IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Сон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5152535455>
Автор
Порака
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 11:35
Сум сонувала чуден настан магична стрела што сама лета и прободе некои луѓе, а јас сум ја фатила и сум воспоставила контрола врз неа. И мене ме бркаше стрелата прво ама после и го најдов чарето. Освен тоа сум се здобила со некои магиски способности. Можев да дигам книги и хартии во воздух само со рака без допир. Добро било да се осечаш као Дејвид Коперфилд мајката.
Што чудесии се изнасонував, а богами и секоја ноќ и по една црква сонувам и фреско во нив.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 21:09
10 факти за сонот
Соништата се дел од нашето секојдневие. Со години луѓето се обидуваат да дознаат повеќе работи за сонот и за неговото влијание врз луѓето. Еве 10 неверојатни факти во врска со сонот.


10. Слепите луѓе сонуваат

Луѓето кои станале слепи по раѓањето можат да гледаат слики во соништата. Луѓето кои се родени слепи, иако не гледаат слики додека сонуваат, се потпираат на другите сетила - звук, мирис, допир и нивните соништа можат да бидат прилично живописни.

9. Забораваме околу 90% од соништата

5 минути откако се будиме, половина од соништата ги забораваме. Веќе за 10 минути 90% од сонот не го паметиме.

8. Секој сонува

Секое човечко суштество сонува (освен во екстремен случај на пореметена психичка состојба). Како и да е, мажите и жените имаат различни соништа и манифестираат различни физички реакции за време на сонот.

7. Соништата спречуваат душевно растројство


Во некое неодамнешно проучување на соновите, студентите кои биле будени за време на нивниот почеток на сонот, но сепак оставени да спијат наредните 8 часа, сите пројавувале тешкотии во концентрација, халуцинации и знаци на психоза за само 3 дена. Кога конечно биле оставени да ја постигнат нивната РЕМ фаза, нивниот мозок го надокнадил изгубеното време со зголемување на времетраењето од нивниот сон.

6. Сонуваме само она што го знаеме

Нашите соништа понекогаш се полни со непознати луѓе, кои играат одредени улоги во нашиот сон. Но, тие странци постојат во реалниот свет и ние ги имаме видено во минатото, но ги немаме запаметено. Понекогаш се случува да сонуваме некоја личност што сме ја виделе дури кога сме биле мали деца и не се сеќаваме на неа.

5. Не сонуваат сите во боја


12% од луѓето сонуваат исклучиво во црно бело. Останатите сонуваат во боја. Сеуште не е утврдено дали соновите во црно-бело имаат поголемо емотивно влијание врз нас, отколку соновите во боја.

4. Соновите не означуваат тоа што го сонуваме

Ова е веќе познато. Тоа што го сонуваме, воопшто не мора да значи дека е вистина или дека означува токму тоа што сме го сонувале. Соновите најчесто имаат длабоко симболичен таен јазик. Тоа е затоа што потсвеста се обидува ги спореди содржината на сонот и нешто што е многу слично и познато на тоа.

3. Тие што се откажуваат, сонуваат поживописни соништа

Пушачите кои се откажале од цигарите, имаат изјавено дека сонуваат поживи и појасни соништа отколку што обично сонувале. Околу 33% од бившите пушачи се изјасниле дека во рок од 1 до 4 недели имале барем 1 сон поврзан со пушењето, како се наоѓаат во ситација во која запалиле повторно цигара и притоа во сонот чувстуваат паника и вина.

2. Надворешноста влијае на нашите соништа

Многу често ни се случува да чуеме звук за време на нашиот сон и притоа да го продолжиме сонот во зависност од звукот што сме го чуле. Или додека сме заспале, сме биле физички жедни, па сонуваме како пиеме вода од голема чаша, но никако да го сопреме чувството на жед. Оваа состојба се нарекува „Обединување на соништата“.

