IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Сон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 55>
Автор
Порака
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 23:14
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Мене ме нервира што од соновите најчесто паметам само една, две слики, не ги помнам како поврзани настани(другарка ми вели како филм) па поради тоа не можам ни да ги прераскажам а камо ли да најдам некакво значење во нив.



Пред да си лигнеш мора да си кажеш - "Мора да запамтам што ќе сонувам" ... и во текот на спиењето "да внимаваш".
Кога ќе станеш веднаш размислувај што си сонувала и потруди се да го запамтиш сонот убаво!


Еве јас ќе ти кажам еден пример дека кога дознав за дискусиите - дали сонуваме во боја или во црно-бела (техника ), се потрудив да внимавам на тоа и "открив" дека сонувам во боја (но некогаш и црно-бело), се зависи!!!!



Баш ќе се обидам, но сепак проблемот е во утрото, се будам после сонот и помнам, потоа пак заспивам па кога се будам втор пат заборавам. Инаку последно сонував во боја, пештера зад која требаше да има непозната цивилизација, ама немаше... интересно беше. Песок боја и силна сина, тие бои ги помнам.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 23:16
jas od son najmnogu se plasam
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 23:21
имаш кошмари?
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 23:27
nemora da e kosmarrrr
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 23:28
се плашиш и од убав сон?
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 03:28
Обично, соништата што би требало да имаат некое убаво значење, не ми се остваруваат. А лошите - да. Ама баксуз.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 08:36
Monuska mnogu ti e interesen sonov so pesterata i civilizacijata. Me potsekja na sonovi od tipot "vrakjane vo minatoto" ili "sekjavanje na staroto znaenje". Pesterata(na znaenje)nekogas ukazuva na vrakjane vo sebe, istrazuvanje na svoite dlabocini vo potsvesta.

Dudulovski, sonovite imaat razlicni znacenja, moze ti da milis da se ubavi a da imaa t sprotivno znacenje ili da se losia vo realnosta da se pokazat kako ubavi. Ako da receme nekoj sonuva deka place vo son, vo realnosta kje se raduva. Samata simbolika vo sonot moze da e razlicna i da varira od covek do covek. Na primer covek koj se plasi od zmija ako ja sonuva taa za nego ima negativno znacenje i obratno. Ako ne se plasi od zmii taa moze d aima drugo pozitivno znacenje.
Zmijata simbolizira vo isto vreme dusman(neprijatel)ili grizi, no i mudrost, znaenje i sl. Mene mi se slucuvalo na primer da sonuvam zmii so site navedenei znacenja/ Na primer sum sonuvala beli zmii i tie ukazuvale na bezrazloni grizi, crni zmii na realnigrizi i sl. Sonuvav i piton koj poleka sedi(lezi) do mene-ovoj son ukazuvase na steceno znaenje i mudrost vo zivotot.
Za tvoite sonista bi trebalo da vidis koja simbolika tvojata potsvest ja koristi i so tek na vreme da ja razberes. Ova voopsto ne odi brzo(barem spored moeto iskustvo)i bara vnimanie.
Neznam dali vekje spomnav, no se slucuva isto taka nekoj son da ima povekje znacenje(da receme 3-4 tolkuvanja t.e poraki) i site tie da se ostvarat vo realnosta.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 09:23
James okolu dijagnozata, pa tesko e vaka da se utvrdi ali da probame moze?
-Patis od premnogu sivilo(nokjta) vo svojot zivot i samo povreme te ogreva sonce(eksplozijata)...hehehe
Izvini morav malce da se poseguvam. Se nadevam ne mi zameras. Da bidam fer mozes i tid a se poseguvas na moja smetka.

