IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Лична карта
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лична карта

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Лична карта
    Испратена: 02.Јули.2009 во 21:11
Се извинувам ако го промаршив подфорумот, но овде ми се виде најсоодветно.
Сакам нешто да прашам. Имам слушнато дека на 16 години може да се добие лична карта. Дали е точно или не? Ако некој знае нешто повеќе за процедурата околу добивањето, замолувам да ме информира. Однапред благодарам
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2009 во 23:46
Таман си е подфорумот.
Според Законот за лични карти, можеш да извадиш ЛК со наполнети 15 години, на твое барање.
На 18 години веќе е задолжително и непоседувањето ЛК после 18 год. е казниво.

Член 2
Секој граѓанин со наполнети 18 години живот должен е да има лична
карта.
Личната карта може да се издаде на граѓанин со наполнети 15 години
живот, по негово барање.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 13:53
fala mnogu anastea   
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 14:33
Нема проблем среќа
Кон врв
RORAIMA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RORAIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 22:19
Sega do mesec Februari site morame da imame novi licni karti.
Rezime :
Zosto ???
Zatoa sto od 01 Januari ako dade gospod kje patuvame niz evropa a vo evropa vo monu\ogu zemji se patuva samo so licna karta !!!

Ete zatoa
se sto e so pari , e bez pari !
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 22:22
 e, zatoa i ne mora da imash !....mora da imash ,..ako sakash da patuvash ,..kaj shto vikash ! ako mu se nacrtash na granica so stara ,..togash ednostavno ke te vrati..da si izvadish nova , pa....zbogom !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2010 во 02:15
Закон за лична карта


Нема пречистен текст, затоа е даден заедно со законите за измена и дополнување на законот за лична карта.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 01:31
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЛИЧНАТА КАРТА Службен весник на РМ, бр. 10 од 25.01.2010 година


Член 1


Во Законот за изменување и дополнување на Законот за личната карта(„Службен весник на Република Македонија“ број 19/2007), во членот 14 зборот „три“ се заменува со зборот „пет“.

Член 2


Овој закон влегува во сила осмиот ден од денот на објавувањето во „Службен весник на Република Македонија“.
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2018 во 02:21

дали Народ ќе ги одбие новите лични карти, кога и судската власт ко и законодавната и извршаната власт си дозволиле погазување на Уставот кој како може и му се сака, првите аминувајќи фалсификат од втора [1] иако дпмн требаше да го преиспитува кај нив на прва и самиот дил на зајковци, но веројатно поучени од груевци дека така може апелација сега да им стисне ерор у апелирањето па кај сопартијците мицковци интервенирале да не таласаат, ем мораат да глумат коперативност за да политички не ги маргинализираат 'меѓународните' за понатака, та вооппто не ги прокоментираа јавно уставните скенери озбилно во некоја дебата ко полтичка партија, аигурно оравдајќи се дека тоа ќе биде мешање во судската власт, иако Бишевац си објасни убаво сношти во Само Вистина дека кутрите скенери биле зависни во недоглед од оној кој е зад мрзливецот на владата кој штом пушти октоподски свое масло сите државни столбови се синхронизираат дури кога тоа е и неуставно од прва до последна капка!

кога велам Народ мислам (бидејќи оатојниот ерга-омнес референдумот е консултативен а не задолжителен) бар на 140 илјади сограѓани кои би извршиле вака притисок за нов од нив инициран Референдум, бидејќи истите не се спремни да прифатат ваков дил а во вакви услови би оделе со Граѓанска Непослушност во однос менување на личните документи, или при истекот на старите да не вадат нови, иако по цена на меѓународна слобода на движење тоа би имало свои негативни нус ефекти! што воедно ќе биде последен начин за зауздување на октоподот на демократски начин без калкулирање во однос идни околности!

Законот е дециден дека е казниво не носење личен документ, тоа ви подразбирало и немање нов а користење стар, но ме чуди дали и како ќе го применат пенолошки истиот врз малцинство пример од 200к Народ а не пак повеќе, и дали Судот ова нема да го третира како законско уставно право да масовн Граѓанска Непослушноат не може репресивно да се применува бидејќи во најдобар случај тоа ќе ја блокира државата дали директно преку блокирани трансакциони сметки дали индиректно преку блокирани улици заради репресивно применети мерки врз голем дел од популацијата, на кој начин и најдобро на светот ќе му ставиме до знаење дек сме во моментов под дипстејт окупација и насилна асимилација заради жими мајка еа-пенетрација! се чудам кој компромис ќе го најдат тогаш!? та кога можеа за права на македонските албанци да донесат компромисен рамковен договор, зошто да неможат за сличен во однос барања на оние македонци кои одбиваат да им се издаде документ со назнака република северна македонија доколку ваквата граѓанска непослушност земе замав, навиатина ако мнозинството сака да легне на брашно во однос ваква еутаназија зошто да не им е овозможено на Македонско малцинство да ужива свои права во полнота, јасно се додека не се спроведе задолжителен референдум каде ќе нема двосмилено прашање туку јасно дали си за промена на Државно Име според ерга-омнес дилот, кратко и јасно а не спинувано! доколку пак си тераат неуставно до болка поатојните политички елити, зошто Народ до коска да не им даде ваков отпор на таквата дрскост!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2018 во 09:00

дали смејам со Македонска Лична Карта и Македонски Пасош сега во еу!? :)
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2018 во 08:20

ко Грујо за себе да го штимал безпасошки транзит по балкан, a новогодишно Зајко се надеват дека таков есап ќе има за во еу пакман не им е рамен ...

интересно знае некој дали во Вевчани делат уште Македонски документи!?

кома, Вевчани Македонска Монархија, таман имаат во комшии ориѓанец со сина крв, уште да го крунисаат при некоја од своите малџиски сурат процесии, се плашам само дека зајковци ќе ги саботираат со својте венецијански паради в СТРума, а сигурно ќе им делат глобалистички ваучери ако не лични карти на Маусдонци ...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.