IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - dobar servis na nikon objektivi
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

dobar servis na nikon objektivi

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
zulu Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zulu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: dobar servis na nikon objektivi
    Испратена: 23.Јули.2009 во 12:41

Mojot omilen objektiv Nikkor 85mm f1.4  mi padna od 1m visina. Po detalnata inspekcija se izraduvav shto ne e skrsheno staklo. No koga vecherta na koncertot na Santana go namestiv objektivot, ne sakashe da funkcionira autofokusot. Na manuelen fokus svtren selektorot, epten teshko se vrti fokusniot prsten.

imate li da me upatite kaj nekoj koj bi se pogrizshil so dolzshoto vnimanie za mojot objektiv.
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 13:52
Па INpex претпоставувам, знам дека еднаш месечно доаѓа човек-сервисер за Nikon од Србија.
Најдобро е да одиш да ги прашаш нив.

Поздрав.
Кон врв
zulu Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zulu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 14:39
Fala za sovetot,
iako ako mislish na dukjanot karshi hotel bristol, nemam neshto mnogu pozitivno iskustvo so niv,pred edno dve godini  im odnesov Nikon FM vo super sostojba so light leaks problem, pa me ubeduvaa deka e shutterot i deka ne se isplatelo popravka. Pa posle jas si zasukav rakavi i so pomosh na Google uvidov deka se raboti za zastareni dichtunzi/sungerchinja okolu filmskata vratichka, si kupiv samolepliva sungjer traka od hubo i si go srediv problemot.
Togash si rekov ako ovie nemaat iskustvo so toklu chest problem kaj stari aparati, shto stanuva za pokomplicirani popravki...
 
Mi treba nekoj, koj so povekje respekt kje go tretira moeto mileniche.


Изменето од zulu - 23.Јули.2009 во 14:39
Кон врв
garfild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај garfild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 15:00
Да, да, и јас имам исто искуство со српските сервисери. однесов Ф3 и ФЕ на проверка и ми го вратија ФЕ без онааа пружина што ја држи рачката за премотување на филмот затегната во затворена или отворена позиција. џабе се расправав....
портфолио на идивиди:
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=4037
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 16:13
REFOT M
Titogradska 2/1, 1000 Skopje, Macedonia,
tel: 02 215 985, 3215 984,
fax: 02 3215 745
e-mail: info.mak@refot.com

И да можат да го опраат кај нас ке чекаш најмалку 2-3 месеца а ако го праќаат во Србија ке чекаш и повеќе.тага

Добар сервис кај нас за што и да било ептен тешко, секој кој фатил штрафцигер во рака се мисли дека е стручен сервисер.лутина
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 16:52
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

REFOT M
Titogradska 2/1, 1000 Skopje, Macedonia,
tel: 02 215 985, 3215 984,
fax: 02 3215 745
e-mail: info.mak@refot.com

И да можат да го опраат кај нас ке чекаш најмалку 2-3 месеца а ако го праќаат во Србија ке чекаш и повеќе.тага

Добар сервис кај нас за што и да било ептен тешко, секој кој фатил штрафцигер во рака се мисли дека е стручен сервисерлутина.
 
Дека нема кај нас добар сервис (бидејќи е општо кажано) не се сложувам, но некој кој има лошо искуство тешко се убедува во спротивното.
 
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 21:45
Сервис (општо) кај нас ти е нужно зло.
Не верувам дека има човек во државава кој немал лошо искуство со „мајстори“.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.