IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Крштевање на мали деца?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крштевање на мали деца?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 11121314>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 15:33
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

znaci onoj sto ne krsten nee hristijanin pa zatoa ve prasav vasite deca se ragaat i po nekoi meseci ili god se krstevaat znaci onie se rodile ne hristijani ne bile krsteni pa ne mozat da vlezat vo bozjoto semejstvo ' a sto toa dete posle neklku meseci bi umrelo a nee krsteno sto ke bide so nego ,, ona umrelo nehristijanin
i ona ne moze da vleze vo bozjoto semejstvo ?
pozdravDeteto ne e vinovno za nisto pa toa odi vo Bozjoto Carstvo, bez razlika dali e krsteno ili ne.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 15:40
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

znaci onoj sto ne krsten nee hristijanin pa zatoa ve prasav vasite deca se ragaat i po nekoi meseci ili god se krstevaat znaci onie se rodile ne hristijani ne bile krsteni pa ne mozat da vlezat vo bozjoto semejstvo ' a sto toa dete posle neklku meseci bi umrelo a nee krsteno sto ke bide so nego ,, ona umrelo nehristijanin
i ona ne moze da vleze vo bozjoto semejstvo ?
pozdrav


За тоа донекаде имаш право, но не е баш така,...

На предходната страница напишав зашо Црквата има таква практика децата да се крштеваат млади...

Значи треба да се разбереме дека тоа не е правило, а избор на родителите... ради гореспоменатите причини.
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 16:05
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

znaci onoj sto ne krsten nee hristijanin pa zatoa ve prasav vasite deca se ragaat i po nekoi meseci ili god se krstevaat znaci onie se rodile ne hristijani ne bile krsteni pa ne mozat da vlezat vo bozjoto semejstvo ' a sto toa dete posle neklku meseci bi umrelo a nee krsteno sto ke bide so nego ,, ona umrelo nehristijanin
i ona ne moze da vleze vo bozjoto semejstvo ?
pozdravDeteto ne e vinovno za nisto pa toa odi vo Bozjoto Carstvo, bez razlika dali e krsteno ili ne.

kako direktno koga nee krsteno ona znaci nee hristijanin i samiot rece mora da se bide krsten za da se bide clen vo bozjoto semejstvo,
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 16:08
al_islamia

Знаеш шо - за да станиш христијанин мора да си крстен (Вие кој во Христа се крстивте, во Христа се облековте...) тоа е факт.

Не некогаш мачениците за верата иако не биле крстени тие, гледајќиги другите христијани како умираат за вистината, и тие биват доброволно подлагани на маки и умираат за верата Христова...

Тоа се маченици, исповедници за верата кои се крстени во својата ктв МАЧЕНИЧКА!!!
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 16:13
tetratka jas te prasv za decata novoreodencinjata

stoe so niv   oni ne se krstevaat kako sto znam jas odma posle nekoe vreme sto ona ako umre koga nee krsteno znaci ona nee rodeno hristijanin i ne umrelo kako hristijanin i me interesira kade se zakupuva toa dete koe nee krsteno dali se zakopuva vo pravoslavni grobista ili na nekoe drugo mesto   jas imam slusano od pravoslavi moi priateli deka ona sto ke se rodi i odma posle roduvanje ona umre ne sme da se zakpuva vo pravoslavni grobista zs nee krsteno pa ve prasuvam vas dali toaa etocno . pozdrav
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 16:25
Мислам дека детето се погребува на православни гробишта, меѓутоа чинот на погребение се извршува по различен начин, тука не се споменува име, бидејќи детето не е крстено и нема име, но сепак се погребува на православни гробишта 

Изменето од Tetratka - 29.Октомври.2009 во 16:34
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 16:58
mislis ili taka e ' a zosto cinot na pogrebuvanjeto se izvsuva na razlicen nacin ne morat da se spomnuva ime no sepak pogrebuvanjeto trebada bide isto kako i site sto dolikuva , kako i site hristijani mozebie toa sto ona ne hristijanin oti nee krsteno?
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 17:02
Па не е крстено, и нема име, ...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 17:03
вященник Н.Сильченков

