IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Алергија од домашни миленичиња
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Алергија од домашни миленичиња

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Алергија од домашни миленичиња
    Испратена: 17.Декември.2009 во 20:35
Мене ми најдоа алергија на влакно од мачка, куче и коњ (меѓу другото)замисленостизненадување

Изменето од volkswagen - 17.Декември.2009 во 20:35
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 13:44
Да  но воглавно овие раси се препорачуваат за љубители на кучиња кои се склони на алергии.
Иако бушавки, тие не пуштаат баш многу влакна а и самото влакно има такви својства, е сега нормално се е можно.

инаку пред некое време кај мене дојде една пријателка со своето маче-ангорче. Мачево почна да скока, игра, де кај саксиите, де под спална...леле кога се раскивав, кога ме зачеша носот...Едвај чекав да си отиде. Склона сум на разни алергии, претпоставувам дека сум и на мачкино влакно.
Сон куче за среќа немам никаков проблемљубовљубовљубов.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 12:33
Maria_magdalena, toa mnogu znaci i vo golem del od samiot organizam na covekot.. ima lugje koi se prirodno alergicni na vlakna i na zivotni... taka da nemora da znaci deka kucinjata koi se anti alergenski ne vlijaat na nekoi lugje koi se prirodno alergicni na samite zivotni... samiot miris sto go pustaat zivotnite dovolen e za nekoj koj e alergicen na niv... faktori se mn. vo prasanje... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 12:23
Алергија на влакно на мачка е многу честа појава.

Што се однесува до кучињата, постојат раси на кучиња кои се 100% анти-алергенски односно нивното влакно не предизвикува алергија. Иако на изглед влакнести и рунтави, ќе се изненадите дека такви се кучињата од расата пудлица (на моја голема среќа), малтешките, априкотот...идеални миленициљубовљубовљубов
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
lukka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lukka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 17:56
Zdravo! Jas imam iskustvo so alegija na suv sampon koj go koristev za mojata macka.... Napraviv alergo test i se utvrdi deka ne sum alergicna na vlsknsta na mojata macka...tuku na nekoi sostojki od suviot sampon.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 23:11
Некои луѓе утвредено со алерго-тест беа алергични на мојата Персиска мачка поради крзното нејзино а мојата мачка е алергична на дим од цигари и прашина
Познавам еден тип што е алергичен на сите можни крзнени животни.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 16:35
  Комшивката се жалеше дека еден месец колку што го чувале папагалот, девојчето кивало и кашлало, па го вратија во продавница и престана.
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 14:21
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Колку пати до сега се случило да чујам детенце сака да чува маче или куче а е  алергично. Дали ви се случило на вас? Да сакате да чувате а да сте алергични? Или некој член од семејството да е алергичен?Кај мене нема таков случај за моја голема срека. Дечко ми е „алергичен„ на расата МОПС ама го научив да не е плазење


Decko ti ne e alergicen na MOPS nego se slozi so tebe

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 14:15
Колку пати до сега се случило да чујам детенце сака да чува маче или куче а е  алергично. Дали ви се случило на вас? Да сакате да чувате а да сте алергични? Или некој член од семејството да е алергичен?



Кај мене нема таков случај за моја голема срека. Дечко ми е „алергичен„ на расата МОПС ама го научив да не е плазење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.