IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - Скопје најубавиот град во светот!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Скопје најубавиот град во светот!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 07:48

Фотогалерија - Вистинската слика на Скопје

Има што да видат странските туристи кога ќе дојдат во Скопје

Тоа дека екологијата не ни е најјака страна одамна е позната работа. Но, дека мора многу повеќе да се внимава на животната средина знаат сите. Сепак, скопјани очигледно тешко ги примаат европските културни навики. Затоа, пак, многу брзо учат како да ги ескивираат законите за да можат да пијат алкохол откако ќе затворат кафеаните или да фрлаат ѓубре во кое било време од денот и на кое било место, околу контејнерите, по улица, на тротоар, во трева... 

Има што да видат странските туристи кога ќе дојдат во Скопје. Секако, ќе им се пофалиме со новите градби и многубројните споменици, ќе ги прошетаме низ центарот со отворениот двокатен автобус, но нема да ги „завртиме“ по помалите улици или низ Градскиот парк, оти таму ќе ја видат сета наша некултура. Впрочем, не мора да одат дури до населбите, зашто нашиот начин на живеење лесно се забележува и низ центарот на градот, каде што не се само графитите оние што ја прават груба генералната слика за Скопје. Преполнетите и искршени контејнери, растуреното ѓубре околу нив, расфрлена покуќнина сето тоа боде очи.

Можеби комуналните работници не чистат доволно, можеби се бавни или им недостасуваат метли? А можеби недостига работна рака? Не е ни важно, оти факт е дека Скопје е нечист град, а скопјани, барем според културата на живеење, се многу далеку од Европа. (С.Р.)

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 16:16
Европа не е ништо подобра во поглед на комунална култура... од таа придавка „европски“ веќе ми е преку онакво... видете како се однесуваат туристи па ќе ви стане јасно
проблемот е кај нас што сеуште имаме контејнери кои еднаш годишно се празнети од комуналното претпријатие, и редовно се раскомешкувани и превртувани од одредени неандарталци... меѓудругото, самите контејнери се најголем дел скапани, им фалат делови, и најчесто се наоѓаат на сред улица... а да и заборавив, најчесто околу контејнерите има гнасни вирови од скапан гној

а тоа дека има неандарталци кај нас, сеуште ги има, ама нема потреба да си се претставуваме како некој „ендемски вид“ затоа што не сме
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2012 во 11:03
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Европа не е ништо подобра во поглед на комунална култура... од таа придавка „европски“ веќе ми е преку онакво... видете како се однесуваат туристи па ќе ви стане јасно
проблемот е кај нас што сеуште имаме контејнери кои еднаш годишно се празнети од комуналното претпријатие, и редовно се раскомешкувани и превртувани од одредени неандарталци... меѓудругото, самите контејнери се најголем дел скапани, им фалат делови, и најчесто се наоѓаат на сред улица... а да и заборавив, најчесто околу контејнерите има гнасни вирови од скапан гној

-sum primetil , a se spomne toj famozen zapad , ti odma ripash  i pokazuvash deka ne si bash nekoj negov ljubitel !намигнување

...a toa deka ima  skapani kontejneri tuka, ,i toa mnogu,...da,

...ama , mene ovie na slikive mi izgledaat kako glanc novi,.изненадување
...a isto i deka ''ednash godishno'' gi prazneleма ајде ,...na slikite  se gleda deka se nekade u centar ,pa ,barem niv, gi praznat  ednash ,...dnevno ( t.e...nokjno !)
...sprema toa  ne drzi voda i toa deka skapanosta nivna e kriva za  gjubreto okolu niv !

...tukuuu,...ne znam  koja evropa  ti si ja ''shpartal'' ama , ne treba da odish mnogu daleku , tuku...samo stotina-dva km podole,......pa da vidish deka na tvoive neandertalci i te kako im  manjka (osnovna)kultura!

-a,eve ti , da vidish  ,...kaj ''ciganite''( kako shto nekoi uzivaat da gi epitetiratt) ,

...sekoj kontejner ima kapak ,.,..i toa sekogash zatvoren!...i ni pikavec okolu nego !

...a,bash  barav da im najdam  barem eden koj shto nema kapak ,...ama , veruvaj ne mozev da najdam takov изненадување,...pa duri ne najdov nieden i so ''spushten'' poklopec!изненадување

...a, eve  baraj ti tuka, da te vidam,i najdi mi  barem eden so kapak,...a, kamoli pa i da  e zatvoren !

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2012 во 18:15
ако го продолжиме муабетов, ептен ќе ни биде чаршиски по лично искуство...
пред да продолжиме со муабетов размисли прво зошто е уредна кантата на сликата! не ми кажувај само како била уредна... затоа што збориме за култура, не збориме за тоа какви се контејнерите во Грција, а какви се кај нас... не ми беше целта за контејнери да зборам
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2012 во 01:34
..stvarno ne te razbiram shto skash da kazesh...изненадување.........збунетост

...mozebi  imslish deka nekoj  ja nashminkal nivnata ''kanta''...pred da ja  slikam?збунетост

...kako i da e ...shto i da mislish,

...jas poprvo se mislam,...koj e pogolem ''cigan'' od niv?

...dali makedonecot koj  ''pliva'' vo gjube nasekade kaj nego,...ili pak ''ciganskiot'' grk?



...ama , toa e mozebi zatoa shto im se....poklopeni ?збунетост........намигнување!