Глава: ПОГРЕБЕНИЕ МЛАДЕНЦЕВ

     Этот чин совершается над младенцами до семилетнего возраста; свыше семилетнего возраста дети погребаются чином погребения мирских человек (Треб. Мог. в начале чина погребения младенцев и Пособ. к изуч. прав. Богосл. Николъск. 750 стр.). Вынос младенца в церковь и проводы на кладбище совершаются сообразно с выносом и погребением взрослых; литии же до погребения и по погребении поются с ектениями из чина погребения младенцев (обычно).

Обрядовый порядок

     По Благословен Бог наш... певцы поют (читается) псалом 90-й Живый в помощи вышняго, потом диакон (или священник) возглашает: аллилуйа во глас 8-й и стихи 1) Блажен, его же избрал еси... 2) Память его в род и род, а певцы поют трижды аллилуйа и читается трисвятое. По возгласе священника, читаются - тропарь: Глубиною мудрости человеколюбно... Слава и ныне и Тебе и стену, и пристанище имамы.

     При окончании чтения тропаря и Богородична, певцы повторяют последния слова того и другого: Творца и зиждителя и Бога нашего и Богородице безневестная, верным спасение.

     Далее читается 50-й псалом и канон на 8-й глас: Воду прошед..., с припевом: Господи, упокой младенца (Литургик. Петрова стр. 135).

     3-я и 6-я песни поются по дважды. По 3-й песни, заупокойная ектения и тропарь (тропарь читается, поются же последния его слова - Тем же Христе Боже, преставлъшагося младенца упокой яко человеколюбец) (обычно).

     По 3-й и 6-й песнях, возглашается ектения заупокойная-же и читаются икосы; по 6-й - поется тропарь, Со святыми упокой; по 9-й, малая (незаупокойная) ектения и читается ексапостиларий: Ныне упокоихся... - со стихами; певцы же поют на каждый стих последние слова ексапостилария: Господи слава Тебе (обычно).

     Потом священник возглашает: Яко свят еси Боже наш, певцы - аминь и Святый Боже, (как на литургии оно поется).

     Далее Апостол и Евангелие.

     По Евангелии, поются стихиры целования, и предстоящие прощаются с младенцем, целуя и крест в руках священника, или икону.

     Когда стихиры пропоются, читается трисвятое и проч. и по возгласе, поются тропари: Со духи праведных скончавшихся... возглашается ектения заупокойная, положенная в этом чине, и делается отпуст, по котором возглашается преставльшемуся вечная память, а потом, по Господу помолимся, читает священник вслух молитву просительную, положенную на ряду.

     Предается тело младенца земле, как и тело взрослых.

     Также точно, при погребении младенцев, раздаются предстоящим возжженные свечи и совершается каждение, как это бывает и при погребении взрослых.


за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 17:03
e dobro be nema ime no zosto da ne bide isto pogrebuvanjeto kako i site drugi
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 17:04
Ме мрзит сега да го преведувам - се разбира за тој шо сака да разбере... рускиот е наш јазик
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 17:04
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

вященник Н.Сильченков
      
      
<h2>Глава: ПОГРЕБЕНИЕ МЛАДЕНЦЕВ</h2>
<p align="justify">     Этот чин совершается над младенцами до
семилетнего возраста; свыше семилетнего возраста дети погребаются чином
погребения мирских человек (Треб. Мог. в начале чина погребения младенцев и Пособ. к изуч. прав. Богосл. Николъск. 750 стр.). Вынос
младенца в церковь и проводы на кладбище совершаются сообразно с
выносом и погребением взрослых; литии же до погребения и по погребении
поются с ектениями из чина погребения младенцев (обычно).<h2>Обрядовый порядок</h2>
<p align="justify">     По Благословен Бог наш... певцы поют (читается) псалом 90-й Живый в помощи вышняго, потом диакон (или священник) возглашает: аллилуйа во глас 8-й и стихи 1) Блажен, его же избрал еси... 2) Память его в род и род, а певцы поют трижды аллилуйа и читается трисвятое. По возгласе священника, читаются - тропарь: Глубиною мудрости человеколюбно... Слава и ныне и Тебе и стену, и пристанище имамы.


