IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што можеме да направиме за Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што можеме да направиме за Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 323334
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2013 во 22:38

 цит:А за нас јадеа бурек дека сме биле глупи, топовско месо, за војводата ли ќе сме гинеле и сл.


...а што,да не не биле во право?.За кого загинаа тие што загина?.

Да ми бил овој памет тогаш....ама кој да знае...

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2013 во 23:26
Па Загор ти даде еден мал но значаен придонес да дојдат на позиција некои фаци,за кои што нашите Хрватски другарчина имаат многу добра девиза.
Prvo ih poklati a onda pojebati.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2013 во 00:09
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Бел ден не видов 2001, а за муабети сум чул, мада тоа што бев јас не е ни од блиску со резервниот состав на АРМ и МВР.

Само една корекција... Кога веќе збориш дека од СДСМ ја спраштиле, вредно е да напоменеш дека севкупно голем број на младина кидна од државата за да не се стави на располагање на безбедносните сили. Така да дали биле од ВМРО, СДСМ, или било која друга партија е далеку од релевантно, зашто во тоа време младината бегаше (тој што можеше да избегне) генерално.


Се согласувам со NGRMKD потполно, 2001 беше голем срам за македонските „патриоти“. Јас дознав дека од списокот за мобилизација каде што бев јас, од 110 се јавивме само 10 тина-брука, а меѓу тие дезертери имаше и СДСМ-овци и ВМРО-овци, тогаш дезертери се криеа по дупки, а сега улегнати на државен грб. Оние што вистински ја бранеа Македонија, останаа некаде настрана, со горчлив вкус во душата.
Патем, Zeksi, каде беше 2001?

Сигурно нема да ги релативизирам работите, зборам за Аеродром, ги знам и едните и другите, и знам кој беше а кој се криеше ко пиз.да под кошула. Имаше и вмровци кои се криеа од позиварите ама оние комуњарчињата 95 % побегнаа. газење од смеењегазење од смеењегазење од смеење На некои родителите и кредити зимаа за да можат нивните јунаци да останат на Халкидики 3-4  месеци. Некои и соби под кирија зимаа само да не бидат дома. А за нас јадеа бурек дека сме биле глупи, топовско месо, за војводата ли ќе сме гинеле и сл.
Патем Диоген, бев ангажиран во 16 ПБ, 3-ти баталјон, ги држевме висовите над Страчинци, а после Арачиново пола не однесоа на граница према Косово.
Бевме баталјон Диоген кој треба во борбени услови да брои 500-600 луѓе, а ние бевме 70-80. Резил!!!
И ден денес кога ќе ги видам тие комуњарчиња, а денес повеќето се со власта, улегнати на државен грб како што викаш, у онаквото гледаат кога ќе ги боцнам кај беа и што правеа 2001 год.


16 Пешадиска бригада??? До сега не сум чул АРМ да располага со толкав број на пешадиски бригади, па макар и во резервен состав...
Како и да е... Над Страчинци беа распоредени 3 механизирана од резервен состав, во поддршка исто беа 2 моторизирана мешан состав. Како и цела логистика и ПЕП... Баш преку Страчинци 3 вода од кај нас навлегуваа...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2013 во 00:25
...koj li laze sega...tuka?!изненадување

...ali mortusot ...ali  "konsonantov"?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2013 во 23:12
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Па Загор ти даде еден мал но значаен придонес да дојдат на позиција некои фаци,за кои што нашите Хрватски другарчина имаат многу добра девиза.

Prvo ih poklati a onda pojebati.


не...не е место ама ни најмалку овде да дискутираме за мојата улога во конституирањето на повоена Македонија...онаа по Охрид.Простете ако погрешив со потезите,ама притисокот од страна беше огромен.Имаше и повлијателни од мене и тоа како..



...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 10:27
Другарче и јас дадов придонес за она кое претходно ти го напишав, за жал.Знаеш каде е најголемата трагедија, дел од Македонските предавници поради кои изгинаа толку луге шетаат мегу нас и се на позиција од каде земаат државни пари.
Лекцијата е научена долгот е платен,така да наредниот пат ке земам коктел и ке кулирам зашто имам добитно ливче - Македонија губи на домашен терен.
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 19:39
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Другарче и јас дадов придонес за она кое претходно ти го напишав, за жал.Знаеш каде е најголемата трагедија, дел од Македонските предавници поради кои изгинаа толку луге шетаат мегу нас и се на позиција од каде земаат државни пари.
Лекцијата е научена долгот е платен,така да наредниот пат ке земам коктел и ке кулирам зашто имам добитно ливче - Македонија губи на домашен терен.

+1


Изменето од Diogen - 03.Февруари.2013 во 19:40
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 19:50
Јас за Македонија направив и повеќе од доволно....
во нејзино име сметката за направеното ми ја испорача сегашната влада...и према мене постапи како јас да сум од другата страна а тие од другата страна и станаа први другарчиња а особено ги зближува љубовта спрема тендерчињата и моќта во општеството....
затоа сега мојот однос со Македонија е чисто деловен и искрено баш ме заболе дали и што ќе биде со неа утре.....
тие од тука што ме познаваат и лично, многу добро ме сфаќаат о знаат дека сум во право
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2013 во 04:19
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

 

16 Пешадиска бригада??? До сега не сум чул АРМ да располага со толкав број на пешадиски бригади, па макар и во резервен состав...
Како и да е... Над Страчинци беа распоредени 3 механизирана од резервен состав, во поддршка исто беа 2 моторизирана мешан состав. Како и цела логистика и ПЕП... Баш преку Страчинци 3 вода од кај нас навлегуваа...


16 ПБ од резервниот состав, е именувана по името на 16 Бригада на НОБ на МК, а која оперирала на реонот на Скопска Црна Гора пред 60 и кусур години, и тоа никако не значи дека резервниот состав на АРМ во тоа време имал 16 и повеќе бригади.

Тоа што викаш дека над Страчинци имало моторизирана или механизирана единица, да бевме моторизирани, имавме дури едно заставче камионче за храна што ни носеше, и еден воен џип од оние пуховите, капетанот се возеше во него. Дури до толку многу бевме моторизирани. Какви црни логистики спомнуваш, какви ПЕП-ови. Инаку спиевме во школото во Црешево.
Во почетокот ни униформи немавме, носеше кој што стигне, отпосле ни донесоа.




"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2013 во 04:24
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Македонските предавници поради кои изгинаа толку луге шетаат мегу нас и се на позиција од каде земаат државни пари.

тие истите треба да се именуваат и со прст да се покажуваат засекогаш и секаде!!! и во историските читанки да влезат, да знаат децата коој што и како правел пред, за време и после 2001 год.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2014 во 18:50
...otkako site naseleni i pusti mesta vo RM ke ostnat bez struja da zapalime site po edna sveka..za ZDRAVJE!.намигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 323334
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.