IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Сон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 52535455>
Автор
Порака
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 12:35
Posledno sonuvav zemjotres,i toa tolku bese jak sto sve okolu mene se podmestuvaloтага..Epten bese realen sonot pa od strav se razbudiv.Pojma nemam sto znaciне%20знам

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
раскажувачот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај раскажувачот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 03:51
Сонот е друг реален свет.Понекогаш сонувам а понекогаш е нешто сосема различно.Сон: пријатели,случки,копнеж,трауми а сето останато е сосема поразлично стварно не би можел да опишам.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 08:51
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Posledno sonuvav zemjotres,i toa tolku bese jak sto sve okolu mene se podmestuvaloтага..Epten bese realen sonot pa od strav se razbudiv.Pojma nemam sto znaciне%20знам


Кога јас сонувам земјотрес обавезно по неколку часа од сонот добивам некоја потресна вест, но тоа може да важи само за мене, сепак одредени сонови имаат различно симболично значење за секој поединец.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 15:54
Сонував како сакале да ме силуваат...Е ај сега?збунетост
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 10:39
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Сонував како сакале да ме силуваат...Е ај сега?збунетост

многу чудно збунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2011 во 00:51
samo koga ke se setam HORORбубачка
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Bufati Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bufati Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 03:45
Zdravo,
Dali mozi nekoj da mi kazi sto znaci da sonuvas zmii i toa vo golem broj.

Fala
Bufati
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 10:01

Kojznae, mozhebi sonuvame deka sonuvame
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2011 во 02:14
Зошто имаме кошмари?

Освен страшното име, ноќните мори имаат и многу лошо влијание на нашето здравје па така, не само што ни го нарушуваат сонот, туку може и да ни го загрозат животот.

Лошите соништа се случуваат во текот на "REM" фазата од сонот, а со оглед на тоа дека заради нив најчесто се будиме облеани во ладна пот, многу добро ги паметиме нивните содржини.

Еден медицински портал ги одреди шесте главни причини кои ги предизвикуваат лошите соништа, а вие самите препознајте ги најчестите кои го пореметуваат вашиот квалитетен сон.

1. Нервоза и стрес

Нервозата и стресот често се последица на некоја траума, а во нив, според истражувањето на Меѓународната заедница за истражување на соништата, спаѓаат болестите, операциите, тагата за починатите личности и слични случувања.

Во комбинација со стресот, се разбира влегуваат и секојдневите нервозни ситуации на работа, финансиските проблеми, преселбите, дисхармоничните брачни односи...

2. Зачинета храна

Во едно од истражувањата, група на здрави луѓе јаделе многу зачинети оброци пред спиење што во споредба со вечерите кога јаделе нормална храна имало прилично трауматичен ефект врз нивниот сон.

Имено, ноќите кога јаделе зачинето, испитаниците останувале будни подолго време и потоа имале кошмари.

Најверојатното објаснување за овој ефект врз сонот е подигнувањето на телесната температура заради зачинетата храна, а и обилната вечера токму пред спиење била лош избор бидејќи со тоа се забрзувал метаболизмот и мозочната активност, што резултирало со лоши соништа.

3. Маснотии во храната

Некои истражувања ја покажале врската меѓу масната и нездрава храна и лошиот сон, споредувајќи ја таквата исхрана со органската, која во ниеден случај не била причина за кошмарите.

4. Алкохол

Секако дека и алкохолот се најде на листата на предизвикувачи на кошмари и покрај фактот дека тој во принцип има приспивачки ефект.

Причината зошто тој ги предзивикува лошите соништа е тоа што во моментот кога ќе исчезне од телото, организмот се буди и со тоа се прекинува квалитетниот сон.

Но, дури и ако успеете повторно да заспиете без проблем, вашите соништа нема да бидат пријатни бидејќи алкохолот врши стрес врз организмот, не оставајќи го да се релаксира.

5. Лекови

Некои лекови како антидепресивите и барбитуратите може да предизвикаат ноќни мори.

Така на пример кетаминот, комбинацијата која се употребува во анестезијата, а има и своја илегална примена, многу почсто предизвикувал кошмари во споредба со пласебо пилулите.

Еднакво дејство има и лекот против маларија, но во обата случаи, кошмарите прекинуваат кога лекот повеќе не е присутен во организмот.

6. Болест

Болестите кои се проследени со покачена температура како грипот често предизвикуваат ноќни мори.

Секако, и болестите на спиењето, како апнеата и нарколепсијата исто така го зголемуваат интензитетот на кошмарите.

Доколку често навечер имате кошмари, се препорачува посета на терапевт, но можете уште еднаш да ги анализирате овие шест причини во случај една од нив да е кривецот за вашите лоши сништа.
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 01:28

Занимливи факти за вашите сонови


Сите сонуваме. Никогаш нема да се открие мистиката околу соновите и нивното помнење. Ви одвоивме некои факти што сигурно ќе ве интересираат.

