IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Референдум за името-како би гласале?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Референдум за името-како би гласале?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 34>
Прашање: Како би гласале на референдум за промена на името???
Одговор Гласови Статистика
72 [62,07%]
44 [37,93%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 15:16
Abe imam edno prasanje do vas kako bi sakale

Severna makedonija ili FYROM

znam deka site go sonuvate RM amo
odgovorete na prasanje :)
bidejki RM nema sansi :(

daj luge glasete bolje Severna odkolku FYROM
pa nema da ostaneme izolirani kako IRAN :)
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 16:35
Koga mozheshe Kosovo da stane Republika, togash zoshto nie da ne si ostaneme toa shto VEKE SME SO VEKOVI!? збунетост
 
 
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 23:50
Ама косоварите си платија, а ние немаме за тоа. Или можеби имаат некои, ама не даваат. Или можеби и сакаат да дадат ама незнаат кому и како. И колку. кој ќе ги знае? Е затоа ќе ни’ биде голема неизвесноста со името. тага
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 07:03
E pa i nie ke si platime, samo neka ne ni dosagjaat. Shto ima...ke gi sobereme za kratko vreme, samo edna dobra organizacija od vnatre i se e mozhno. голема%20насмевка
 
 
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 09:27
Темата гласи: Референдум за името-како би гласале?
Без офтопици.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 15:05
Колку ми е познато име само еднаш се добива.........нормално доколку сам не произнесеш желба да си го промениш..... Значи во овој случај од РЕФЕРЕНДУМ НЕМА ПОТРЕБА.
Името ни е убаво, долговечно и што е најважно си го сакаме.
А оној кој се пазарел за името одма нека ги враќа парите НАЗАД затоа што ќе си има проблем со НАРОДОТ.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 16:07
зошто би гласале?
јас нема да гласам
Груевски го доби мојот глас со цврстиот став за неменување на името(не гласавме за комуњарите зашто тие ќе ни го продадеа името)
зошто сега сака да се тргне од одговорноста за која се потепа да ја добие?
сакаше да биде главен,нека биде главен.нека ја понесе одговорноста зашто најмногу гласови доби на финтата-не го менуваме името
значи,нема потреба од референдум или и да го има не треба да се излегува,зашто после ќе се вади-народот сакаше да се смени името,јас не...

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 16:32
Originally posted by orlov orlov напиша:

Колку ми е познато име само еднаш се добива.........нормално доколку сам не произнесеш желба да си го промениш..... Значи во овој случај од РЕФЕРЕНДУМ НЕМА ПОТРЕБА.Името ни е убаво, долговечно и што е најважно си го сакаме.А оној кој се пазарел за името одма нека ги враќа парите НАЗАД затоа што ќе си има проблем со НАРОДОТ.

Imeto nase e zemeno po nekoja grcka teritorija ili staro makedonska teritorija,pa taka e menlivo. Primer Pelagonija,odnosno Pelamekedonija, oznacuva teritorija, Slavomakedonija oznacuva deka zivee slavjanski narod,taka da treba da se resime po koja opredelba ke igrame samo za grcite,a za cel svet se znae.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 21:26
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

... сакаше да биде главен,нека биде главен.нека ја понесе одговорноста ...

Сите велат одговорност, одговорност ... Е добро, што подразбираме под тоа „одговорност“ на некој премиер (независно кој е, Груевски или било кој друг)? Што со тоа што тој ќе одговара? Било за последиците од неговото прифаќање на промената на името или на последиците од неприфаќањето. Што? Нема повеќе да биде политичар? Ќе му се суди и ќе оди на робија? Ќе се стрела? И што ние (македонците, Македонија) ќе имаме корист од тоа што тој ќе ја сноси одговорноста и ќе нема повеќе да биде политичар, или ќе биде мртов?
Одговроност?!губитникглупчо
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 07:12
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

... сакаше да биде главен,нека биде главен.нека ја понесе одговорноста ...

