IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Антимакедонист во Владата на Борисов
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Антимакедонист во Владата на Борисов

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Антимакедонист во Владата на Борисов
    Испратена: 28.Јули.2009 во 14:13

Антимакедонист во Владата на Борисов


 
27.07.2009 12:19
Бојко Борисов

 

Не зборува странски јазици, но секој државник кој ја посетува Бугарија бара да се сретне со него. Бојко Борисов осум години е човекот со највисок рејтинг во земјата.

Во првата половина како генерал во полицијата, во втората како градоначалник на Софија. Каратистот со црн појас, телохранител на диктаторот Тодор Живков во деведесеттите, по убедливата победа на неговата ГЕРБ од пред ТРИ недели, денеска од Станишев ја презеде премиерската функција. Иако не без проблеми.

„Ќе можеме да направиме... Се најубаво... Ќе го направите ли да работи? Инаку ќе ве обвинам за саботажа“, рече Борисов.

Исцрпени и збунети од ужасниот транзициски период, Бугарите во него го гледаат единствениот спас од сиромаштијата и корупцијата. Тој има репутација на човек кој не ги решава проблемите, туку ги пресекува од корен.

„Без европските средства не може да излеземе брзо од кризата и да ја обновиме економијата и животот на Бугарите. Затоа ќе предложам јасни политички мерки“, изјави Бојко Борисов.

Бојко Борисов на почетокот од годината пред бугарската емиграција во Америка, најави стратегија со која Македонија ќе ја враќал под бугарска контрола.

Ќе го користел грчкиот модел, ќе купувал фирми, па така економски зависните Македонци не само што ќе ја обожавале Бугарија, туку ќе ја признале и вистинската историја.

Судејќи според назначувањето на долгогодишниот директор на Националниот музеј, историчарот Божидар Димитров, за министер без ресор задолжен за дијаспората, Борисов не се откажал од намерата.

Димитров е познат по своите антимакедонски ставови, а пред две години издаде и книга „Десетте лаги на македонизмот“.

„Македонизмот немаше шанси да преживее уште 10, 15, максимум 20 години. Македонија ја гледам како што ја гледа и вашиот писател Младен Србиновски - слободна, независна, со признато име, но со преовладувачко бугарско население. Нема ништо страшно во тоа, нема да умрете. Сите нации на Балканот имаат по две држави“, рече на 28.01.2007 Божидар Димитров.

50-годишниот Бојко Борисов е 50-тиот премиер на Бугарија.

Izvor A1


Prasanje na vreme e samo koga i Bugarija ke raspali, a kako sto i porano kazav ne se boj od onoj so koj megdanot go vodis oci vo oci , boj se od onoj koj ti raboti zad grb...Bugarskata politika sekogas se zasnovala na itrina, ulizuvanje, manipuliranje....Negledam pricina taka da bide i denes...




Изменето од Анастеа - 28.Јули.2009 во 14:24
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 15:59
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


„Македонизмот
немаше шанси да преживее уште 10, 15, максимум 20 години.




Makedonizmot prezhiveal povekje od 2000 godini... i nadzhiveal mnogu "proroci" i "dushegrizhnici" kako onoj sto go citirame.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 16:03
Тука сме!
Спремни сме!
Нека повелат кога сакаатсреќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Џон Траконтра Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џон Траконтра Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2009 во 17:15
време е да ја решиме и со БУГАРИВЕ мислам...

Изменето од Анастеа - 29.Јули.2009 во 17:24
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 19:02
Божо со последна упомена за баниране од Боjко


http://www.focus-news.net/?id=n1326821
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 09:48
Да почнеме со собирање потписи за останување и никакво не менување, па таман и да дојде до голем дипломатски фронт со Бугарија, што ке правиме ние без Божо, кој ке не забавуватага
Божидар Димитров ќе лета од бугарската влада?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 03:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Да почнеме со собирање потписи за останување и никакво не менување, па таман и да дојде до голем дипломатски фронт со Бугарија, што ке правиме ние без Божо, кој ке не забавуватагаБожидар Димитров ќе лета од бугарската влада?



Бугарите повторно незнаат кому треба да му ја посветат лојалноста и каде да ги бараат сојузниците и коалициските партнери. Кој ќе даде повеќе, а кога малку ќе кренат глава и сами си бараат.

Ништо ново!

Изменето од Platenik - 10.Јануари.2010 во 03:08
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 14:04
http://dnes.dir.bg/2010/01/12/news5681053.html

Каkо цeло министрите од владата са запазили довербата.
Само това кон министар Божидар Димитров е 39,6 од сто е регистрирано намаление со 6 пункта.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 01:11
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4B9246E07CBF4449A998F2CB58713B93


од каj му текна на Божоизненадување





Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 01:30
Originally posted by да          бе да бе напиша:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4B9246E07CBF4449A998F2CB58713B93


од каj му текна на Божоизненадување





И јас ја поддржувам идејата на Божо, ако си ја финансира од буџетот на Бугарија, а не од македонскиот буџет. Баш сакам да видам колку ученици ќе се пријават, а и колку ќе се размрдаат оние со бугарски пасоши, односно "бугарската заедница" како што ја нарекува Божо, за да го учат тој јазик.хи,%20хи...

Само се прашувам, ќе дочекам ли да видам бугарски училишта за повеќе од 50 000 работници од Бугарија во Грција? Ќе се осмели ли да побара Божо од нашите јужни соседи или како што направи со гробиштата, ќе се протнува во други делгации за да положи цвеќе за да не ги налути соседите негови.  хи,%20хи...



Изменето од Македон - 25.Април.2010 во 01:31
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 03:03
Originally posted by да          бе да бе напиша:

Божо со последна упомена за баниране од Боjко


http://www.focus-news.net/?id=n1326821



Ај некој да го потсети Бојко дека Божо беше за банирање! молитва


Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 08:31
Колку подржувачи на политиката на ВМРО-ДПМНЕ ја подржуваат и Бугаската политика кон Македонија, и на кои високи места се ( а тезата им е нема Македонци - сите сме Бугари)?
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 13:25
Многу сум љубопитна да откријам дали навистина некој ке се запише ако се отворат паралелки на бугарски јазик
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 13:27
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Многу сум љубопитна да откријам дали навистина некој ке се запише ако се отворат паралелки на бугарски јазик
 
 
Категорично НЕ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.