IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Украдена фотографија без срам!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Украдена фотографија без срам!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Украдена фотографија без срам!
    Испратена: 31.Мај.2009 во 20:55
http://www.flickr.com/photos/amanito/2744420927/

До каде ке стигнеме со ова однесување на нашиве медиуми.
Значи се работи за украдена фотографија која што покрај cc и copyrights
кои се поставени на видливо место, сепак некој паметен се нашол да пребара на google images baskerfest, и првата фотографија што ја нашол без никакво прашање до авторот или негов потпис си ја искористил за негова комерцијална работа на неговиот медиум.
Истиот фраер си рекол ХАХАХА Авторот се потпишал, си рекол во ред нема проблем јас познавам Adobe Photoshop БЕ! и оп си ја кропирал доволно за да не се гледаа потписот на авторот.
Тој истотака се погрижил дали свесно или несвесно да ги избрише сите МЕТА информации кои што фотографијата си ги содржи.


link do originalnata fotografija
http://www.flickr.com/photos/amanito/2744420927/
http://www.sitel.com.mk/default-mk.asp?ItemID=351DDA1605B973439E62E8F1ECFEB66D

link do mestoto kade shto e iskoristena bez prashanje duri i cropiran avtorot kade shto e potpishan :(


Изменето од amanito - 31.Мај.2009 во 20:58
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 20:59
ti pa
moite si gi objavuvaat vo kompletna sekoj mesec (po tri komada)  i nikomu nisto
dzabe eголема%20насмевка



Изменето од anakin - 31.Мај.2009 во 21:00
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 21:00
shto e toa kompletja?
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 21:01
btw jas ne mislam deka neshto ke napravam nego onaka chisto informativno da si znaat luge hto gi interesira
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 21:04
Originally posted by anakin anakin напиша:

ti pa
moite si gi objavuvaat vo kompletna sekoj mesec (po tri komada)  i nikomu nisto
dzabe eголема%20насмевка

 
 
Па ти зш не им ставиш авторки права и не ги заштитиш?
Или превземи подрастични мерки, отидни им таму и се знае.....ќотекотзадоволство
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 21:09
kompletna e bate spisaine
koe izleguva sekoj mesec i cini 100 den
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 21:14
nemam problem ako prashaat da im dozvolam ili ako nemozat da prashaat barem da potpishat ili da stavat link dokolku se raboti online
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 21:55
Пробај по медиуми, некој нека ти помогне, да се пише во весник, доколку е потребно (ако весниците се нафаќаат на таква работа).
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 22:04
Originally posted by amanito amanito напиша:

nemam problem ako prashaat da im dozvolam ili ako nemozat da prashaat barem da potpishat ili da stavat link dokolku se raboti online


ispod slikite nema bate ni potpis
a ironijata bila da naslovot na textot bese
NEMA NI BLAGODARAM

смеење

I NAJSMESNO BILO KOGA IM SE JAVIV NE ZNAELE DURI DEKA AVTOROT E MAKEDONEC
HAHAHAHAHAHAHA

ako uspeale tie da mi ukradat
bog znae kade sve vo svetot ne se objaveni



Изменето од anakin - 31.Мај.2009 во 22:06
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 00:25
Originally posted by anakin anakin напиша:


ispod slikite nema bate ni potpis
a ironijata bila da naslovot na textot bese
NEMA NI BLAGODARAM

смеење

I NAJSMESNO BILO KOGA IM SE JAVIV NE ZNAELE DURI DEKA AVTOROT E MAKEDONEC
HAHAHAHAHAHAHA

ako uspeale tie da mi ukradat
bog znae kade sve vo svetot ne se objaveni



а ако знаеле дека е македонец немале да ја земат демек :)
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 00:30
ja na vakvo nesto (ne sum primetil, a mozda mi se ima i na mene sluceno) bi upatil ako nisto drugo barem edna protestna nota ako nisto drugo da znaat deka "si gi fanal zivi".
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 00:44
ЕЈ ТВОЈА Е, баш ја видов на сител пред некој ден, и се мислев чија беше, сакав одма да изреагирам.
Ова само кај нас се случува, во белиот свет се има малку повеќе осет, не за друго, таму барем законите функционираат.
Решение не се метафајловите, ако сакаш навистина нешто да заштитиш тогаш име/презиме на среде слика, во детали кои не може да се исклонираат лесно но сепак доволно суптилно за да не штрчи па доколку настане крадење имаш многу силни докази за авторството.
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 00:49
Originally posted by hypertech hypertech напиша:

ЕЈ ТВОЈА Е, баш ја видов на сител пред некој ден, и се мислев чија беше, сакав одма да изреагирам.
Ова само кај нас се случува, во белиот свет се има малку повеќе осет, не за друго, таму барем законите функционираат.
Решение не се метафајловите, ако сакаш навистина нешто да заштитиш тогаш име/презиме на среде слика, во детали кои не може да се исклонираат лесно но сепак доволно суптилно за да не штрчи па доколку настане крадење имаш многу силни докази за авторството.


abe ako e taka aj da napravam fotografija so 50% transparentnost i ime i prezime so ogromni bukvi :)
ne e toa poentata na sheruvanjejto fotografii
pak ke kazam
nemam protiv nekoj da iskoristi moja fotografija
imam protiv nekoj da ja zloupotrebuva na vakov ili slichen nachin
isto kako jas sega da go zemam nivniot tekst i da si go objavam na mojot sajt i da napisham deka toj e moj a ne deka e prevzemen.
vo krajna linija nivniot sajt vo niedna tochka ne e vo konk*rencija so mojata avtorska fotografija shto ne dava nikakov problem za da se napravi toa
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 01:25
mislam deka ne e losha idea koj imal problem neka se pridruzi vo facebook page-ot za da gi postavime site dokazi za toa pa shto bide neka bide
mislam deka nishto ne ne koshta da probame
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.