IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - XH A1S впечатоци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

XH A1S впечатоци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: XH A1S впечатоци
    Испратена: 07.Август.2009 во 10:50
Конечно вчера си ја подигнав камерата. Првите впечатоци, од неколку часовно разгледување се одлични. Ме изненади колку добро гледа при слабо светло, но и со ширината на аголот на објективот. аплауз
 
Со повеќе детали наскоро.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2009 во 13:34
ajde cekame detali :)
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2009 во 16:56
OOOOoo!  Chestito!

Bidna, a? голема%20насмевка

So zdravje da se sluzhish.



Pozdrav

Igor




Изменето од Igor-T - 07.Август.2009 во 16:58
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2009 во 23:08
Александар_А, chestito nova kamera!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2009 во 12:52

Ви благодарам многу за честитките. Да ви се врати што ви треба. големо%20гушкање

Имав некои работи (веќе ја сефтосав) и многу пријатно ме изненади, она што можев да го видам досега можам да кажам дека е повеќе од она што го очекував. ќе направам некои грабови па ќе ги постирам.
 
Инаку изгледа мноооогу остро, неможев да приметам артефакти на снимките во ХДВ, а и со шумот е доста солидна.
П.С. мене што ми е многу битно е дека боите (т.е. шмекот на сликата) ми се како на стариот Canon, а тој шмек многу си го сакам.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 21:53
Onoa sto kje zabelezhish e deka slikata nema tolku lesno i brzo da progoruva kako kaj kamerata so eden senzor. Ne velam deka nema toa da se sluchuva, no be bide podobro otkolku kaj starata kamera.

I, sega... do koga kje cekame na malu podetalni informacii?
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 09:25

Јас се извинувам.

Возбуда еуфорија, и не стигам. голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Треба малце време да легнат работите. Сега подлегнаа па еве ме. намигнување
Вака, подесена ми беше да не го ограничува gain-от, односно да оди до 18dB, со вакво подесување на видео со стандардна дефиниција буквално не се гледа шум, но не е случај кога материјалот е снимен со висока дефиниција. Е сега сепак времето е многу кратко и неможам да приметам на која вредност од gain-от станува приметлив, додуша приметлив е ако се кликне на пауза, ако оди видеото не е за жалење (критика).
 
Постојат можности за менување на динамичкиот опсег така да со тоа солидно може да се контролира колку ќе гори (ова за Зораннамигнување) но разлика од старата, до овој момент приметлива можам да осетам само во осетливоста на светлина.
П.С. Не стугнав да ги ставам паралелно една до друга за да видам која е разликата, но здравје и тоа ќе го направам. голема%20насмевка
 
А заборавив, има уште една битна разлика од старата. Сега рацете ми одпаѓаат од тежина. плазењеголема%20насмевка
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 00:27
Aha... sega kje vidish kako kje morash da izmisluvash novi nachini na rabota so taa kamera... i kje vidish zoshto kje ti trebashe tvojot stadycam.

Za mene, najdov deka najzgodno mi e upotreba na monopod koj mozham da go upotrebuvam rastegnat do zemja ili skuson do minimalnata dolzhina za potpiranje na pojas (koga sakam slobodno da se dvizham dodeka snimam).

Jas kupiv monopod Velbon RUP-40. Napraven e od aluminijum, dosta e lesen i dovolno cvrst za mojata kamera.

Se razbira, za podolgo snimanje od edna pozicija se koristi tripod (stativ). Isto taka, dobro e vo taa kombinacija da se kupi i zum kontroler koj se pricvrstuva za rachkata na glavata na tripodot.

Изменето од Zoran K - 18.Август.2009 во 00:28
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 09:45
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка Да, да. Веќе почнав да ја вежбам. секој ден по неколку часа држење. голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка 
Инаку најдов едно многу добро решение. Нешто слично со тоа што ти го држиш моноподот на појас. Ќе го сликам па ќе го пратам деновиве (да не ветувам само).
Најмногу ми се допаѓа што сум мобилен со него. намигнување
Инаку стедикемот го преработувам, односно доработувам според новите потреби, а зум контролер веќе си набавив и тоа одма од старт само не толку за трипод колку за стедикем. Аааа си набавив и конвертор WD-H72 Canon-овиот. Има лудница перспектива само што е плус 800 грама. голема%20насмевка
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 14:12
Shirokoagolniot konvertor ti e dobar dodatok. Definitivno kje ti pomogne vo malite prostorii i kje go namali efektot na tresenje dodeka se dvizhish so kamerata.

Zum kontrolerot e izmislen za stedikam. Vo sushtina i nemash drug izbor tamu...

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 11:54

Ако не ме натераше работата, тешко дека до сега ќе успеев да закачам некое примерче на интернет.

Ова е снимено во кататрофални светлосни услови. Употребено е халогено рефлекторче од 20W. Нема ограничување на gain, т.е. оди до 18dB.
Маната е што е компресирано. голема%20насмевканамигнување
 
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 17:31
Odlichna performansa na kamerata vo zatemneti uslovi.

Edna zabeleshka - ne ja ostavaj na avtomatska blenda bidejki dosta chesto ti ja progoruva slikata. Ne znam kakvi se manuelnite komandi kaj ovoj model i kolku se dostapni pri snimanjeto, no mislam deka treba seriozno da gi razgledash tie opcii, specijalno koga snimash vo temni uslovi so upotreba na svetlo.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 09:13

Зоран, благодарам за забелешката. И јас го приметив истото па во последниот дел ја сменив стратегијата. среќа Инаку достапни се сите опции, т.е. при рака се, и блендата и осетливоста и шутерот.

Поздрав!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 09:15
Се сетив уште нешто... на следно снимање/проба ќе ја видам програмираната опција за спот светло. Баш ме интресира какви резултати ќе има така поставена. збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.