IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Исхрана после операција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исхрана после операција

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spasenoska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spasenoska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Исхрана после операција
    Испратена: 16.Јули.2009 во 23:00
sakam da znam kakva hrana treba da se konsumira posle operacija od zolcka
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16451
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 00:20
Неактивноста и мрсната храна предизвикуваат камен на жолчка, болест која масовно владее во светот
 
 
 
 

Десет проценти од вкупната популација има камен на жолчка. За таквата состојба е виновна нездравата исхрана и недоволната физичка активност. Затоа менито на секојдневната прехрана треба да содржи варена, а не пржена или печена храна. Црвеното месо да се исфрли од исхраната, односно да се замени со бело месо и риба.

Фактори за создавање на камен на жолчка:

Храната игра важна улога во создавањето камен на жолчка, посебно онаа која е богата со масти и јагленохидрати. Сепак, не е толку важно количеството на калории кое се внесува во организмот, туку енергетската нерамнотежа, која настанува како резултат на недоволната физичка активност. Од голема важност е и зголеменото ниво на триглицериди, како и намалената работа и подвижност на жолчниот меур.

Симптоми на болеста:

Во почетниот стадиум (некогаш дури и две години подоцна) лицата ги немаат симптомите на болеста, но по извесен период камењата можат да се зголемат дури и до 5 сантиметри. Доколку се случи некои од нив да се придвижат кон тенкото црево, најчесто заглавуваат во водата на жолчниот меур и тогаш предизвикуваат болки. Најостри болки можат да се јават во горната десна страна на стомакот, кои траат неколку часа, проследени со мачнина и повраќање.

Типови на камен:

Во однос на изгледот и хемискиот состав, каменот на жолчка се дели во две основни групи: холестеролски и пигментски.

Холестеролскиот камен, кој е застапен во 80% од случаите, може да биде чист (обично еден голем камен, со бело-жолта боја) и мешан (повеќе ситни камења), додека пигментниот камен обично е мал и црн, а се создава кај пациентите со хронични заболувања, како хемолиза, алкохолна цироза на црниот дроб и инфекција на жолчните патишта.

Лекување на болеста:

Кога димензијата на камењата е помала од 3 сантиметри, тие обично не создаваат проблеми и се применува таканареченото лекување со чекање. Во таков случај, болниот нема да биде подложен на операција и не мора да зема лекарства, туку му се препорачува промена во начинот на исхрана.

Ако каменот на жолчката му создава болки на болниот, а тој поради одредени здравствени причини не може да подлежи на операција, тогаш се одредува терапија со лекови кои го растопуваат каменот.

Задолжително се интервенира со хируршки зафат ако жолчниот камен дава алармантни симптоми, создава клинички компликации и ако се наоѓа во жолчната вода. Операцијата може да се изведе на класичен начин со отворање на стомачниот дел или по ендоскопски пат, односно примена на специјални камери и инструменти.

Начин на исхрана:

За болните од камен на жолчка се препорачува режим на исхрана со мала застапеност на масти, а доволно јагленохидрати. Подоцна во исхраната постепено се вклучуваат и протеини. Треба да се јаде почесто, но во мали количини. Храната да изобилува со овошје, зеленчук и сокови, а да се избегнуваат рафиниран шеќер, слатки, кофеин и чоколадо. Да се конзумираат млеко и млечни производи со ниска масленост. Да се практикува варена, а не пржена или печена храна. Црвеното месо да се исфрли од исхраната, односно да се замени со бело месо и риба. Пожелно е да се избегнува и жолчката од јајцата. Брзото губење на килограми, исто така, може да предизвика дополнителни проблеми.

После поголем оброк добро е да се лежи барем половина час, а на предниот жолчен меур да се стави топол облог.

Во текот на присутноста на болките, најдобро е воздржување од храна, а доколку се конзумира, тоа да бидат течности, како зашеќерен чај, овошни сокови и варено млеко.

режимот и начинот на исхрана ти  важи и при немање на жолчка.....среќаИзменето од bijonse1 - 17.Јули.2009 во 00:26
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16451
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 00:34
Eve i  eden komentar na nas forumski kolega  od Srbija .....se nadevam deka jazikot nema da ti bide precka...

