IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Стилот е личен вкус или одраз на џебот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стилот е личен вкус или одраз на џебот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Стилот е личен вкус или одраз на џебот?
    Испратена: 25.Мај.2009 во 03:32
 
Што мислите? Дали стилот што го негуваме и машките и женските
е одраз на нашиот личен вкус или пак сепак тоа
е одраз на нашите џебови?
Познавам доста луѓе што имаат повеќе пари ама не знаат како
да се облекуваат
несоодветно за некоја пригода, не знаат како со што да спојат
Меѓутоа има и еден друг тип на луѓе што немаат толку многу пари
а само велат дека ако ги имаат можат да си ги дозволат најскапите
парчиња на облека што се во тренд
 
а вие што мислите? среќа
 


Изменето од Lithium - 25.Мај.2009 во 03:33
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 11:07
i edno i drugo.
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 13:15
Мојот невкус ги надминува сите разумни граници
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 13:24
Стилот е израз на личноста и не зависи од тоа дали имаш или немаш пари... баш како што рече, некои луѓе имаат пари, а немаат никаков стил, т.е не знаат како да се облечат, а некои пак и со малку пари знаат да го изразат својот стил...
во секој случај, брендирана облека не значи дека имаш стил... тоа само покажува дека имаш пари и ништо повеќе...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 13:56
Мислам дека баш  луѓето кои неможат или не секогаш можат да си дозволат брендирано парче облека,а кои се креативни и инвентивни,се секогаш интересни за око и се препознатливи,со јасно изграден и дефиниран стил,значи не се подвижни кукли од излог во бутик.голема%20насмевка
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 14:04
Ne znam za drugite mozam za sebe da kazam.
mrazam da nosam ona sto e vo moda.
Imam nekoj sopstven stil.
Od markite postuvam samo Burberry i La Costa (od vtorovo ne bas se)
Ne sum takva da cenata mi e presudna za oblekata, znam da frlam mnogu pari za glupost, a znam i da dadam mnogu malce za neso so navistina dobro mi stoi.
Za mene ne vazi praviloto-poskapo poubavo.
Ne baram koj znae kakov kvalitet zasto znam deka toa parce ke go oblecam nekolku pati i ke fakja mesto vo skaf potoa.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:32
i jas sum od tie sto ne sakaat da nosat "samo ona sto e na moda". duri se slucuvalo da se skaram so nekoj aprodavacka koja me ubeduva deka toa odlicno mi sto i i "deka e na moda sega"...a jas baram nesto sosema drugo!jas sakam taka, go baram toa i toa ako imas usluzime ako ne mozes kulturno da kazes deka nemas a ne da mi drzis lekcii sto e na moda sega a sto ne. i da ne se povtoruvame, site pogore kazaa deka nemora da znaci ako nosis skapa garderoba i garderoba so ime deka imas stil...jas imam sekakvi parcinja, a iskreno edno letno maice sto go kupiv pred nekolku godini na panagur popatno mi e mnogu poubavo i podrago od nekoi so imeсреќаoblekata ne go pravi covekot, covekot ja pravi oblekata...vazno e kako go "nosis" toa parce obleka i najbitno da se cuvstvuvas dobro vo nego.
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 17:06
So ubo kaza blackeye аплауз
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 17:21
Многу убава тема; вкусот не се купува со пари тоа е општо познато но квантитетот и квалитетот на облеката, исто како и модните додатоци, фини материјали и секакви дребулии се купуваат со пари, и колку повеќе пари имаш повеќе можеш да си дозволиш да си ја пуштиш фантазијата да дивее.
Може секогаш да се склопи нешто фино и со помалку пари, но ефтиното се познава, јас приметувам барем скај кондури и јакни, ефтини палта и пантолони, блузи, малку ми се одбивни и антипатични но некој што знае добро да искомбинира со останатите делови од облека и ташна, накит тоа и не делува така лошо.
И секако дека купувам облека која можам да си ја дозволам. Сигурно не можам да си дозволам Галијано или нешто сл.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 17:43
Точно, вкусот не се купува со пари, само што ( да не звучам како материјалист ) кога имаш на пример повеќе пари можеш да си дозволиш многу поголем избор на облека, и брендирана и фејк.
Можеш тогаш да искомбинираш повеќе варијанти
Кога имаш брендирана облека мислам дека се наидува на поинакви погледи кај луѓето
А и она што е оргинал секогаш и подолго трае
подобар квалитет има
ќе го платиш поскапо ама ќе го носиш подолгосреќа


Изменето од Lithium - 25.Мај.2009 во 17:43
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 17:56

Убаво е да имаш стил, но и пари за да го негуваш, но и со малку пари можеш да си негуваш сопствен стил, не мора да се носи нешто само затоа што е во мода, па макар и воопшто да не ти прилеганамигнување

Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 17:58
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Точно, вкусот не се купува со пари, само што ( да не звучам како материјалист ) ]


Делиме многу слично мислење на темава, но од аспект на облекувањето кое е и во голем дел неразделива компонента од секоја индивидуа, многу луѓе не сакаат да звучат како материјалисти или снобови.
Литум сигурно не си материјалист штом не сакаш да звучиш како еден таков

но јас не гледам ништо лошо во тоа да си материјалист во еден материјален свет. Облеката е материјална работа која би требало да биде проекција на дел од нашите карактерни особини, статус и сл.
Јас сум материјалист во голема мера а богами и сноб сум за одредени работи како часовници и цвикери за сонце на пр, што пак не значи дека можам да си ги дозволам, ама затоа нема да купам нешто чкарт.

Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 18:04
секогаш сакам да носам нешто што ми е пријатно,комотно...
треба јас да ја носам облеката,а не облеката менеголема%20насмевка
колку и да е нешто во мода ако не ми лежи,не сум заинтересирана за него
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 18:09
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Точно, вкусот не се купува со пари, само што ( да не звучам како материјалист ) ]


Делиме многу слично мислење на темава,

Облеката е материјална работа која би требало да биде проекција на дел од нашите карактерни особини, статус и сл.
Јас сум материјалист во голема мера а богами и сноб сум за одредени работи како часовници и цвикери за сонце на пр, што пак не значи дека можам да си ги дозволам, ама затоа нема да купам нешто чкарт.


Во право си, само што ова што го велиш дека ``облеката е материјална работа која би требало да биде проекција на дел од нашите карактерни особини, статус и сл`` понекогаш прави да кај луѓето се стекнат поинакви, да не речам многу поразлични впечатоци од она што тие вистински се по карактер.
На пример некој има низок економски статус и не може да си дозволи некое скапо парче облека. Може да се случи да некој веднаш добие погрешен впечаток за него и да го процени само според тоа што му е приложено однадвор.
Затоа не сум сигурна колку може облеката без разлика дали е фејк или брендирана да ги претстави дел од карактерните особини на една индивидуа
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.