Слепите луѓе и соновите

Луѓето кои ослепеле по раѓањето гледаат слики во соништата. Додека луѓето кои се родени слепи не гледаат слики, но имаат многу живи сонови што ги вклучуваат сите останати сетила. Звук, мирис, допир, чувства. Воопшто, тешко е за личноста да замисли како изгледа, а потребата на телото за сон е толку силна што ги надминува сите физички пречки за да се оствари.

Заборавате 90 проценти од соновите

Првите пет минути по будењето луѓето забораваат 50 проценти од соновите. За десет минути ги забораваме 90 проценти од соновите. Семјуел Тејлор Колриџ, познатиот писател од 18 век, се разбудил едно утро и сфатил дека сонувал фантастичен сон што веднаш го преточил во песна што понатаму ќе стане една од најпознатите англиски песни - „Кублај Хан“. Среде пишување некој го прекинал, поточно на напишани 54 стиха. Кога пробал да продолжи, не се сеќавал веќе на сонот и песната никогаш не била завршена.

Роберт Луис Стивенсон, писателот на „Доктор Џекил и мистер Хајд“ и Мери Шели, писателката на „Франкенштајн“, тврдат дека нивните идеи произлегле од сништата. Ете, некогаш е добро да имате и кошмари.

Сите сонуваат

Сите луѓе сонуваат, но мажите и жените сонуваат различни сонови. Мажите имаат тенденција да сонуваат машки лица (пријатели, роднини...), додека жените подеднакво сонуваат мажи и жени. Исто така, и жените и мажите доживуваат сексуално физички реакции во соновите, без оглед дали се работи за сексуален сон или не. Мажите добиваат ерекција, додека кај жените се зголемува лачењето на вагиналните течности.

Соновите ја спречуваат психозата

Во новите истражувања за соновите, научниците експериментирале на студенти, така што ги буделе секогаш кога ќе почнеле да сонуваат и потоа им давале да си ги отспијат своите осум часа. Веќе по три дена, испитуваните студенти потешко се концентрирале, имале халуцинации и добиваат први знаци на психоза. Потоа, ги пуштиле нормално да сонуваат и нивната РЕМ-фаза во значителна мера се зголемила, што се објаснува како потреба на умот да го надополни пропуштеното.

Го сонуваме само она што ни е познато

Понекогаш во соновите ни се случува да ни се појават странци кои никогаш не сме ги виделе. Меѓутоа, вашиот ум не размислува за тие луѓе. Тие се само личности кои случајно сте ги запознале во текот на животот и подоцна сте ги заборавале. Тогаш човекот кој работел на оваа листа вели: „Убиецот од вашиот сон може да биде дури и момчето од бензинската пумпа кој ставал гориво во автомобилот кога сте имале пет години“. Во текот на животот запознаваме стотина илјади лица, така што мозокот има солидна резерва на ликови да ги распореди во сите ситуациите.
 
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
makss Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 20:52
Од Calipso "Освен страшното име, ноќните мори имаат и многу лошо влијание на нашето здравје па така, не само што ни го нарушуваат сонот, туку може и да ни го загрозат животот."

Ова констатација е сосема погрешена!!!
Ноќните мори имаат сосема друга улога при спиењето. Да не се тие не би имало жив човек на земјава.
Нивната функција е да го разбудат човекот кога има ноќни здраствени проблеми, како престанок на дишење (апнеа), или прекини во работата на срцето. Со извлекување на нашите подсвесни фобии мозокот прави сценарио за кратки филмчиња (ноќни мори)со цел да произведе страв, кој страв го буди човекот кој спие.

makss,
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 23:38
Пред 8 месеци почина мајка ми....сонувам како ја среќавам на улица,као на лекар била,ја прашувам што направила и она почна да ми вади нешто од торбата, ама гласот не и го слушав.
Јас тогаш почнав да ја гушкам, така како вистински да ја гушкам.Знам дека нечини она да ме гушка....а јас, незнам дали има некое значење.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 16:36
Lucid Dreaming
.... најдобриот сон што може да се доживее
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 22:23
Originally posted by annaja annaja напиша:

Пред 8 месеци почина мајка ми....сонувам како ја среќавам на улица,као на лекар била,ја прашувам што направила и она почна да ми вади нешто од торбата, ама гласот не и го слушав.
Јас тогаш почнав да ја гушкам, така како вистински да ја гушкам.Знам дека нечини она да ме гушка....а јас, незнам дали има некое значење.


Среќа , успех на некој план (потфат , на работа), безгрижност , здравје
Ако е точно би требало досега се тоа да ти се случило среќа 
Да се сонува починатата мајка се толкува како долг живот 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 52535455>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.