Operisao sam zucnu kesu, jetra mi je masnije strukture (utvrdjeno biopsijom), sto je u mom slucaju nasledna anomalija. Imao sam kamen u zucnoj kesi i polip na istoj. Izvrsena je operacija laparaskopijom. Posle operacije mi je savetovano da izbegavam sve sto je masno, zacinjeno, jednom recju tesko svarljivo. I naravno, kolicine koje se unose moraju biti manje, da bi jetra mogla da ih apsorbuje. Treba jesti manje, a cesce - da se jetri da vremena da preradi unetu hranu.

Obavezno treba izbegavati: alkohol, gazirana pica, cigarete, beli secer (postoji zamena - smedji i crni), slatkise, masnu hranu (na pr. cvarci), zacinjenu hranu, konzervisane proizvode, zumance.

Uzimati sto vise: voca, povrca, mineralne vode, supa, zitarica, testenine, mekinja, ribe - sardine, bakalar, list, losos (tunjevina moze biti problem, jer kod nekih ljudi stvara osecaj tezine i nadutosti u stomaku), mlecnih proizvoda, krompir (ali izbegavati pomfrit).

Crveno meso jesti 2 puta nedeljno - po mogucstvu peci u foliji, ili u tiganju na maslinovom ulju (najbolje premazati maslinovim uljem pa peci u foliji). Med moze biti dobra zamena za secer, ali ne treba preterivati.

Veoma je vazno da hranu jedes veoma lagano i da dobro (i dugo zvaces), kao i da ne unosis bilo kakvo pice tokom obroka. Tokom dana popij bar 1,5 litar vode. Posle obroka nemoj sesti u fotelju, ili zauzimati bilo kakav polozaj koji bi otezao zucnoj kesi da pumpa zuc u kanal, a jetri da obavlja svoju funkciju. Prilegni jedno 30 min.

Nadji vremena za setnju, ili neku sportsku aktivnost, ali da to ne bude bodi bilding ili dizaje tegova (ukoliko se detektuje kamen na pregledu, onda moras prestati sa sportskim aktivnostima, dok se on ne odstrani).

Postoje cajevi za ciscenje jetre od toksina, a proizvodi ih biljna apoteka „Josif Pancic“ (http://www.011info.com/view_details.php?fid=11836&sid=)
kao sto je caj za ciscenje jetre i zucnih kanala br. 13, i caj od listova articoke (imaju i kapi).

Veoma je vazno da izvrsis detaljan pregled jetre i zucnih kanala (ultrazvuk abdomena i ehoendosonografija, tj. ultrazvucni pregled unutrasnjih organa - zeluca, jetre i zucne kese), jer, ako se ustanovi da imas kamen u zucnoj kesi ili u kanalima, onda se mora prepisati strog rezim ishrane, a to znaci nista masno, jer bi kamen mogao da krene i da se zaglavi u kanalu. Obavezno proveru enzim pankreasa (lipaza), jer ako postoji problem sa jetrom i zuci, on se odrazava i na pankreas. Simptom je bol izmedju zeluca i donjeg levog rebarnog luka, 15 min. posle jela.

Sve ovo sto sam rekao u vezi ishrane, odnosi se na period posle operacije zucne kese, ali je u direktnoj vezi sa masnom jetrom. Savetujem ti da, pre nego sto bilo sta preduzmes, odes do lekara da se izvrse detaljne analize krvi i biohemijski nalaz, kao i navedeni pregledi ultrazvukom.

I jos nesto: promenom rezima ishrane, primetices pozitivne promene na kozi. U mom slucaju je (posle operacije) veca kolicina hrane rezultovala dermatitisom (suvom kozom lica), jer jetra nije mogla sama da se izbori sa preradom unetih materija. Malo smanjenje unosenja hrane je sve veoma brzo popravilo.

Mozda ce ti u pocetku malo teze da se naviknes na drugaciji nacin ishrane, ali to ce vrlo brzo promeniti.

големо%20гушкање   mislam deka dobi odgovor.........


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.