<p align="justify">     При окончании чтения тропаря и Богородична, певцы повторяют последния слова того и другого: Творца и зиждителя и Бога нашего и Богородице безневестная, верным спасение.


<p align="justify">     Далее читается 50-й псалом и канон на 8-й глас: Воду прошед..., с припевом: Господи, упокой младенца (Литургик. Петрова стр. 135).


<p align="justify">     3-я и 6-я песни поются по дважды. По 3-й песни,
заупокойная ектения и тропарь (тропарь читается, поются же последния
его слова - Тем же Христе Боже, преставлъшагося младенца упокой яко человеколюбец) (обычно).


<p align="justify">     По 3-й и 6-й песнях, возглашается ектения заупокойная-же и читаются икосы; по 6-й - поется тропарь, Со святыми упокой; по 9-й, малая (незаупокойная) ектения и читается ексапостиларий: Ныне упокоихся... - со стихами; певцы же поют на каждый стих последние слова ексапостилария: Господи слава Тебе (обычно).


<p align="justify">     Потом священник возглашает: Яко свят еси Боже наш, певцы - аминь и Святый Боже, (как на литургии оно поется).


<p align="justify">     Далее Апостол и Евангелие.


<p align="justify">     По Евангелии, поются стихиры целования, и предстоящие прощаются с младенцем, целуя и крест в руках священника, или икону.


<p align="justify">     Когда стихиры пропоются, читается трисвятое и проч. и по возгласе, поются тропари: Со духи праведных скончавшихся... возглашается ектения заупокойная, положенная в этом чине, и делается отпуст, по котором возглашается преставльшемуся вечная память, а потом, по Господу помолимся, читает священник вслух молитву просительную, положенную на ряду.


<p align="justify">     Предается тело младенца земле, как и тело взрослых.


<p align="justify">     Также точно, при погребении младенцев,
раздаются предстоящим возжженные свечи и совершается каждение, как это
бывает и при погребении взрослых.

<p align="justify">


mislam deka treba da prevedis na makedonski,
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 17:08
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

e dobro be nema ime no zosto da ne bide isto pogrebuvanjeto kako i site drugi


Траба да станеш православен за тоа да го разбереш, а и не си мал за да не разбираш како треба да се крсти, а за тебе чинот на крштение специално на македонски ке биде извршен...

Тоа не е проблем... и откако ќе го разбереш тоа, тогаш ќе почниш да ја изучуваш традицијата на црквата и историскиот развија на обредните форми и треби во Црквата и така ке ги разбереш сите работи што не ти се јасни...

Црквата не е теоретско-трактатска основа базирана на празнословие и философски прикаски и причина за барање спорови за определени историски факти  -  за ЖИВА “ИНСТИТУЦИЈА“ НА ЖИВИТЕ ОРГАНИ (ЧЛЕНОВИ) ВО ХРИСТА
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 20:52
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

znaci onoj sto ne krsten nee hristijanin pa zatoa ve prasav vasite deca se ragaat i po nekoi meseci ili god se krstevaat znaci onie se rodile ne hristijani ne bile krsteni pa ne mozat da vlezat vo bozjoto semejstvo ' a sto toa dete posle neklku meseci bi umrelo a nee krsteno sto ke bide so nego ,, ona umrelo nehristijanin
i ona ne moze da vleze vo bozjoto semejstvo ?
pozdrav

Sekoj covek prvo treba da ja zapoznae vistinata, da se pokae a potoa da se krsti.
Vo svetot ima nmogu krsteni deca, pa koga porasnale ne go prifatile Boga kako svoj stvoritel, nivnoto krstevanje naznam kolku e korisno.
Znaci treba prvo da se zapoznae vistinata, koja vodi do pokajanje i potoa da se vleze vo vodeniot grob i da se pocne nov zivot.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 11121314>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.