IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - МУДРОСТ - од каде доаѓа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МУДРОСТ - од каде доаѓа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 22:55
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

До Мудроста се стигнува и со самоспознавање, трагање по длабочините на сопствената душа, тихување....

MUDROSTA E ODGOVOR NA POSLEDUVATELNI DVIZEJNA ZA KOI NE SE ZBORUVA A SE KAZUVA SAMO REZULTATOT.
toa e isto koga za parce hartija nekoj ke rece deka e beskonecno golemo,no ako nekazes deka toa se dobiva so previtkuvajne i preklopuvajne pa taka moze da se stasa do beskonecnosta KAZANATA MUDROST KAKO I MNOGU PATI E    APSURD za toj sto ne ja svajca.


Многу убав комнентар, многу...среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 23:21
Мудроста доаѓа..... од модераторот
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 23:24
Па може и да си во право, знаеш...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 02:22
Мудриот човек не го кажува она што го мисли, но мисли се што ќе каже.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 17:54
Нашите деца не се наши деца.
Тие доаѓаат низ нас, но не од нас.
И покрај тоа што се со нас, тие не ни припаѓаат нам.
Можеме да им ја дадеме својата љубов, но не и своите мисли.
Зашто тие имаат сопствени мисли.
Можеме да ги затвориме дома нивните тела, но не и нивните души.
 Зошто нивните души живеат во куќи од утре, кои ние не можеме да ги посетиме,
дури ни во своите соништа.


                                                              Kahlil Gibran


Појма немам кој е овој
Kahlil Gibran, ама ми се бендиса неговава мудрост.
или...можеби ме погоди, оти си ја имам мувата на капатаух
мора да сум глупава кога мислам дека сето мое искуство можам да им го спакувам во кутија и да им го оставам во наследство, за да не се мачат и да прават што помалку грешки, душичиња мајкини.
- Изгледа сумтага






Изменето од kejt-d-grejt - 26.Август.2009 во 17:56
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 19:46
од негативните искуства кои не ни’ го замрачиле срцето
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2009 во 17:44
mozda od podsvesta

Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2009 во 20:16
Inteligencija, iskustvo, percepcija.
Kako sto velat, najmudrite ucat od tugjite iskustva, odnosno znaat da percepiraat, da primetuvaat.
DeepBlue
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2009 во 20:29
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Нашите деца не се наши деца.
Тие доаѓаат низ нас, но не од нас.
И покрај тоа што се со нас, тие не ни припаѓаат нам.
Можеме да им ја дадеме својата љубов, но не и своите мисли.
Зашто тие имаат сопствени мисли.
Можеме да ги затвориме дома нивните тела, но не и нивните души.
 Зошто нивните души живеат во куќи од утре, кои ние не можеме да ги посетиме,
дури ни во своите соништа.


                                                              Kahlil Gibran


Појма немам кој е овој
Kahlil Gibran, ама ми се бендиса неговава мудрост.
или...можеби ме погоди, оти си ја имам мувата на капатаух
мора да сум глупава кога мислам дека сето мое искуство можам да им го спакувам во кутија и да им го оставам во наследство, за да не се мачат и да прават што помалку грешки, душичиња мајкини.
- Изгледа сумтага






Извинете за оф-топиков.

Тој е, тој е...мојот најомилен автор, често се потпирам на неговите цитати низ животот, генијален поет и (сликар), Либанеццрвенеење
(Пророкот, Скршени Крилја.....)

http://www.geocities.com/Athens/5484/Gibran.htm



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2009 во 20:34
A nekoi samo kop...

ups, mi se ispusti...

Gi koristat tugjite mudrosti i gi primenuvaat...



...Se zezam...
DeepBlue
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2009 во 21:10
Епас сега, убаво е да учи човек од свои грешки, ама не е лошо да се потпрам и на туѓо искуство, кое го стекнале некои мудреци поитри од мене.




МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2009 во 21:53
Не сум мудра и тоа го знам.
И многу други не се мудри ама не го знаат тоа трепкање
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 11:29
Кога ќе имам 80 и кусур години(ако живеам толку) и кога ќе ги изедам сите вреќи сол попат, ќе седам на столче во ќош и ќе раскажувам низ што сум поминала и како сум преживувала и ако има некој тоа да го слуша, ќе рече мудра е бабава, алал и вера што све претрпела и уште е жива.  Тоа некој ќе го нарече мудрост.
Многу интересно е дека за млад човек ретко или воопшто кој вели „мудар е дечково/девојкава„ ами како само за припадниците на постарите генерации да е резервиран овој термин.
Младите може да се паметни, итри, снаодливи но никако мудри, е ај сегатрепкање
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 01:31
Обична предрасудатрепкање
Млад човек може да биде Соломон во однос на некој побелен старец, кој или ништо не научил од животното искуство или пак тоа не знаел каде и како да го примени, па и на стари години си останал телеглупчо
Не за џабе се вика дека паметниот се учи на туѓите грешки.

Затоа и викам предрасуда: мудроста не доаѓа нужно со годините, си има тука и други чинители.

Една од основните филозофски дефиниции вика дека мудроста се состои во најдобриот можен начин да се употреби знаењето кое се има на располагање.

Значи човек треба да научи и кога да го послуша својот внатрешен глас - интуицијата која честопати е непогрешива и особено корисна во случаи кога треба да се донесе одлука а се немаат доволно информации/познавање за конкретна ситуација или материја.


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.