Сите велат одговорност, одговорност ... Е добро, што подразбираме под тоа „одговорност“ на некој премиер (независно кој е, Груевски или било кој друг)? Што со тоа што тој ќе одговара? Било за последиците од неговото прифаќање на промената на името или на последиците од неприфаќањето. Што? Нема повеќе да биде политичар? Ќе му се суди и ќе оди на робија? Ќе се стрела? И што ние (македонците, Македонија) ќе имаме корист од тоа што тој ќе ја сноси одговорноста и ќе нема повеќе да биде политичар, или ќе биде мртов?
Одговроност?!губитникглупчо
 
Ne ja razbiram poentava na tvojov post? збунетост Mislish deka NE treba da postoi odgovornost voopshto kako del od chovekovoto postoenje ili konkretno vo sluchajov mislish deka Gruevski nema nikakva odgovornost sprema nikogo i za nishto, a mozhe i dvete? збунетост
 
 
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 09:47
Originally posted by Popi Popi напиша:

 
Ne ja razbiram poentava na tvojov post? збунетост Mislish deka NE treba da postoi odgovornost voopshto kako del od chovekovoto postoenje ili konkretno vo sluchajov mislish deka Gruevski nema nikakva odgovornost sprema nikogo i za nishto, a mozhe i dvete? збунетост

Не Попи, не мислам дека не треба да постои одговорност во поширока смисла од човековото постоење. Овде мислам на личната одговорност на единката (премиерот) во однос на донесување одлука за едно такво сложено прашање како што е нашево - името. Што ако тој донесе одлука да се прифати некое ново име (без оглед кое)? Тогаш сигурно повеќе нема да постои Република Македонија. Или ако донесе одлука да не се промени името. Тогаш можеби ќе има војна и повторно некој ќе не’ окупира, раздели ... и пак ќе нема да постои Република Македонија. И? Која ќе биде неговата лична одговорност за непостоењето на Република Македонија? Што Македонија ќе има корист од неговата одговорност? И, на крајот на краиштата, кој ќе му суди за неговата одговрност? Токму поради ова не смее да се остави одлуката да биде само на еден човек.
Друго е ако Премиер потпише некој билатерален трговски или политички договор од кој Македонија би имала некаква штета. (Како на пр. Тупурковски со Тајван). Тогаш може да се бара негова одговорност. Но овде, за името (од кое произлегува идентитетот и се друго) воопшто не треба да станува збор.
Дали сега ја согледуваш поентата на мојот претходен пост?


Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 10:19

[/QUOTE]
 
Ne ja razbiram poentava na tvojov post? збунетост Mislish deka NE treba da postoi odgovornost voopshto kako del od chovekovoto postoenje ili konkretno vo sluchajov mislish deka Gruevski nema nikakva odgovornost sprema nikogo i za nishto, a mozhe i dvete? збунетост
 
 
[/QUOTE]
 
 
politicka odgovornost pred se ......
 
 " Груевски го доби мојот глас со цврстиот став за неменување на името(не гласавме за комуњарите зашто тие ќе ни го продадеа името)
зошто сега сака да се тргне од одговорноста за која се потепа да ја добие? "
 
