IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Iphone [3G]S дискусија и споредби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Iphone [3G]S дискусија и споредби

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Iphone [3G]S дискусија и споредби
    Испратена: 15.Март.2009 во 12:05
Дали го имате? Дали сте запознаени со него?
Јас завчера го земав ама не можам баш да се снајдам со него. Да не знае некој случајно како можам да му ставам Skype, Messenger, Flash Player и сл.?
 
Your sweetest nightmare
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 14:46
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

Дали го имате? Дали сте запознаени со него?
Јас завчера го земав ама не можам баш да се снајдам со него. Да не знае некој случајно како можам да му ставам Skype, Messenger, Flash Player и сл.?
 


Напиши на google се ќе ти излези намигнување
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2009 во 12:36
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

Дали го имате? Дали сте запознаени со него?
Јас завчера го земав ама не можам баш да се снајдам со него. Да не знае некој случајно како можам да му ставам Skype, Messenger, Flash Player и сл.?
 


ne znama kako odi od Makedonija, no jas koga go zedov si go registriravna stranata ipreku iTurns se mozes da stavis i da downladiras
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 20:35
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by Lolita Lolita напиша:

Дали го имате? Дали сте запознаени со него?
Јас завчера го земав ама не можам баш да се снајдам со него. Да не знае некој случајно како можам да му ставам Skype, Messenger, Flash Player и сл.?
 


ne znama kako odi od Makedonija, no jas koga go zedov si go registriravna stranata ipreku iTurns se mozes da stavis i da downladiras


Па така е секаде доколку го земеш оргиналот :) оти денес има милиони пиратски верзии од Iphone
Кон врв
roccool Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај roccool Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 17:48
Нокиа 5800 е првиот мобилен уред од финската компанија со целосен екран на допир (touch screen) Неговата функционалност и подвижност совршено се вклопува во современиот живот и неговите барања.Со својата појава нокиа 5800 ги надминува iphone,iphone 3G и во секоја споредба го води најновиот iphone 3GS.
Причини според кои нокиа 5800 е подобар од iphone 3GS:

ДИМЕНЗИИ:
Iphone 3gs има димензии115,5*62,1*12,3мм што го прави малку поголем и потежок за ракување
nokia 5800 има димензии од 111*51,7*15,5мм што е значително помала и по прискладна големина.

ТЕЖИНА:
Iphone-135g
nokia 5800-109g.

ЕКРАН:
Iphone 3GS има екран од 3,5 инчи, но со резолуција од 320*480 пиксели
Nokia 5800 има 3,2 инчи екран со со резолуција од 360*640 пиксели

МЕМОРИЈА:
Iphone 3GS доаѓа со вклучена меморија од 16 или 32гигабајти, но без можност за мемориска картичка, со што е ограничен бројот на податоци.
nokia 5800 вклучува 8 или 16 гигабајти мемориска картичка со можност за поромена по исполнувањето на картичката и произволен износ на капацитетот на картичката.

iphone 3GS нема HSCSD
nokia 5800 има HSCSD

Iphone 3GS: wi-fi
nokia 5800: wi-fi, UPnp technology

iphone има блутут само за бежична опрема, но нема можност за пренос на податоци со негова помош
nokia 5800 има блутут можност и за бежична опрема и за пренос на податоци

КАМЕРА:
Iphone 3GS: 3,15 megapixel, video +AF
nokia 5800:3,20 megapixel, CARL ZEISS леќи, led-блиц, стабилизатор на слика,scene mode, exposure, white balance+video+ AF

Iphone 3GS-не вклучува секундарна(втора) камера за видео конференција и авто-портрети
nokia 5800:втора VGA videocall camera

РАДИО:
Iphone 3GS-нема радио
nokia 5800- стерео радио,RDS

iphone 3GS нема java
nokia 5800 има java MIDP 2.0

Nokia 5800: Nokia maps, photo editor, document viewer.

БАТЕРИЈА:
Iphone 3GS: Stand by 300 h
Nokia 5800: stand by 406/408h 2G/3G
музика-iphone 3GS 30 h
nokia-35 h

Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 15:59
Bas razmisluam za ovo telefon...imam vreme da odlucam malku...i me interesira osetlivosta na dopirot dali e ok, upotrebata...
nekoi nwgativni karakteristiki...se uste razmisluvam
 
nekoi iskustva??
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 03:18
Можи да е подобар од Iphone ама не од HTC HD2 кој е моментално најдобар мобилен на пазарот.


