IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БОГ и односот кон животните
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БОГ и односот кон животните

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: БОГ и односот кон животните
    Испратена: 02.Јуни.2009 во 08:49

*БОГ преку својата *СВЕТЛИНА и *ДУХ создал сё а со тоа се подразбира дека ги создал и животните.

Вчера за ручек имавме тавче ориз со кокошка, со што беше и супата.
Беше вкусно и слатко како што сум јадел од рацете на бабами и мајками. Но, за да ми беше мене вкусно јадењето, мораше кокошката да го жртвува својот живот.

Пред ручекот – со синот и еден внук - направивме една прошетка до блиската шума на која се сретнавме и со други луѓе, луѓе во чиј живот животните имаат една поинаква улога одколку во мојот.

На таа прошетка направив и неколку слики од кои едната беше таква што повторно ме натера да размислува за претерувањето во односот кон животните.


Дали човекот може да претера во екстремности, како животинско непријатни - така животинско пријатни?

Што мислите вие, каков однос кон животните може да се нарече Богопријатен?

Дали знае некој нешто повеќе за односот на Св. Франциско од Азизи, со животните?


Поздрав до сите

   
Изменето од spiros - 03.Јуни.2009 во 23:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 11:11
Животните се творенија Божји и како такви треба да ги третираме.По падот на прародителите,гревот многу грубо не одвоил од животните затоа и обостраниот страв.
По потопот Бог ни дозволил да ги ги користиме како храна така да не треба да чуствуваш грижа на совест ако си јадел печена кокошка.Ако е за храна,нема ништо лошо во тоа.Ако е за забава е лошо, ако е во прашање аздисување(како на пример неразумен лов и риболов)исто така се појавува непочитување кон нивниот творец.
Една друга крајност пак е кога на животните им се придаваат човечки особини,па луѓети им зборат,најдобри пријатели им стануваат и слично.И тоа според мене не е добро.Зашто не ми изгледа ок некој да не зборува со сопственото дете со години но важно дома мачка или куче чува и со нејзе(или поточно со тоа)си разговараат.
Додека за Фрањо асишки(опрелестен римокатолички монах) имам слушано дека наводно го сакале многу животните.Читајќи за неговата "духовност"би се воздржал од коментар за него.
Но кога ќе се земав во предвид искустава на некои светители во Света Црква може да се објасни таа невообичаена блискост на животните со тие исти светители(на пример Свети Серафим Саровски и Свети Герман од Аљаска) како состојбата која била пред падот кога луѓето и животните живееле во хармонија.
Т.с дури и бесловесните животно ја осеќаат Божјата благодат во некои од Неговите слуги.


Изменето од ahmar1 - 02.Јуни.2009 во 11:13
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 12:11
Spiros da te prasam, zosto se prinesuvale zrtvi na Bog vo minatoto?
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 12:14
Бог ни дал право да владееме над животните, да ги користиме за работа и исхрана, но не и за правење гнасни работи со нив...
Да не ги измачуваме безвезално, не дека е грев, но со самата помисла кога би се ставиле на нивно место ќе осетиме голема болка во душата.
Колку е чудно тоа вегетарјанство како што кажа Спирос, кокошката морала да се жртвува...
Некој луге од жал нема да ја изедат, хаха...
Абе јадете и ич не му се секирајте.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 14:04
Spiros, te molam vednash izvadi ja slikata so chovekot sto si ja objavil na ovaa tma.

Do site chlenovi na forumov: ne e dozvoleno objavuvanje na fotografii od lugje koi ne vi dale pravo da go napravite toa.

P.S. Ne znam koga kje se vratish na forumov, pa jas ja izvadiv.

Изменето од Messenger - 02.Јуни.2009 во 14:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 20:42
Велат дека животните се очите на Господ 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 21:24
Winston Churchill rekol: Ako sakate da vidite kakov e eden narod, videte kako se odnesuva so zhivotnite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 23:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spiros, te molam vednash izvadi ja slikata so chovekot sto si ja objavil na ovaa tma.

Do site chlenovi na forumov: ne e dozvoleno objavuvanje na fotografii od lugje koi ne vi dale pravo da go napravite toa.

P.S. Ne znam koga kje se vratish na forumov, pa jas ja izvadiv.


Се извинувам за сликата и благодарам за промената!

Ама беше сликата ...Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Spiros da te prasam, zosto se prinesuvale zrtvi na Bog vo minatoto?
Зошто само во минатото? Зарем мислиш дека денес никој веќе не принесува жртви?
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 01:37
Originally posted by spiros spiros напиша:


Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Spiros da te prasam, zosto se prinesuvale zrtvi na Bog vo minatoto?
Зошто само во минатото? Зарем мислиш дека денес никој веќе не принесува жртви?Pechenite prasinjata za Veligden...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 03:37
Originally posted by spiros spiros напиша:

каков однос кон животните може да се нарече Богопријатен?
Оној однос кој уважува дека животните, гледано од духовен аспект, се наши браќа и сестри. Од тоа произлегува дека правилниот однос кон нив исклучува нивно мачење, убивање, јадење, одгледување за профит и сл.

Бог во својата кратка објава од февруари 2001 година, предупреди дека светската апокалипса ќе продолжи доколку луѓето продолжат да ги колат, јадат животните и ја уништуваат природата.

Originally posted by spiros spiros напиша:

Дали знае некој нешто повеќе за односот на Св. Франциско од Азизи, со животните?

Фрањо Асишки(вистинско име Џовани Бернардоне) е основоположник на римо-католичкиот ред на фрањевци. Живеел во 13 век, поправал цркви и се грижел за лепрозните, проповедал тнр. „евангелско сиромаштво„ но ја прифаќал апсолутната власт на црквата, се тврди дека имал стигми(рани слични на Исусовите) а по смртта, тогашниот папа го прогласува за светец. Бидејќи доста често поминувал во друштво на животните и многу легенди раскажуваат за неговата способност да комуницира со нив(им проповедал на врапчиња, помирувал волци со луѓе и сл.), некои римо-католички еколози го земаат за свој заштитник.


Изменето од Majkl - 03.Јуни.2009 во 03:38
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 03:53
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Велат дека животните се очите на Господ da i ja go imam slusnato ova, zatoa i imaat shesto setilo, a lugjeto se retki so taa darba......Cudno depak...
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 05:37
Originally posted by spiros spiros напиша:
Зошто само во минатото? Зарем мислиш дека денес никој веќе не принесува жртви?


Da mislam deka denes nikoj ne prinesuva zrtvi. Sepak ne mi odgovori na prasanjeto.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 11:48
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:
Зошто само во минатото? Зарем мислиш дека денес никој веќе не принесува жртви?


Da mislam deka denes nikoj ne prinesuva zrtvi. Sepak ne mi odgovori na prasanjeto.


Се лажеш, а што е со к*рбан -Бајрам?намигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 11:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Winston Churchill rekol: Ako sakate da vidite kakov e eden narod, videte kako se odnesuva so zhivotnite.

Точно така, видете ги американците и другите нации, си имаат посебна и полиција за нив и ги заштитуваат, а кај нас, за човекот не се толку обраќа внимание, а не та за животните.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.