IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - МУДРОСТ - од каде доаѓа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МУДРОСТ - од каде доаѓа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 18>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 02:22
mudrosta doagja od edno zrnce pesok
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 02:26
кај ми е зрнцетооооооо? плачење
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 02:30
ete go ODMA DO TEBE
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 02:55
Od utroto... utroto e sekogas pomudro od nokta.среќа
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 02:57
понекогаш  помудро е од ноќта....не секогашплазење

Изменето од Andjelina - 30.Август.2009 во 13:53
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 11:48
Ako ova utro  e utro na sredba so'' mudrosta''.....bi sakala pak da mi se povtori!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 12:20
Малце ќе импровизирам со англискиов но суштината се надевам ќе ја пренесам од мудроста на Хокусаи
"Уште од својата шеста година имав навика да цртам форми на животот.Станав уметник и после педесетата година моите дела почнаа да бидат приметувани,но ништо што направив до седумдесетата не вредеше за внимание.На седумдесет и три почнав да ја разбирам формата на птиците,инсектите и рибите,и начинот на кој растенијата растат.Ако продолжам во обидите сигурно на осумдесет и шест уште подобро ќе ги разберам,така да на девеесет веќе ќе допрам до нивната есенцијална природа.Веќе на сто може ќе го имам боженственото разбирање од нив,и околу сто и триесет,четириесет,и повеќе секое мое нанесување на точка или линија ќе биде живо"
И не е во конотација текстов со тоа дека мудроста доаѓа со годините...но дека таа се крие во трпението
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 09:31
Taman ke pomislam dobro e sto ne sum glupav kako porano, nabrgu ke doznam deka seuste gi svakam rabotite kako porano skrieni vo mojot temperement
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 09:21
Mudar e onaj covek koga znae koga da premolci.
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 13:00
Konfucije rekol:
 
Postojat TRI pata do mudrosta :
- Razmisluvanje --- > toa e najblagorodniot pat
- Vospituvanjeto ----> toa e najlesniot pat
- Iskustvoto ----> toa e najnezgodniot pat
 
Se dodeka covekot ja bara mudrosta, zasluzuva da se narekuva Mudar Covek ... no stom ke pomisli deka ja sobral seta Mudrost vo sebe , stanuva budala ......
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 13:17
Pat poslan so iljadnici sitni parcina staklo...sekoj cekor novo krvarenje
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 14:16
Kolku ubavo bi bilo da go gledate vasiot zivot niz prizmata na filozofijata

Citate knigi?
Gi vpivate ili samo sakate da gi pokazete deka gi imate?
Uzivate vo vasata bolka,ili ja davate na drugite da ja jadat?
Sto pravite za da bidete srekni?

Jas ne gi citam,gi dozivuvam!

Arogantno,zarem ne?



“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 14:34
Ne, voopshto ne... vprochem taka treba da bide.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 19:09
Veli deka za mudrost treba prvo da go neguvas deteto vo sebe...dojdov do deteto, ama mudrost nikade ne vidov i tuka zaglaviv...Ama bar sega sum golem i koga ke posaka nekoj da mi mudrue i da bide dosaden lesno mi e da mu recam da ne sere naokolu oti imam novi konduri i moze da ucapam i da se brisam posle od trevata od negovite kakanici...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.