Zosto prasuvav za boite? Kaj odredeni lugje se slucuva nekoi sonista da im se povtoruvaat(sega ne zboruvam za onie sonista koi se povtoruvaat se dodeka ne se svati porakata ili pak toa ne se sluci vo realnosta) ili pak odredeni temi ili simboli.
Da receme jas cesto sonuvam voda(more, reka, ezero i sl) ili sina boja-ova ukazuva deka vo golema mera (pod)svesta obrnuva vnimanie na emotivnata, intuitivnata i duhovnata strana od mojata licnost.-Ova e od aspekt na boite.
Ili drug primer od aspekt na slucuvanjata:
Covek moze cesto vo sonistata da sonuva razni prevozni sredstva tocak, motor, kola, avtobus, pa i avioni. Ovie vo princip (spored moeto iskustvo) ukazuvaat na raboti vrzano so kariera, rabota, pa i samostojnost vo zivotot(ili sozrevanje). Ako vozis tocak na ubav pat-ukauzva na napredok vo karierata. Ako vozis kola i se slucuva roditelite da te vozat (a se raboti za vozrasen covek so svoja vozacka)na son, toa bi ukazuvalo da receme deka seuste liceto e pod zakrila na roditelite. I sega sonot se menuva, pa liceto e vekje zad volanot-ukazuva deka liceto se osamostojuva i sam upravuva so svojot zivot. Sonuvanjeto na taksi moze da ima drugo znacenje.
Avtobusot moze da ukazuva na nekoja sansa vo zivotot, no i na nastani koi se slucuvaat na rabota i niz koi kje se pomine.

Изменето од Astra - 09.Мај.2008 во 09:24
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 14:58
Originally posted by Astra Astra напиша:

Monuska mnogu ti e interesen sonov so pesterata i civilizacijata. Me potsekja na sonovi od tipot "vrakjane vo minatoto" ili "sekjavanje na staroto znaenje". Pesterata(na znaenje)nekogas ukazuva na vrakjane vo sebe, istrazuvanje na svoite dlabocini vo potsvesta.

Dudulovski, sonovite imaat razlicni znacenja, moze ti da milis da se ubavi a da imaa t sprotivno znacenje ili da se losia vo realnosta da se pokazat kako ubavi. Ako da receme nekoj sonuva deka place vo son, vo realnosta kje se raduva. Samata simbolika vo sonot moze da e razlicna i da varira od covek do covek. Na primer covek koj se plasi od zmija ako ja sonuva taa za nego ima negativno znacenje i obratno. Ako ne se plasi od zmii taa moze d aima drugo pozitivno znacenje.
Zmijata simbolizira vo isto vreme dusman(neprijatel)ili grizi, no i mudrost, znaenje i sl. Mene mi se slucuvalo na primer da sonuvam zmii so site navedenei znacenja/ Na primer sum sonuvala beli zmii i tie ukazuvale na bezrazloni grizi, crni zmii na realnigrizi i sl. Sonuvav i piton koj poleka sedi(lezi) do mene-ovoj son ukazuvase na steceno znaenje i mudrost vo zivotot.
Za tvoite sonista bi trebalo da vidis koja simbolika tvojata potsvest ja koristi i so tek na vreme da ja razberes. Ova voopsto ne odi brzo(barem spored moeto iskustvo)i bara vnimanie.
Neznam dali vekje spomnav, no se slucuva isto taka nekoj son da ima povekje znacenje(da receme 3-4 tolkuvanja t.e poraki) i site tie da se ostvarat vo realnosta.


Тоа е интересно само има едно проблемче... кога влеговме во пештерата и таа не одведе кон тој нов свет, таму имаше само песок и небо, никаква цивилизација... што значи во длабочините на мојата потсвест има... ништо
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 15:58
Pa jas ne bi rekla nisto.Spomnuvas nebo i pesok.
Monuska te molam ajde opisi ja podetalno scenata koga izleguvate od pesterata? Osven nebo i pesok ima li i nesto drugo? Usput kakvo e neboto, temno, svetlo, ubavo sino itn. Kako se custvuvas ti vo pesterata i kako koga izleze od nea, odnosno na mestoto kade taa ve odvede? Se slucuva li nesto posle "pesokot i neboto"?ilis amo tolku e od sonot?

