IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Сон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 55>
Автор
Порака
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 10:23
Originally posted by james dean james dean напиша:



И уште еден податок за соновите!!!
Кога бев средно една другарка ми кажа како нивната професорица по логика им зборела за тоа дека ако сонуваш како умираш (на пример сонуваш како паѓаш, ама секогаш се будиш пред да паднеш! Е сега, демек ако стварно паднеш.... или нешто др. ти се случи) дека или ќе паднеш у кома, или стварно ќе умреш!!!
И тогаш... пусти страв.... тинејџер јас... си праиме муабет со другарите... и викаме - како сега да спијам??? Не можам да го контролирам сонот... што ако стварно паднам????
И за среќа јас стално си се будев на време!!!
Ама... после долги години.... кога го променив мислењето за светот си викам... дај ја да видам тоа!!! И еднаш сонував како ме прободеа со дрвено копје директно во срцето и јас "умрев".
И еве сега... пошто ова го пишувам, тоа е доказ дека тоа биле тешки глупости!!! Па затоа - сонувајте си мирно како паѓате.... и не се плашете ако се залепите за земја... не е ништо страшно!!

a prof po etika veli deka ovoj eksperiment da go nare4am so sonovite mozel da bide fatalen,i to4no e toa deka ne moze od odma da se po4ne so toa,tuku treba podolgo vreme za da uspees nekako da navlezes dlaboko vo sonot i da go kontroliras!
mnogu pati mi se slu4ilo,da sonuvam losi sonista i vo samiot son da svatam deka toa e vsusnost samo los son i da se razbudam bez da bidam isplasena,4udna rabota!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 12:26
Profesorkata po Logika nemala vrska so tolkuvanjeto na sonovite. Sonuvanjeto na pagjanje nema takvo znacenje deka kje unmres. Prvo kako pedagog ne bi trebalo takvo nestod aim kazuva na ucenicite. Taa izgleda go tolkuvala sonot od cisto logicka gledna tocka, a kaj sonistata toa nema vrska. Tie si imaat svoja sopstvena logika i nacin-simbolika da ja prenesat porakata od potsvesta do svesta.

Se slozuvam so Nikita deka postoi moznost(lucidno sonuvanje) da se kontrolira sonot, no toa za zal im uspeva na malku lugje.

Изменето од Astra - 05.Мај.2008 во 12:28
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 12:50
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by nikita nikita напиша:

a jas skoro sekoj den sonuvam kosmari!


А дали знаеш дека можеш да ги контролираш соништата??? Најсериозно ова!!!!!!!




da gi komtroliram ne mozam, ne sum naucila toa... no mozam vo sonot da prepoznaam dali e son ili vistina, toa morav da go naucam, bas poradi losite sonovi... sega ne se plasam da zaspivam, i ako loso sonuvam znam deka e "samo" son...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 14:14
Цитирај
А дали знаеш дека можеш да ги контролираш соништата??? Најсериозно ова!!!!!!!

 
 
Pa toa i kerka mi na 2 godini go moze... изненадување 
Tocno znae koga sonuva a koga stvarno i se moca...изненадување голема%20насмевка
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 16:54
kakoda ne!,....da ne mislish deka mozesh da gom nsonuvash toa shto sakash?,....edino vazi ona,...ako neshto epten ti e u glava nekoj den,...toa i da go sonuvash ,...ama,toa ne e isto kako da sonuvash ,...da recheme shto ke posakash ,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 21:36
Originally posted by anastea anastea напиша:

Цитирај А дали знаеш дека можеш да ги контролираш соништата??? Најсериозно ова!!!!!!!



Pa toa i kerka mi na 2 godini go moze... изненадување

Tocno znae koga sonuva a koga stvarno i se moca...изненадување голема%20насмевка

toa ne e kontroliranje na sonot....
james dean veke objasni za toa...
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 00:34
Originally posted by nikita nikita напиша:

Originally posted by anastea anastea напиша:

Цитирај А дали знаеш дека можеш да ги контролираш соништата??? Најсериозно ова!!!!!!!



Pa toa i kerka mi na 2 godini go moze... изненадување

Tocno znae koga sonuva a koga stvarno i se moca...изненадување голема%20насмевка

toa ne e kontroliranje na sonot....
james dean veke objasni za toa...
 
 
E dobro de, neli e jasno deka ova bese sega?!.. Ili jas ova seriozno?..изненадувањенамигнување
Кон врв
Asterix Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asterix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 01:26
koga bev mal jebiga stalno se mocav vo sonot.Inace sonot trae maksimum do 7 sekundi i svasta moze da ti dojde za toa vreme
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 14:08
Мене ме нервира што од соновите најчесто паметам само една, две слики, не ги помнам како поврзани настани(другарка ми вели како филм) па поради тоа не можам ни да ги прераскажам а камо ли да најдам некакво значење во нив.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 21:13
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Мене ме нервира што од соновите најчесто паметам само една, две слики, не ги помнам како поврзани настани(другарка ми вели како филм) па поради тоа не можам ни да ги прераскажам а камо ли да најдам некакво значење во нив.



Пред да си лигнеш мора да си кажеш - "Мора да запамтам што ќе сонувам" ... и во текот на спиењето "да внимаваш".
Кога ќе станеш веднаш размислувај што си сонувала и потруди се да го запамтиш сонот убаво!


Еве јас ќе ти кажам еден пример дека кога дознав за дискусиите - дали сонуваме во боја или во црно-бела (техника ), се потрудив да внимавам на тоа и "открив" дека сонувам во боја (но некогаш и црно-бело), се зависи!!!!

Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 21:14
Toa e avtosugetsija ili sebeprogramiranje?
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 21:17
Originally posted by Astra Astra напиша:

Toa e avtosugetsija ili sebeprogramiranje?



Richtig !!!

Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 21:21
Иии сега и на германски ќе лафиме?се шегувам.
Туку околу сонувањето во боја имач ли некоја боја која евентуално доминира во твоие соништа?
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 21:37
Originally posted by Astra Astra напиша:

Иии сега и на германски ќе лафиме?се шегувам.
Туку околу сонувањето во боја имач ли некоја боја која евентуално доминира во твоие соништа?



Сори за германскиот.... ми се испушти!   

Па... не знам баш... ми се случувало да ги сонувам сите бои, иако најчесто сонувам сиво и ноќно време кога боите не доаѓаат до израз! Ама многу убаво се сеќавам на една трафика од сон, дека беше зелена како што си е ... многу јако зелена... после имам сонувано окер кола.... (бојата беше ептен впечатлива и многу реална - како во живо да ја гледам)... исто така и огин (експлозија) - мешавина на жута и црвена... како во филмовите беше.... фантастично!!!


Па.... која ми е дијагнозата???



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.