IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Баскер фест
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баскер фест

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Баскер фест
    Испратена: 31.Мај.2009 во 11:51
Повеќе од 100 акробати, маѓионичари, пантомимичари, жонглери, кловнови и музичари од Македонија и од повеќе од 16 земји од светот ќе изведат свои точки во рамките на Баскер Фест 2009 којшто започна на 29.5 2009 ( петок ) во Скопје.
Четвртото издание на Скопскиот уличен фестивал Баскер Фест ќе трае до 7ми Јуни.
За прв пат оваа година Баскер Фест ќе има повеќе локации низ Скопје. Освен на Градскиот плоштад во Скопје, ќе има и настапи во Чаир, Аеродром и Гази Баба


Што мислите вие за Баскер Фест?
Дали сте биле и дали планирате да одите?
Што ви се допаднало најмногу ?


Изменето од Lithium - 31.Мај.2009 во 22:53
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 12:26
Оваа година е некако многу раштркано, еден дел од настапувачите се во Аеродром, друг дел незнам каде, трет во центар, со што некако е разводнето...
Инаку не сум посебен љубител на ова, ама принудена сум, можеби вечер ќе одам на плоштад Македонија.


Инаку сметам дека не е работа плоштадот да живее 9 дена во годината, како селски панаѓур, со баскери гости, роми, тезги со глупости, туку би било убаво Скопје да си има улиучни забавувачи преку цела година, налик на европските метрополи, па кој сака да повели. Само што нашиот народ е шкрт, кога завршува точката и треба да се остават пари, толпата полека се разотидува, за жал.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 12:42
Lani bev,ama ne bese nisto posebno...
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 21:26
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Оваа година е некако многу раштркано, еден дел од настапувачите се во Аеродром, друг дел незнам каде, трет во центар, со што некако е разводнето...Инаку не сум посебен љубител на ова, ама принудена сум, можеби вечер ќе одам на плоштад Македонија.Инаку сметам дека не е работа плоштадот да живее 9 дена во годината, како селски панаѓур, со баскери гости, роми, тезги со глупости, туку би било убаво Скопје да си има улиучни забавувачи преку цела година, налик на европските метрополи, па кој сака да повели. Само што нашиот народ е шкрт, кога завршува точката и треба да се остават пари, толпата полека се разотидува, за жал.


У право си..не е финтата само една недела да се дешава нешто на плоштад..преку цела година треба да има улични забавувачи..Оние двајцата што свират рок музика на плоштад Шпиц едниот беше др.не знам..е тие се нешто најдобро шо му се десило на Скопје,али народов како што кажа ти,е шкрт..ништо не оставаат после настапот!А иначе поминав на ова Баскерфестов и имаше само едни добри денсери,др.нишо занимливо..оваа година послабо е!
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 21:27
najubavo mi bese pred 2 god.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 21:31
По ова што го кажувате некако се мислам дали да одам или не размислување
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21931
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 22:27
А нема ли нешто програма да знаеме кој кога, каде и со што настапува?
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 20:39
http://www.idividi.com.mk/extras/baskerfest/index.asp

Еве нешто сеа видов дека тука пишувало,со како каде има..ама до недела е..ја малце касно го видов ова..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 15:34
Е темава арно што ја има сеуште, бидејќи Баскер фест пак оваа година ќе се одржува низ улиците на градот убав. Бидејќи минатата година поминав ептен убаво, оваа година повторно здравје планирам да одам. среќа
Ми се допадна таа плеада од улични артисти што изведуваа најразлични игри, магии, претстави....

Еве тука малку, повеќе информации наредните денови, рано е сеуште среќа

http://www.kadevecer.com.mk/festivali/394-basker-fest-2010
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6977
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 12:02
Баскерфест... малку не ми се допаѓаат лимовите од градбите наоколу голема%20насмевка ама секогаш му се радувам на овој настан и секогаш си поминувам преубаво. Не знам, вчера не видов многу, ама сепак тие што ги забележав не се повторуваат од минатите години. Барем тие што ги видов.среќа
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 15:30

Баскерфест во Скопје по седми патСкопје од 1 до 10 јуни ќе биде домаќин на седмиот интернационален фестивал на улични артисти Баскерфест.

911667CDF1054F49B7827ECDE70B464E

Фестивалот и оваа година е под покровителство на Град Скопје, а програмата ќе се реализира на плоштадот Македонија и во рамките на Веро центарот.

Тоа  е интернационален, мултикултурен, уличен настан со кој се збогатува културната и забавната содржина на Скопје, со неколкудневни исклучителни моменти за смеа и радост на граѓаните. Ова е манифестација која прерасна во долгогодишна традиција и е интересена не само за граѓаните од Скопје и Македонија, туку и за граѓаните од соседните земји.

FilipBasker001

На годинашниот Бакерфест ќе настапат 30 артисти и 20 музичари кои, според најавите на организаторот „One Way“, ќе и овозможат на публиката комплетно нови досега невидени перформанси, имајќи предвид дека сите по прв пат учествуваат на фестивалот. Во рамки на Баскерфест ќе биде отворена Пиво градината, која ќе се наоѓа на самиот плоштад.

Свеченото отворање на манифестацијата е закажано за 1 јуни (петок), со почеток во 19 часот, пред Веро-центарот, со одење по жица на акробатотот Крис Бул.

BaskerElena003

Од платото на Веро-центарот, „уличниот циркус“ ќе се упати кон  плоштадот Македонија, каде што градоначалникот на Скопје Коце Трајановски официјално ќе го објави почетокот на фестивалот.

Програмата на фестивалот ќе стартува од 18 часот и ќе трае до 02 часот по полоноќ во текот на работните денови, а за време на викендите и до 03 часот по полноќ.

F8B6CF02981D0549A0C7731F6D67D3CE

„Баскерфест 2012 е интернационален, мултикултурен, уличен настан со кој се збогатува културната и забавната содржина на Скопје, со неколкудневни исклучителни моменти за смеа и радост на граѓаните.

- Ова е манифестација која прерасна во долгогодишна традиција и е интересена не само за граѓаните од Скопје и Македонија, туку и за граѓаните од соседните земји, изјави Пане Темов од „One Way“. Тој најави бројни акробатски настапи, познати брејк денсери кои настапуваат на шоута на Џеј Лено, магионичари, танчери, жонглери и уметници од Австралија, Канада, Аргентина, Полска, Италија, Нов Зеланд, САД, Германија, Ирска, Јапонија, Боливија….., како и музички бендови кои ќе ја надополнат и комплетираат богатата Баскеровска програма.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6977
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 15:59
Се надевам дека еден ден и јас ќе имам прилика да бидам баскер на овој настан. Тоа е моја најголема желба. плазење Но како и да е, овој настан е нешто кое што со душа го чекам, веќе почнав и секундите да ги одбројувам. среќа Ќе оди ли некој од форумов на ова?
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 16:02
Можеби ние..ако ми се врати поубавата половина до тогашне знам
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6977
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 16:06
Еј па супер... јас не пропуштам ни ден од настанов... лелеееееееее едвај чекам!!! Ако доаѓате обавезно да ми кажете среќа
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.