Изменето од Astra - 09.Мај.2008 во 16:00
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 17:38

Астра, фала многу што вака си се потрудила да ни објасниш некои работи околу толкувањето на соништата и сите посебно да не “дијагностицираш”! Стварно убаво од тебе!
Па вака, можеби ќе се изненадиш, ама за голем дел од работите кои ги кажуваш се сложувам со тебе!

Морам да кажам дека, кога е толкувањето на соништата во прашање, јас апсолутно се сложувам со Зигизмунд, за разлика од оние петпарачки "соновници" кои се продаваат на “пазарче”.
Ми се допаѓа што твоите толкувања се поврзани со човековото минато, а не со иднината, (во смисла на предвидување).

Јас мислам дека мокот за време на спиењето “си средува” некои работи, баш исто како што и компјутерите си средуваат, и при тоа “си прави прикаски”, дали е тоа од потиснати, неостварени желби, мечтаења, стравови, импресии, љубови.... и сл., при тоа извитоперувајќи некои работи (дури прикажувајќи ги во соновите во вид на “симболи”).


П.С. Астра, шегувај се колку сакаш, не само што нема да ти замерам, туку и ќе ми биде драго!






Изменето од james dean - 09.Мај.2008 во 17:40
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 17:42
Originally posted by Astra Astra напиша:

Pa jas ne bi rekla nisto.Spomnuvas nebo i pesok.
Monuska te molam ajde opisi ja podetalno scenata koga izleguvate od pesterata? Osven nebo i pesok ima li i nesto drugo? Usput kakvo e neboto, temno, svetlo, ubavo sino itn. Kako se custvuvas ti vo pesterata i kako koga izleze od nea, odnosno na mestoto kade taa ve odvede? Se slucuva li nesto posle "pesokot i neboto"?ilis amo tolku e od sonot?


Во пештерата бев со луѓе кои не ги познавам (мислам дека со мене беше и некоја од моите другарки), имаше вода до половина, а ние се држевме за едно јаже. Беше долга, тесна а од бои во пештерата ги помнам сивите на карпите и матната, маслинеста вода. На крајот излеговме на едно широко место, како пустина зошто секаде имаше песок. Немаше ништо друго освен светло синото убаво небо, и имав чудно чувство дека ако продолжам да одам ќе го дофатам. Ја спомнав цивилизацијата затоа што пред ова се случуваше нешто друго во сонот на кое не се сеќавам добро, но знам дека тие луѓе кои ме поведоа таму бараа, исчезнати, стари цивилизации. Кога видовме дека нема никого излеговме и се разбудив. Ова е само мал дел од сонот, пред тоа се случуваше нешто друго што не го помнам.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 17:56


Монушка и Астра!

Извенете што ќе се уфлам во вашата дискусија додека Астра во моментов не е присутна. Не дека сакам пред Астра да се обидам да го протолкувам сонот на Монушка, туку само сакам да напоменам дека - за да можам точно да го протолкувам сонот мора прво добро да ја запознам личноста која ја "дијагностицирам". Мора да и поставувам многу подпрашања за нејзиниот живот, за некои нејзини детали, па дури и од нејзиното најрано детство, за потоа да ја откријам симболиката, па после со сигурност да кажам дали се тоа "некои нејзини очекувања, двоумење за влез во нешто непознато, очекување при тоа подршка од пријателите (или другарката), сакање да се открие некоја тајна (мистерија)" .... или пак е сето тоа можеби само импресија од некоја прочитана книга, претставена сликовито во сонот!

Во секој случај, Астра сори што ти упаѓам.... и те молам обиди се да го протолкуваш.





Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 18:13
Да секако дека си во право, нели и Зигизмунд() преку психоанализа на пациентите ги толкувал нивните соништа, а јас иако не се сеќавам дека сум читала некоја книга со ваква случка тоа не значи дека навистина не сум ја видела таа слика на пештерата некаде, всушност многу е веројатно. Сепак сум сонувала и „полуди“ соништа, она што вистински ми пречи е што не ги помнам во целост, ама ќе се обидам со твојот советот james па ќе видиме...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.