IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БОГ и односот кон животните
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БОГ и односот кон животните

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака Обратен редослед
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 08:49

*БОГ преку својата *СВЕТЛИНА и *ДУХ создал сё а со тоа се подразбира дека ги создал и животните.

Вчера за ручек имавме тавче ориз со кокошка, со што беше и супата.
Беше вкусно и слатко како што сум јадел од рацете на бабами и мајками. Но, за да ми беше мене вкусно јадењето, мораше кокошката да го жртвува својот живот.

Пред ручекот – со синот и еден внук - направивме една прошетка до блиската шума на која се сретнавме и со други луѓе, луѓе во чиј живот животните имаат една поинаква улога одколку во мојот.

На таа прошетка направив и неколку слики од кои едната беше таква што повторно ме натера да размислува за претерувањето во односот кон животните.


Дали човекот може да претера во екстремности, како животинско непријатни - така животинско пријатни?

Што мислите вие, каков однос кон животните може да се нарече Богопријатен?

Дали знае некој нешто повеќе за односот на Св. Франциско од Азизи, со животните?


Поздрав до сите

   




Изменето од spiros - 03.Јуни.2009 во 23:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,467 секунди.