iako kje kaze moderatorkata deka moite " insunuacii gi ima nasekade " ,  kje povtoram deka Andjelina e vo pravo i samo gi potkrepuva moite " insinuacii " ..... pri sekoi parlamentarni izbori soodnosot po broj na pratenicki mesta sekogas bese skoro identicen .... nekoj glas pomalku ili povekje no sekogas se rabotese za skoro ista brojka .... trieset i kusur kaj sdsm i skoro tolku kaj vemere ..... ogromna bese brojkata na onie koi ne izleguvaa na izborite i ne go davaa svojot glas nikomu ..... na poslednite parlamentarni izbori , katastrofa za ednite a brojka na pratenicki mesta kako od sonistata za drugite .... preku Šeeset i nekoe ... absolutno mnozinstvo .... i sega , nekoj kje se zaprasa od kade ili kje odi do tamu i kje tresne deka e poradi programata " prerodba vo sto cekoli " .... TIKVI ..... pricinata za minusot na pratenicki mesta kaj ednite se gleda od avion .... kako sto kaza Andjelina  " Груевски го доби мојот глас со цврстиот став за неменување на името(не гласавме за комуњарите зашто тие ќе ни го продадеа името) "  ...... toa znaci deka onie koi sekogas glasale za sdsm ovoj pat resile svojot glas da go dadat na onoj koj im veti sto veti .... NEMA KOMPROMIS I OTSTAPKI za imeto ...... toa e minusot na pratenicki mesta vo sdsm dodeka drugiot broj pratenicki mesta , razlika od sigurno dvaeset i nekoe sediste vo parlamentot plus , doadja od onie koi sekogas i pri sekoi izbori  ne izleguvaa na izborite i ne go davaa svojot glas nikomu .......... znaci , ednite bea kazneti od narodot  зашто тие ќе ни го продадеа името , pa na smetkata na segasnata vladeacka partija " legna " ogromnoto mnozinstvo glasovi , glasovi koi jasno kazaa deka se slozuvaat i e poddrzuvaat opredelbata i vetuvanjata od predizborieto a vo vrska so  "PRINCIPIELNIOT " stav po prasanje na imeto i pregovorite vo vrska so nego ...... znaci , so eden zbor , referendumot koj sega nekako sramezlivo se nametnuva kako opcija za resavanje na sporot moze da se svati samo kako svoeviden politicki kukavicluk , " perenje na racete " od sekakva odgovonost i beganje od vetuvanjata za cvrstiot stav po osnov toa prasanje poradi sto go dobi izrazen preku mnozinstvoto  pratenicki mesta  na minatite parlamentarni izbori .........so eden zbor , nekoj se obiduva da i pokraj laznite vetuvanja i svojata nesposobnost i ponataka e zadrzi pozicijata na feudo - demokrat i da e izbegne sekoja politicka odgovornost bez obzir na rezultatot od referendumskoto izjasnuvanje ...... ili , sto bi rekle , I VOLKOT SIT I OVCITE NA BROJ ......... a da ne zboruvame i za vekje otvorenata podelenost koja se sozdava pomedju Makedoncite ... i tie koi ziveat tuka no i tie koi se von RM ........ so istite onie so koi manipulira kako so sahovski figuri so predlogot dali da im se ovozmozi ili ne im se ovozmozi da glasaat na eventualniot referendum ....... podelenosta , i ovoj pat kako i vo minatoto doadja po se izgleda od istata " kujna " i za ista smetka kako i ne taka dalecnata 41 - va намигнување


Изменето од miroslav_g8 - 06.Јули.2009 во 10:31
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 10:46
Многу ми е тешко да го бранам Груевски, бидејќи (поради одредени работи) не го сакам, но за воља на вистината, морам да кажам дека тој уште за време на кампањата велеше дека прашањето за името ќе го стави на референдумско изјаснување. За разлика од него, СДСМ јасно кажуваа дека тие ќе ја превземат одговорноста и ќе го сменат името (за побрз прием во НАТО и ЕУглупчогубитник). Е, тоа што меме ме интересира е прашњето: во што ќе се состоеше таа нивна „одговорност“ ако тие добиеја на изборите?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 11:02
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Многу ми е тешко да го бранам Груевски, бидејќи (поради одредени работи) не го сакам, но за воља на вистината, морам да кажам дека тој уште за време на кампањата велеше дека прашањето за името ќе го стави на референдумско изјаснување. За разлика од него, СДСМ јасно кажуваа дека тие ќе ја превземат одговорноста и ќе го сменат името (за побрз прием во НАТО и ЕУглупчогубитник). Е, тоа што меме ме интересира е прашњето: во што ќе се состоеше таа нивна „одговорност“ ако тие добиеја на изборите?


Кога ќе ги изгласаме на следните избори, тогаш ќе видиш! Сега неможеш, оти не добија на изборите.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.