IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Сон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 55>
Автор
Порака
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 16:42
Originally posted by Astra Astra напиша:

Mouska uste edno prasanje, kako bese postaveno jazeto vo sonot za koe se drzevte?


Pa ne znam kako da objasnam, poim nemam kade mu bese krajot i pocetokot, bese kako onie jazinja za pruzanje obleka, i dodeka se dvizevme po vodata vo pesterata se drzevme za nego.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 23:39
Monuska
Kako sto kaza James treba da se poznava licnosta dobro zada se protolkuva sonot ubavo.Jas vaka on-line gagjam malku na slepo, zatoa se sto tolkuvam zemaj so rezerva.

Znaci vekje spomnav deka ova so pesterata moze da e povrzano so istrazuvanjeto na sebe si, sozrevanje, spoznavanje ili duhovnosta(ova poslednovo zavisi od toa dali imas takvi afiniteti vo realnosta). Jazeto za koe se drzite e eden vid vas vodic koj ve vodi napred po patot na ova istrazuvanje/osoznavanje. Drugarkite mozat da ukazuvaat na delovite/aspektite od tvojata licnost(koi se prepoznale vo niv). Ovde se misli na toa deka taa i taa drugarka ima takvi i takvi karakteristiki a tvojata potsvest preku taa drugarka ti ukazuva deka i ti vo sebe go imas toa-vo smisla da go prepoznaes toa kaj sebe i zavisno od porakaat vo sonot da go koregiras ii integriras vo svojata licnost.
Mene mi se dopagja sto na krajot izleguvate od temnata pestera i doagjate do sino nebo i pesok. Neboto i sonceto(ako e izrazeno vo sonot) obicno ukazuvat na povrzuvanje so duhovnosta, izvorot na zivotot t.e. Tvorecot. Ti sonuvas nebo i zemja(pesok) integriranje na dvete raboti, materijalnoto i nebesnoto(duhovnoto).Silnoto sino nebo vo sekoj slucaj e prilicno pozitivna rabota.ne e strasno sto ne janaogjas starat civilizacija-ne se potpiraj na starite raboti, tuku ovde moras da najdes nov pat za sebe.Ne e lesno,no mozno e.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 23:57
Kje se obidam Monuska da ti raskazam vo kratki crti eden moj son so pestera, cisto kako primer d avidis kako toa funkcioniralo kaj mene.
Sonuvam kako se naogjam vo nekoja pustelija,nigde zelenilo, sve pesok i karpi kako vo filmovite so Isus. Pominuvaat hodocasnici vo belo i nosat fakeli, odat i vleguvaat vo nekoj hra(hramot e ustvari smesten vo pestera), a tuka edna zena kako niven vodac nesto im zboruva. Jas stojam pokraj patot i vikajkji(se deram)im velam/objasnuvam na hodocasnicive da ne odat tamu vo hramot i deka seto ona sto im go zboruvaat tamu deka ne vistina(Pestera na idei). No nikoj ne me slusa, tie i natamu odat vo pesterata kaj zenata. Jas si zaminuvam razocarana,no posle se vrakjam i gledam deka sega pesterata e prazna, goo nema ni hramot, nitu hodocnacite so zenata.Potoa pak izleguvam od tamu isto sino nebo i pesok naokolu.
Sto bese porakata za mene vo ovoj son?

Koga go sonuvav ova bev vo faza na zivotot kako na raskrsnica koga neznaev kade da se svrtam i kako da prodolzam ponatamu. Neznaev vekje vo sto da veruvam, a starite tradicii i nacin na ziveenje za mene ne funkcionira. Imase mnogu nelogicnosti i morav da kopam dlaboko vo(pesterata)mene. Bev vo epten jaka depresija. Vo mojot son zenata pretstavuva cuvar na tradiciite, verata i sl.Del od lugjeto nejze ja sledat slepo, a jas se obiduvav da im objasnam deka taa tradicija/znaenje/pogled na svet ne e celata prikaska na zivotot(no za nivnata faza na razvoj ovoj sistem im odgovarase). Moite napori se zaludni i si odam. No jas se vrakjam vo pesterata i na moe cudenje ne naogjam nisto. Ovde se saka da se rece deka se e minlivo, samo vistinskoto znaenje e trajno nesto. Sonot ukazuva deka jas raskrstuvam so stariot tradicionalen nacin na zivot (dom, semejstvo, sistem na veruvanje itn), tragam vo sebe si i odam po mojot(nov)pat poln so neizvesnost.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 00:09
James,
Milo mi e sto se slozivme.No i da ne se slozuvame toa ne e strasno. Na kraj kraeva zatoa i diskutirame,da vidime koj kako i zosto razmisluva na odreden nacin. Sekoj poseduva nekoi znaenja i iskustva i koga kje se stavat vaka na "masa" togas se razjasnuvaat rabotite i se dobivaat novi sogleduvanja, se sirat vidici i sl.

