IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Сон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 55>
Автор
Порака
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 19:16


Па еве Монушка, јас знам на пример дека често сонувам некои работи и од она што сум го прочитал, или од некои филмови.
Но, најчесто соновите се комбинации од повеќе работи! Да кажеме, од некој моментален проблем, некоја пријателка што случајно си ја сретнала неодамна на улица (но не си и обратила многу внимание), па делови од книги, стравови од детството (ако ги имаш) и сето тоа преточено во еден сон!!!

Сакам да кажам дека често ми се случува да сонувам еден сон повеќе пати (добро сега.... во различни верзии, но суштина е иста), а исто така сонувам и во продолженија... или посетувам, на пример, исти објекти.... и сл.


Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 19:23
Originally posted by james dean james dean напиша:



Па еве Монушка, јас знам на пример дека често сонувам некои работи и од она што сум го прочитал, или од некои филмови.
Но, најчесто соновите се комбинации од повеќе работи! Да кажеме, од некој моментален проблем, некоја пријателка што случајно си ја сретнала неодамна на улица (но не си и обратила многу внимание), па делови од книги, стравови од детството (ако ги имаш) и сето тоа преточено во еден сон!!!

Сакам да кажам дека често ми се случува да сонувам еден сон повеќе пати (добро сега.... во различни верзии, но суштина е иста), а исто така сонувам и во продолженија... или посетувам, на пример, исти објекти.... и сл.




Слични работи сонувам и јас, често ми се случува да го сонувам градот но во некоја моја измента верзија, исто така многу често сонувам како некој ме брка... mind is a dark place нема што
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 19:32


Да, да Монушка..... А си размислувала ли некогаш кога ќе сонуваш некои луѓе за кои мислиш дека прв пат во живот ги гледаш ???

Јас за тоа сум размислувал одамна, но сега скоро прочитав дека научниците тврдат дека ние само си мислиме дека ги гледаме тие луѓе за прв пат, а дека всушност сме ги виделе некаде претходно (во автобус, или во град на минување, случајно или во филмовите) и само си мислиме дека не сме ги запамтиле, за тие подоцна да ни се појават во соништата!

Но, јас не се сложувам со ова! Знам дека мозокот понекогаш "СИ ИЗМИСЛУВА" исто како што ние и во реалниот живот си фантазираме и замислуваме!
Милион пати сум сонувал работи кои не постојат!   


Кон врв
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 19:44
....sonot moze da ti kaze mnogu raboti.......za toj sto se razbira vo sonovi...............
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 22:30
mene majka mi mi gi tolkuva sonovite
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 00:22
Originally posted by james dean james dean напиша:



Да, да Монушка..... А си размислувала ли некогаш кога ќе сонуваш некои луѓе за кои мислиш дека прв пат во живот ги гледаш ???

Јас за тоа сум размислувал одамна, но сега скоро прочитав дека научниците тврдат дека ние само си мислиме дека ги гледаме тие луѓе за прв пат, а дека всушност сме ги виделе некаде претходно (во автобус, или во град на минување, случајно или во филмовите) и само си мислиме дека не сме ги запамтиле, за тие подоцна да ни се појават во соништата!

Но, јас не се сложувам со ова! Знам дека мозокот понекогаш "СИ ИЗМИСЛУВА" исто како што ние и во реалниот живот си фантазираме и замислуваме!
Милион пати сум сонувал работи кои не постојат!   




Она што успеав да го прочитам од книгата од Фројд се неговите тврдења за истото, дека колку и да сме убедени дека некои работи, или некоја личност ја гледаме прв пат, всушност тоа само сме го ставиле некаде настрана во меморијата како нешто небитно, но затоа нашата потсвест помни и ни го прикажува колку и да е неважно. Не знам зошто е тоа така и баш ми е чудно што потсвеста баш таа „неважна’ личност ќе ти ја вметне во сон. Освен тоа се сложувам со тебе мозокот измислува, што се не правиме кога сме будни, колку само креативен може да биде човекот, а тоа е уште полесно во сон, кога на некој начин немаме контрола врз мозокот и сонот.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 03:14
SI GO POSAKUVAM NAJUBAVIOT SON I ZA MENE I ZA VAS
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 10:02
Monuska, James se raduvam sto pisuvate za sonovite. James jas ne sum ekskluzivna taka da sekoj moze da pisuva na temive, ne samo jas. Se izraduvav koga vidov deka vaka ubavo ste pisuvale dvajcata.
Inaku samo bi napomenala deka treba da se pravi razlika megju sonista koi go "obrabotuvaat" ona sto go gledame ili dozivuvame vo sekojdnevieto i sonistata koi nosat poraka od potsvesta. Sonot na Monuska go razbrav kako son na potsvesta a ne na sekojdnevieto. Se sl*gam so james deka treba dobro da se zapoznae licnosta za da moze sonot da se protolkuva. Ova i Jung go naglasuva. Sonovnicite bas ne pomagaat za vakvi raboti.
Ubavo rekovte deka mozokot izmisluva.Da, go pravi toa vo slucaj na nedostatok na podatoci, pa si pravi kombinacii i na svoj svojstven nacin gi povrzuva rabotite. Potsvesta ima taka da ja narecam "fotografska memorija" i pamti se ona, sto svesta nemoze da go memorira. Mozokot vsusnost (bar ja vaka gledam na ova) e kako arhiva na podatoci t.e kompjuter so podelena memorija, svesta i potsvesta. Tamu se si e fajlirano, samo sto transferot vo svesta odi na poinakov nacin.

