mi lichi deka e upotrebena linija na pomal otpor ili mozhebi uramnilovka vo zhiriranjeto.

JAS SERIOZNO IMAM PROBLEM DA SVATAM KAKO SE SLUCHILO DA ZHIRITO IZBERE POVEKJE FOTOGRAFII OD TOA STO MISLI DA SE PRIKAZHE

NESERIOZNI RABOTI




За таа информација слоборно обрати се до жирито. Ширито е тоа кое поради високиот квалитет реши да прими фотографии повеке од планираното да не се нанесе НАПРАВДА, на кратење на навистина квалитетни фотографии. Ако имаш птоблем да го разбереш тоа обрати се до жирито, се знае кој биле па можеш да ја добиеш информацијата.

 А за проблемите твои, навистина не ме интересира :-), имам премногу сопствени.


Изменето од itan14 - 07.Октомври.2009 во 16:34
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 16:30
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Ajdeee Mire..... sto sega sakash da se chuvstvuvam neubavo zatoa sto ima mozhnost da izbranite fotografii ne mi se prikazhat i BTW nikoj da ne najde shodno da objasni zoshto e toa taka..???....ne Mire ne stanuva zbor za shirochina vo sluchajov voopshto.....stanuva zbor za ADHOK reshenija za neshto sto ne e dobro izorganizirano ili izanalizirano na vreme. Na kraj na kraishtata eve ti ne si vo organizacija PA IMA LI NEKOJ STO E ODGOVOREN DA DADE OBJASNUVANJE ZA NASTANATITE PROBLEMI ili nema...??????

Ne e voopshtp sitnichavo i jadno Mire...naprotiv mnogu e voobichaeno da se reagira na nachin na koj reagirame, kje ti povtoram NE E PRAKSA NIKADE DA TI IZBERAT FOTOGRAFIJA RAMNOPRAVNO SO SITE DRUGI I UTRE POD MASA DA SE ODLUCHI DEKA TAA FOTOGRAFIJA NEMA DA BIDE IZLOZHENA.

primer:

Eve da te prasham koj e referenten da odluchi koja od moite tri primeni da bide prikazhana?

P.S Nemojte da gi obeshrabruvate lugjeto da reagiraat i razmisluvaat, smetam deka nash*te zabeleshki i prasahanja se na mesto....i gledajte da go resh*te problemot a ne da ne zakjutkuvate vo nasoka so sebeanaliziranje i samoprekor i chuvstvo na vina sto sme prashale nesto..>!!!!






Со ова ја покажуваш е само малициозноста туку и малодушноста и ситничарењето кое навистина не е потребно во овие моменти. Никој никого не заќуткува, сите информации се презентирани и кажани, и нема потреба од овој циркус.

Поздрав, и секое добро
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,609 секунди.