Do ova so relativitetot t.e. deka nema idnina, vo analizive moi i jas stignav i seuste go "varam" ova. No i ova so kvantava isto mi e prisutno i se obiduvam sama na sebe da si go razjasnam.No tuka se sudruvame so konceptot na "slobodna volja" kade ni Gospod ne se mesa.
Hmmm...neznam. Tuka sum vo kjorsokak kako vo tvoite lavirinti. Looking for a way out,mi treba konecot na arijadna na Monuska-jazeto od sonot.
Bi sakal da go cujam James tvoeto mislenje z alavirintite moze tuka, moze ina PP, kako ti e najzgodno.
Mene mi ukazuva deka ti t.e. tvojot um e istrazuvacki i saka da se pikne vo sekoja oblast na znaenjeto, vo site skrisni mesta koi ni nekoi drugi ne gi posetuvaat/ucat, "uzduz i popreko".
Objektite vo sonovite se i tekako bitni.
Kukjata moze da te pretstavuva tebe samiot, kupatiloto tvojat aintima, bibliotekata-znaenjeto ili memorijata, zgradite nesto drugo i sl.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 00:19
ste par raboti da nafrlam za nekoi novi kategori na sonista.

Ima zeni vo SAD koi tvrdele deka gi kidnapirale vonzemjani i niz sonovite(kako izgubena memorija vo svesta)se sekjavale sto im se slucuvalo.
No, vo posledno vreme(ova mene mie interesno) na nekoi forumi po internetov se zboruva za t.n. programerski sonista. Imase lugje vo SAD koi ja obvinija drzavata deka bez nivna soglasnost vrslea eksperimenti so niv.Del od lugjeto svatile deka se kao programirani i bile koristeni za razni raboti.Poznato e deka coveckata psiha moze da se rascepi i fenomenot na "podelena licnost"(povekje identiteti vo 1 telo) e vekje i filmuvan. E vakvite lugje sonuvale sto im se slucuvalo pri programiranjeto i za sto bile programirani. Na del od niv im bile vgradenii programi za samounistuvanje vo slucaj svesta da dojde do informacii za sto covekot bil koristen. Ovie lugje reagiraat na trigeri a so sekoj programiran upravuva nekoj"handler" t.e. kontrolor.
Vo sonovite tie sonuvaat deka odat so liftovi nekade dolu dlaboko, ili po ulici i mesta sto gi nema vo realnosta, kamioni, ili deka se na stolica/krevet i im pravat nesto(igli, shokovi, seksualni zloputrebi) i sl. vo sekoj slucaj interesna rabota, no i zagrizuvacka.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 01:15
Астра ти благодарам многу за објаснувањето, за некој што навистина не ме познава е навистина супер како ги поврза работите . И да, во право беше, твојот сон ми помогна да размислувам за мојот од друг аспект, всушност многу ми е мило што го спомнав на темава зошто да не бевте ти и James немаше воопшто да размислувам за него. За да си го протолкуваш сопствениот сон, како што ти си успеала, е навистина потребно добро размислување и копање по мислите, копнежите, она што не растргнува. Се надевам дека моето психоанализирање ќе биде успешно како твоето.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 19:04


И пак ќе ти кажам Астра браво за толкувањето!
Многу е интересно толкувањето на твојот сон. Изгледа дека е најдобро човек самиот да си ги толкува своите соништа, бидејќи самиот себе најдобро се познава. Одлично ти е толкувањето и за мојот лавиринт....

Знаеш што!?!? Би сакал да укажам и на тоа дека можно е голем дел од објектите и субјектите во еден сон да бидат “позајмени” само за да се искаже главната идеја или суштината на сонот.
Еве да го земам за пример твојот сон со пештерата и да речеме дека главната идеја (суштината на сонот) е дека на некого сакаш нешто важно да му кажеш, да му укажеш, или да посоветуваш, ама или се уште не си го направила тоа, или се двоумиш или тој не сака да те слуша или ти си мислиш дека нема да те слуша. А сите тие ходочасници, жената и др. работи се само позајмени од други извори за да ја одиграат улогата. При тоа не ја исклучувам можноста и во нив да има некоја симболика, но сепак главна е суштината!
Но добро, од сон до сон има големи разлики.
А за она што го кажуваш за програмските соништа и програмираното сонување, не само што се сложувам туку и знам дека се правени експерименти и тоа не за соновите, туку за контрола на мислите.
Во времето кога е правен Филаделфија експериментот, или можеби подоцна, не сум баш сигурен, правен е и еден друг експеримент кој се викал Montauk Project или Blue Beam Project или Project Superman, а целата идеја отприлика била да се направи некаков предаветел (како денешниве за мобилна телефонија, само многу поголем и посилен и нормално со друга функција), кој ќе влијае на мозоците на луѓето и нивното размислување, односно контрола.




Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 21:30
Bravo James
Tokmu na tie i mislev na Montauk, Blue beam itd. Megju taka poopasnite se spomnuva Delta programiranjeto.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 11:15
Монуска мило ми е ако успеав нешто да помогнам или објаснам.Има сонови зак ои одма знам што значат, но има сонови за кои треба време.Така за 1 сон ми требаше година дена да разберам што значи.

James kazi mi sto znaes zа ELF?

Okolu Edgar Case(EC) повеќе го имам проучувано кај него астролошкиот труд отколку пророштвата. Но знам дека налетав по интернетов на информации дека доста работи кои ги имал предвидено се оствариле. Е сега незнам кои информации ги имаш ти. Од друга страна зборувавме овде на соновите за концептот на „повеќе можни иднини’’, па затоа оставам можност дека Кејс евентуално видел една од иднините, а не онаа која реално се остварила. Ова беше само мое гласно размислување.

Џејмс види што најдов кај Јунг за Лавиринтот.Цитирам:
„Лавиринт у свим културама носи значење замршене и збуњујуче слике света матријархалне свести; кроз њега могу да проџу само они који су спремни за посебно увоџење у мистериозни свет колективног несвесног.’’
Интересно нели.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 17:55

Астра, да бидам искрен - прв пат слушам за ова ELF!!!

Изгледа не е во доменот на моите интереси! Или можеби се лажам, за да си најдам сега некое оправдување?
Се шалам... стварно, ако знаеш - ти кажи ми нешто, па можеби ќе ми текне, па ќе поврземе!

А за Edgar Cacey можам да ти кажам само дека гледав една документарна емисија (ама тоа беше, можеби пред неколку год.) и се сеќавам само дека, бидејќи не се сложував со ништо што беше кажано, веднаш ја заборавив (односно не се ни потрудив да ја запамтам).
Не сум толку површен човек, ама ова стварно беа големи измислици. (барем јас така сметам)
Исто така имам и една книга која се вика Convergence и која не е од Edgar Cacey, (не знам точно од кого е, бидејќи ја составив од интернет), ама скоро во целата книга се зборува за него и некој негови идеи и пророштва! Ама не сум задоволен воопшто од неа и не се сложувам со тие работи!

А ова што го кажуваш за лавиринтот е многу интересно и фала што си се потрудила толку многу!

Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 13:45
Za ELF kje ti pisam naknadno, a za knigata vekje upativ zamolnica na PP da mi ja pustis. Fala odnapred.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 22:39


Астра ма !!!!

ELF !!!!??????

Да не сум Off ќе го кажам сонот од пред некој ден (и уште се двоумам дали да го кажам).
Го сонував Тоше (што за мене, некако, изгледа многу чудно). Тој беше со некој другар веднаш до ѕидот на една куќа. Ѕидовите на куќата беа камени, како кај селските куќи, а улицата беше калдрма и малку накосена (како угорниче некое). Сонцето грееше така што ми беше мене зад грбот, а него му блескаше во лице. Тоше беше облечен во црно (со кратки ракави) и изгледаше одлично. Јас како да бев на минување и си помислив - еј кога веќе те видов, ајде да ти кажам нешто! Само му го кажав она што сакав да му кажам (тоа нема да го кажам тука заради неговите фанови).... и тој не ми одговори ништо. Како да ми веруваше дека тоа што му го кажувам е вистина, само ме сослуша и не рече ништо, додека неговиот другар отстрана само не гледаше. Јас се свретев и си заминав!




П.С. Астрич не мора да го дешифрираш ова, веќе ми е дешифрирано !




Изменето од james dean - 18.Мај.2008 во 22:44
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 23:15
Не ми се верува, зар и ти сине Бруте го сонуваше Тоше. Џејмс пиши ми на ПП се за сонот и како ти го толкуваш. А јас се надевам ќе имам храброст да ти ги кажам моите мисли за овој тип на сон.
Обавезно пиши ми!!!
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 23:16
Пошто брзам, само накратко ЕЛф се зраци и се мисли дека со нив се влијае на луѓето, посебно програмираните се чуствителни на нив.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.