1. Ние сме парализирани додека сонуваме

Верувале или не, телото ни е виртуелно парализирано додека сонуваме, најчесто како одбранбен систем на самото тело да не дејствува во зависност на тоа што го сонува.
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 00:18
Сонот е влез во 4 димензија.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2009 во 17:24
цело време сонувам како патувам со авион,... па се губам, па не ми е дозволено сама да продолжам.... или се раѓа бебе... ништо чудно... бидејќи во последно само на овие две работи мислам
Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 22:10
Originally posted by DarlinG DarlinG напиша:

Originally posted by BisernA BisernA напиша:

цело време сонувам како патувам со авион,... па се губам, па не ми е дозволено сама да продолжам.... или се раѓа бебе... ништо чудно... бидејќи во последно само на овие две работи мислам

ќе станеш пилот


Пилот-Гинеколог :]

Ја не се сеќавам на нишо од сонот,и ме плаши.Тоа започна пред година дена,т.е крајот на претходното лето,од тогаш драстично ми се промиенија навиките,се изгубив,почнав да бегам од друштво,станав многу емотивен.
Има некој искусено нешо вакво,зш стварно ми недостигаат сништата. :][
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 19:55
мислам дека сонот е поради тоа што одвај чекам да дојде картата за летот со авион
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 20:41
mene mi lici sonot kako daukazuva deka si malku dezorientirana..trgnuvas, no se gubis..neznaes kade treba da stasa..kako da ti treba pravec, nasoka...
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 22:23
Знае некој што значи кога сонуваш некој близок умрен како баба ми на пр?
Баба ми моја дојде на сон на далечна посета, нашминкана (на живот не се дотеруваше),  облечена во жолто, и седеше на ручек и сите сме ја пречекале како не сме ја виделе со години, ама на сон таа не била умрена ама само била отсутна со години. Јас како збунета бев ама ја прифатив така среќна некако. После тоа имав прошетка со неа и ми покажа еден историски град и ми раскажа анегдота за тој град....
Што ќе биде сонов да му се невидизбунетост
Баба ми умре јас кога имав 10 год.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 15:05
Сите ние сонуваме секогаш само некогаш ги забораваме соновите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 16:16
Barbika toa shto si plakala vo son, a si plakala i realno mi se ima slucheno i na mene, a imam sonuvano kako mavam pesnica na edno devojche i udariv vo zidot so rakata... Navistina sonot e mokjen!голема%20насмевка
Кон врв
Fise_Bilillah Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fise_Bilillah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 02:24
Gospod ne ni dal mok da gi tumacime sonovite tuku sonot ako e ubav e od gospod zasto gospod dava samo ubavi sonishta i raboti ako sonot e losh toa e od gavolot zasto gavolot ni gi razubavuva gadnite sonovite pozdrav.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 19:41

Зошто сонуваме............зевање

Сонот не доаѓа од друг свет, како што некогаш се верувало, ниту носи тајни пораки, иако многумина веруваат во тоа. Сепак науката има други објаснувања. Сонот не е поглед во иднината ниту некое претскажување, но свесни сме дека има чудни сништа во кои луѓето не само веруваат, туку ги прават оние работи кои во сонот им било кажано да ги направат.
Сите наши сништа се поврзани со нашите чувства, стравувања, желби, потреби и сеќавања. Доколку во сонот се откриеме, можеби ќе сонуваме дека сме на лед. Содржината на ноќниот сон често е поврзан со доживувањата од претходниот ден.
Поради фактот дека сонот често е поврзан со моменталната состојба додека спиеме, или со доживувања од минатото, потребите и желбите,  децата често сонуваат волшебници или самовили, а школските деца сонуваат испити и слично.
Постојат научници кои проучуваат зошто сонуваме, што сонуваме и какво е значењето на сонот. Тие научници се викаат психоаналитичари. Нивното толкување за сонот не мора да се прифати како точно, но сепак е интересно. Сметаат дека сонот е последица на неисполнети желби, или неостварливи копнежи. Со други зборови, сонот на некој начин ги исполнува неостварените желби..љубов
Според оваа теорија, во текот на сонот и нашите „кочници“ спијат, така што можеме лесно да изразиме тоа што го сакаме. На тој начин во сонот си даваме простор за остварување на своите желби........трепкање
.

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 13:15
Вчера сонував дека пишувам песна на македонски...Нешто за алмонахот за крај на осмо...
Денес со другарка ми, шкртавме нешто на час, и јас ја напишав истата песна...Дури сега ми текна, дека е истата...
збунетостзбунетост
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
NaturalBlonde Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Doll Domination

Регистриран: 20.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NaturalBlonde Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 09:08
Незнам како е можно,ама понекогаш некои работи што ги сонувам (делумно) се исполнуваат   
Our bodies are prisons for our souls. Our skin and blood, the iron bars of confinement. But fear not. All flesh decays. Death turns all to ash. And thus, death frees every soul.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5152535455>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.