Споредба на HTC HD2 со Iphone 3g s

И ете една брза споредба со најдобрата нокија N900





HTC HD2 vs Nokia N900

Изменето од Flix - 17.Ноември.2009 во 03:24
Кон врв
tacna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: Bermuda
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tacna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 14:19
PRED IZVESNO VREME KUPIV I PHONE 32GB,ORIGINAL OD FRANCIJA T.E OD OPERATOROT ORANGE.
OTSEKOGAS SUM KORISTEL NOKIA I ZA MENE BIL TELEFON BR.1 , NO SE ODLUCIV ZA PROMENA.
RABOTATA SO I PHONOT , E MALCE POSLOZENA OSOBENO ZA LUGE LAICI ,VO KOJA KATEGORIJA SE STAVAM I JAS.
SPECIFICNOSTA NA I PHONOT SE SOSTOI VO TOA STO ZA RAZLIKA OD KLASICNITE MOBILNI TELEFONI NACINOT NA SIMNUVANJE SLIKI,MUZIKI I SLICNO ODI ISKLUCIVO PREKU I TUNES,KADE STO ZA REGISTRACIJA ,BAR MENE LICNO NIKAKO NE MI ODI.
ZATOA VE MOLAM KOJ GO IMA VEKE RAZRABOTENO I DOBRO PROCEPKANO I PHONOT, VERUVAM DEKA DOBRODOJDENO KE NI DOJDE NEGOVOTO ISKUSTVO.
Кон врв
EKCTPA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 448
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EKCTPA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 14:50
дали ти дојде и упатство со телефонот на јазик кој го разбирасх или поедноставно иди на www.youtube.com и пиши го моделот и ке ти излиста 300 чуда за истиот
пробај интересно е
Немој да правиш мали планови, во нив нема магија...
Прави големи планови, цели високо во надежта и работата.
Кон врв
tacna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: Bermuda
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tacna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 15:58
Originally posted by EKCTPA EKCTPA напиша:

дали ти дојде и упатство со телефонот на јазик кој го разбирасх или поедноставно иди на www.youtube.com и пиши го моделот и ке ти излиста 300 чуда за истиот
пробај интересно е
DA IMAM UPATSTVO KOE GO RAZBURAM NO,NE MI ODI SO REGISTRIRANJETO I I TUNES , EDNOSTAVNO ME ZEZA
Кон врв
tacna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: Bermuda
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tacna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 15:59
Originally posted by tacna tacna напиша:

Originally posted by EKCTPA EKCTPA напиша:

дали ти дојде и упатство со телефонот на јазик кој го разбирасх или поедноставно иди на www.youtube.com и пиши го моделот и ке ти излиста 300 чуда за истиот
пробај интересно е
DA IMAM UPATSTVO KOE GO RAZBURAM NO,NE MI ODI SO REGISTRIRANJETO I I TUNES , EDNOSTAVNO ME ZEZA
A ISTO TAKA ,UPATSTVO NA MAKEDONSKI IMA I NA STRANATA NA
T-MOBILE.COM.MK,ZA NEKOJ STO NE RAZBIRA NEKOJ OD STRANSKITE JAZICI
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 17:49
Eте тука ги префрлив сите мислања за Iphone И не отварајте нова тема за секое прашање.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2010 во 11:04
Да не отварам нова тема...добро е да се знае...ако некој се интересира....среќа

"iPhone 4" пристигна во Македонија


На македонскиот пазар од денеска е достапен најновиот производ на компанијата „Епл“ од областа на мобилната телефонија, "iPhone 4".

Новиот "iPhone 4"  содржи нова карактеристика "FaceTime", којa овозможува видео повици, совршен "Ретина" екран со најголема резолуција досега вградена во телефон, што дава кристално чист текст, слики и видео. 

Освен тоа, "iPhone 4" располага со 5 мегапикселна камера со ЛЕД блиц и можност за снимање на видео во ХД резолуција, А4 процесор на 1Ghz, жироскоп на 3 оски и до 40 отсто повеќе време за разговор.

Сето ова е спакувано во нов дизајн од стакло и нерѓосувачки челик, што го прави "iPhone 4" најтенкиот паметен телефон во светот. Ова ремек дело од телефон, екслузивно може да го најдете само во салоните на ХХХХХХХ (да не им вршам рекламанамигнување).

iphone4changeseverything1





Изменето од ФорумскаБаба - 27.Септември.2010 во 11:04
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
DanevS Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DanevS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 22:33
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

Bas razmisluam za ovo telefon...imam vreme da odlucam malku...i me interesira osetlivosta na dopirot dali e ok, upotrebata...
nekoi nwgativni karakteristiki...se uste razmisluvam

 

nekoi iskustva??


iPhone ima najdobar ekran do sega koj e na pazarot ...telefonot sodrzi Multi Touch ....koj na drugite telefoni ne e bash dobar multi toucot ! Multi touch : koj mozesh telefonot da go rakuvash so site deset prsti i pak da ne zaglavi telfonot ili pa da m nastetat prstite !


iPhonot e zapisan vo ginesovata kniga :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.