IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Алергија од домашни миленичиња
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Алергија од домашни миленичиња

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Алергија од домашни миленичиња
    Испратена: 24.Мај.2009 во 14:15
Колку пати до сега се случило да чујам детенце сака да чува маче или куче а е  алергично. Дали ви се случило на вас? Да сакате да чувате а да сте алергични? Или некој член од семејството да е алергичен?Кај мене нема таков случај за моја голема срека. Дечко ми е „алергичен„ на расата МОПС ама го научив да не е плазење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 14:21
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Колку пати до сега се случило да чујам детенце сака да чува маче или куче а е  алергично. Дали ви се случило на вас? Да сакате да чувате а да сте алергични? Или некој член од семејството да е алергичен?Кај мене нема таков случај за моја голема срека. Дечко ми е „алергичен„ на расата МОПС ама го научив да не е плазење


Decko ti ne e alergicen na MOPS nego se slozi so tebe

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 16:35
  Комшивката се жалеше дека еден месец колку што го чувале папагалот, девојчето кивало и кашлало, па го вратија во продавница и престана.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 23:11
Некои луѓе утвредено со алерго-тест беа алергични на мојата Персиска мачка поради крзното нејзино а мојата мачка е алергична на дим од цигари и прашина
Познавам еден тип што е алергичен на сите можни крзнени животни.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
lukka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lukka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 17:56
Zdravo! Jas imam iskustvo so alegija na suv sampon koj go koristev za mojata macka.... Napraviv alergo test i se utvrdi deka ne sum alergicna na vlsknsta na mojata macka...tuku na nekoi sostojki od suviot sampon.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 12:23
Алергија на влакно на мачка е многу честа појава.

Што се однесува до кучињата, постојат раси на кучиња кои се 100% анти-алергенски односно нивното влакно не предизвикува алергија. Иако на изглед влакнести и рунтави, ќе се изненадите дека такви се кучињата од расата пудлица (на моја голема среќа), малтешките, априкотот...идеални миленициљубовљубовљубов
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 12:33
Maria_magdalena, toa mnogu znaci i vo golem del od samiot organizam na covekot.. ima lugje koi se prirodno alergicni na vlakna i na zivotni... taka da nemora da znaci deka kucinjata koi se anti alergenski ne vlijaat na nekoi lugje koi se prirodno alergicni na samite zivotni... samiot miris sto go pustaat zivotnite dovolen e za nekoj koj e alergicen na niv... faktori se mn. vo prasanje... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 13:44
Да  но воглавно овие раси се препорачуваат за љубители на кучиња кои се склони на алергии.
Иако бушавки, тие не пуштаат баш многу влакна а и самото влакно има такви својства, е сега нормално се е можно.

инаку пред некое време кај мене дојде една пријателка со своето маче-ангорче. Мачево почна да скока, игра, де кај саксиите, де под спална...леле кога се раскивав, кога ме зачеша носот...Едвај чекав да си отиде. Склона сум на разни алергии, претпоставувам дека сум и на мачкино влакно.
Сон куче за среќа немам никаков проблемљубовљубовљубов.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 20:35
Мене ми најдоа алергија на влакно од мачка, куче и коњ (меѓу другото)замисленостизненадување

Изменето од volkswagen - 17.Декември.2009 во 20:35
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.