James vo celava rabota ima i edna druga teorija okoli izmislicite na mozokot i lugjeto vo sonot koi navodno prv pat gi gledame. Nemoj smao da me iskaras za teorijava please!!!
Neli zborevme(na druga tema) deka vremeto ne e linearna kategorija, pa taka spored teorijava nie istovremeno postoime (kako eden vid podelena svest)vo povekje dimenzii i vo razni vreminja. Od tamu nasata potsvest vo sonot ni gi ufrla tie lica ili nastani.Interesen koncept.

James ne bi se slozila so tebe deka sonovite ne mozat da predviduvaat idni nastani. Mozat da predviduvaat, bidejkji mene toa mi se slucuvalo, a i na majka mi. Ne sum edinstvenata koja ova nesto go tvrdi.Tuka se i onie prorocki sonista. No kaj ovoj tip sonista ima edna da ja recam mana, a toa e sto predviduvackite sonovite davaat vsusnost "idni mozni opcii". Sakam da razberete deka takov son ukazuva na nesto sto moze da se sluci, no toa neznaci deka toa mora 100% da se sluci. Ako e da receme nekoj negativen son ili nastan koj go sonuvate a ne sakata da vi se sluci, covek moze so svojata volja ili izbor, da go smeni. Automatski so toa predviduvackiot son stanuva nevistinit.Imalo primeri kade lugje sonuvale nekoj svoj blizok koj gi predupreduval za soobrakjajka ili pak taa im se slucuva na sonot. Vo realnosta covekot doagja vo takva potencijalna opasnost i so svoj izbor naogja nacin da ja izbegne.
Okolu nevaznata licnost vo sonovi sto ja spomna Monuska, taa treba da simbolizira nesto(na primer nekoj del od licnosta)ili pak nesto e prepoznaeno vo taa licnost i verojatno zatoa potsvesta ja izbira(so isklucok na sekojdnevnite).
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 10:07
SE SOGLASUVAM SO TEBE ASTRA,CESTO PATI SONOVITE NI JA PRETSKAZUVAAT IDNINATA,SAMO TREBA NA PRAVILEN NACIN DA GI PROTOLKUVAME!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 10:07
James kakov tip na objekti sonuvas-pa sto ti se povtoruvaat?
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 10:10
Mouska uste edno prasanje, kako bese postaveno jazeto vo sonot za koe se drzevte?
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 12:43


Астра, прекрасно!!!

Одлично.... воодушевен сум... потполно исто размислуваме!!! (Е добро де... речиси потполно! )
И какво карање??? Кој сум па јас да те карам, не заебавај!?!
А + и теоријата ти е одлична!!!

За оние работи за кои “не се сложуваме”, јас у ствари нема да кажам дека не се сложуваме, туку ќе кажам дека сé уште не сум сигурен околу сето тоа, па ќе останам резервиран!
Знаеш, сé уште не сум сигурен каква е таа “врска” или комуникација (на квантно ниво), помеѓу тие паралелни светови!
Во секој случај теоријата е интересна и треба да се преиспита, ама во основа на тоа стојат многу комплицирани работи...???
Но, да не се оддалечувам од темата.... Сакав да кажам нешто за предвидувањето на соновите ... можеби претходно лошо се искажав, па ќе бидам погрешно разбран.
Ама и тоа е многу комплицирано.
Знаеш, според Теоријата на релативитетот НЕМА ИДНИНА. Сé се случува сега и истовремено. Па, како тогаш можеме ние да ја предвидуваме иднината, кога таа е веќе “предвидена”????
Од друга страна пак, Квантната механика вели дека сé е неопределено и возможно и дека дури ни Господ (ако Тој постои, се разбира), не може да знае што ќе се случи следно, !!!! Таков е законот на природата!!!! Без разлика кој и да го поставил тој закон - дали самата природа, или пак Господ! Ако го направил тоа Господ, значи Тој создал камен кој не може ни самиот да го крене!!! Па тогаш, ако Тој не може да знае, како би можеле ние да дознаеме???? И тоа баш преку соништата!?!?!

Во секој случај ми се допаѓа твоето размислување! Бидејќи, дури и кога предвидувањето навистина би било можно, тогаш се сложувам со она што го вели Nicolas Cage во филмот NEXT - “Секогаш кога ќе ја погледнете иднината таа се менува, затоа што сте ја погледнале, а тоа менува сé друго!!!”








    
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 12:53
Originally posted by Astra Astra напиша:

James kakov tip na objekti sonuvas-pa sto ti se povtoruvaat?



Ха!    Не е битен типот на објектите Астра! Тие се секогаш различни - згради, куќи, институции, напуштени фабрики... сé и сешто!!!
Зборот ми е дека често ми се случува, ако во некој сон се најдам во некоја просторија, еве да речеме во некоја соба од некоја зграда (која обично прв пат во живот ја гледам), многу е веројатно дека истата таа просторија ќе ја посетам и во некој друг сон.
Па можам да кажам дека истото важи и за отворените простори..... или еве да речеме, на пример, како Монушка некогаш повторно да ја сонува истата пештера, плажа... целата околина, ама со други луѓе и во друг контекст!


И уште нешто!!! Еве дури и јавно тоа ќе го кажам, дека многу сакам лавиринтски простории во соновите!!! Ходници кои премногу се испрекршуваат и испреплетуваат и кои водат до некои тајни простории кои друг тешко може да ги најде!!!


Ова ќе биде интересно за дијагноза Астра, иако јас веќе си ја знам дијагнозата!!! Само ај да видиме дали ќе ни се поклопат толкувањата!!!










Изменето од james dean - 10.Мај.2008 во 12:59
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 13:28
sum sonuvala sonovi koi se preslikale vo stvarnost.
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.