...usput..ne  sum videl nekoj tamu da  burichka niz nivnite kontejneri,...i pokraj nivnata ''nevidena''(za makedoncite!!)siromashtija i,
 ...eden tuka vekje mi gi podu,

...so nivnata ...bankrotiranost!голема насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2012 во 13:38
затоа што брза, кога ќе фрли некој нешто на земја, трчаат по него и го чистат (карикирано кажано)... кај нас нема такво нешто и ѓубрето многу полесно се купчи... меѓудругото, имаат многу поголема снабденост со урбана опрема и канти и контејнери, машини за чистење и камиони за празнење на контејнери, кои секогаш се уредни и не ти е гад да се приближиш до нив...
пак ќе кажам, кривицата не е во културата на народот, кривицата е во оние кои се овластени да се грижат за такви работи...
меѓудругото, нормална човечка психа е да фрлиш ѓубре, онаму каде што веќе е накупчено и да не ти е гајле за тоа и кога никој не го собира и средува, да продолжи да се купчи... мене на пример ми беше тотално смешно што ме казнија за фрлен пикавец, на простор на кој веќе имаше килимче од пикавци...
поради слични причини, мене комуналната култура би ми била многу поголема во Грција на пример, отколку кај нас, затоа што срам ти е да фрлиш пикавец на плочник што е светнат 24/7

и не ме разбирај погрешно, не негирам дека кај нас има стоки, туку го неграм тоа што се става национален акцент на стоклукот, нешто што нема врска со општата култура на целиот народ

а инаку, мене лично ќе ме погодеа со ќеса фрлена од тераса во Дебар маало, и ќе ме посипеа со пепел и ѓубре од пепелник кај гадски ѕид кога веќе збориме за тоа...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2012 во 17:03

Не попушта жешкото време, но не попуштаат ниту скопјанки (ФОТОГАЛЕРИЈА)


Веќе е средина на септември, но и покрај најавите за разладување, температурите сѐ уште се пеколни.
Времето никако да се смилува и да попушти, но истото важи и за преубавите скопјанки, кои му возвраќаат со иста мера. Погледнете ги девојките што ова жешко попладне беа уловени од објективот на нашиот фоторепортер.



Изменето од емил - 11.Септември.2012 во 17:03
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2012 во 23:32

 


....изненадување.....аиииии,на оваа и се гледа ...пупето!.трепкање

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 00:47
...a be...ziva smeshka e....naslovov !!газење од смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2012 во 00:03
Ќе помислам дека не сум го знаел Скопје до сегахипнотизиран



boi1-500

boi2500

boi3-500

boi4-500

boi5-500

boi6-500

boi7-500

bboi1-500

bboi2-500

bboi3-500

bboi5-500

bboi6-500

bbboi1-500

bbboi2500

boiiiii3500

boiiiii4-500

boiiiii5-500

boiiiii6-500

boi-prom500

booi500

booi1-500

booi3-500

boi-skopje500

boi-skopje5-500

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2012 во 22:31
ЗООЛОШКАТА ГРАДИНА ВО СКОПЈЕ...жирафата ОРКА!

  
ете , еден убав подарок од бизнисменот Камчев за град Скопје , поточно за Зоолошката градина ,кој го чинеше 20 милиони денари ! ама што се тие пари во  споредба со насмевките и задоволството на децата , а богами и на возрасните кога ќе го видат подарокот - двогодишен мажјак-жирафа , наречена Орка , според ,,Орка Холдинг,, компанијата...

                               
жирафата купена од зоолошката градина од Берлин , инаку жирафите се зрели за потомок со свои 4 години , живеат до 25 години , а заштитени во ZOO дури и до 35 год, единствени животни кои се раѓаат со рогови , имаат јазик долг до 45 м кој ракува со потенки гранки како рака , додека вратот поради должината има залистоци за да не би се вратила крвта назад при нагло дигање и спуштање на вратот при исхраната , инаку дневно смазува 30 кг тревасти стеблики јадејќи скоро 16 во текот на денот , инаку висина достигнува до 6 м и 900 кг , а жирафчето се раѓа со висина до 180 см и 50 кг тежина и за еден час веќе е стабилно на своите нозе...

                                  


Изменето од bijonse1 - 27.Септември.2012 во 22:33
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2012 во 08:02
eeee jако

да

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Ќе помислам дека не сум го знаел Скопје до сегахипнотизиран



boi1-500

boi2500

boi3-500

boi4-500

boi5-500

boi6-500

boi7-500

bboi1-500

bboi2-500

bboi3-500

bboi5-500

bboi6-500

bbboi1-500

bbboi2500

boiiiii3500

boiiiii4-500

boiiiii5-500

boiiiii6-500

boi-prom500

booi500

booi1-500

booi3-500

boi-skopje500

boi-skopje5-500

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2012 во 22:21

Привршува изградбата на најелитната населба во Скопје (галерија)

Ексклузивниот станбен комплекс „Верина“ кој се простира на околу 30.000 метри квадратни атрактивна локација кај селото Орман, полека го добива финалниот изглед. Поголем дел од објектите прившуваат со градба, а интензивно се работи и на облагородување на нивното опкружување.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2012 во 01:48
населбава е во Скопје исто колку што Драчево е во Скопје...

Изменето од zabegan - 05.Октомври.2012 во 01:48
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.