IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - GP Turkey
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

GP Turkey

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: GP Turkey
    Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:26


Kruga    58


Trening 1: Petok 5.6.2009, 09:00saat.
Trening 2: Petok 5.6.2009, 13:00saat.

Trening 3: Sabota 6.6.2009, 10:00saat.
Kvalifikacii: Sabota 6.6.2009, 13:00saat.

Trka: Nedela 7.6.2009. 14:00saat.Изменето од Vardar1947 - 05.Јуни.2009 во 21:26

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 10:31
Kvalifikacii

1       Sebastian Vettel       Red Bull Racing       1:28.316
2      Jenson Button      Brawn GP      0:00.900
3      Rubens Barrichello      Brawn GP      0:01.058
4      Mark Webber      Red Bull Racing      0:01.092
5      Jarno Trulli      Toyota Racing      0:01.145
6      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      0:01.294
7      Felipe Massa      Scuderia Ferrari      0:01.337
8      Fernando Alonso      Renault F1 Team      0:01.554
9      Nico Rosberg      WilliamsF1 Team      0:01.836
10      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      0:01.836
11      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      0:00.000
12      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      0:00.108
13      Timo Glock      Toyota Racing      0:00.274
14      Heikki Kovalainen      McLaren-Mercedes      0:00.686
15      Adrian Sutil      Force India      0:00.870
16      Lewis Hamilton      McLaren-Mercedes      0:00.797
17      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      0:01.061
18      Sebastian Buemi      Scuderia Toro Rosso      0:01.187
19      Giancarlo Fisichella      Force India      0:01.196
20      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      0:01.397

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 23:24
1       Jenson Button       Brawn GP       1:26:24.848
2      Mark Webber      Red Bull Racing      6.714
3      Sebastian Vettel      Red Bull Racing      7.461
4      Jarno Trulli      Toyota Racing      27.843
5      Nico Rosberg      WilliamsF1 Team      31.539
6      Felipe Massa      Scuderia Ferrari      39.996
7      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      46.247
8      Timo Glock      Toyota Racing      46.959
9      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      50.246
10      Fernando Alonso      Renault F1 Team      1:02.420
11      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      1:04.327
12      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      1:06.376
13      Lewis Hamilton      McLaren-Mercedes      1:20.454
14      Heikki Kovalainen      McLaren-Mercedes      1 Runde zuruck
15      Sebastian Buemi      Scuderia Toro Rosso      1 Runde zuruck
16      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      1 Runde zuruck
17      Adrian Sutil      Force India      1 Runde zuruck
18      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      1 Runde zuruck
19      Rubens Barrichello      Brawn GP      Ausfall
20      Giancarlo Fisichella      Force India      Ausfall


Pak Button pobedi brejjj...

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 23:43
Шестта победа за Батон во седумте трки годинава
 

Британецот Џенсон Батон уште еднаш победи. Овојпат ја освои Големата Награда на Турција. Шест победи во седум трки и веќе се знае кој ќе биде шампион оваа сезона. Многу тешко да се случи некое изненадување.

Германецот Фетел имаше пол-позиција и добро стартуваше си ја задржа својата позиција, но уште во првиот круг лошо влезе во една кривина, излета од патеката и тоа го искористи Батон и ја поведе трката и не ја испушти од тој момент.

Себастијан Фетел имаше и лоша стратегија со три влегувања во боксот и тоа го чинеше и второто место и на крај заврши како трет. Со тоа се расипа една убава традиција, секогаш кога имал пол-позиција победувал, нешто што не се случи тука.

Како втор заврши клубскиот колега на Фетел од Ред Бул, Марк Вебер. Возачот на Тојота Трули заврши како четвртопласиран. Розберг беше 5-ти, а бодови освоија и возачот на Ферари Фелипе Маса 6-ти, Роберт Кубица ги освои првите два поени завршувајќи како седми, а Тимо Глок заврши осми.

Алонсо заврши како 10-то пласиран и за прв пат не освои поени сезонава, исто како и Баричело кој се откажа при крајот, но имаше проблеми уште од стартот на трката.

Табела возачи:

1 Jenson Button Brawn-Mercedes 61
2 Rubens Barrichello Brawn-Mercedes 35
3 Sebastian Vettel Red Bull-Renault 29
4 Mark Webber Red Bull-Renault 27.5
5 Jarno Trulli Toyota 19.5
6 Timo Glock Toyota 13
7 Nico Rosberg Williams-Toyota 11.5
8 Felipe Massa Ferrari 11
9 Fernando Alonso Renault 11
10 Kimi Raikkonen Ferrari 9

Резултати од денешната трка:

1 Jenson Button Brawn-Mercedes 1:26:24.848 10
2 Mark Webber Red Bull-Renault 1:26:31.562 8
3 Sebastian Vettel Red Bull-Renault 1:26:32.309 6
4 Jarno Trulli Toyota 1:26:52.691 5
5 Nico Rosberg Williams-Toyota 1:26:56.387 4
6 Felipe Massa Ferrari 1:27:04.844 3
7 Robert Kubica BMW Sauber 1:27:11.095 2
8 Timo Glock Toyota 1:27:11.807 1
9 Kimi Raikkonen Ferrari 1:27:15.048 0
10 Fernando Alonso Renault 1:27:27.248 0
11 Nick Heidfeld BMW Sauber 1:27:29.175 0
12 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:27:31.224 0
13 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:27:45.302 0
14 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes lapped 0
15 Sebastien Buemi Toro Rosso-Ferrari lapped 0
16 Nelson Piquet Jr Renault lapped 0
17 Adrian Sutil Force India-Mercedes lapped 0
18 Sebastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari lapped 0
RET Rubens Barrichello Brawn-Mercedes retired, 47 laps 0
RET
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.