IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ГЛАГОЛИЦА - ПРВА ХРИСТИЈАНСКА АЗБУКА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ГЛАГОЛИЦА - ПРВА ХРИСТИЈАНСКА АЗБУКА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ГЛАГОЛИЦА - ПРВА ХРИСТИЈАНСКА АЗБУКА
    Испратена: 23.Мај.2009 во 20:59
Za Sv Kiril i Metodija
http://preminportal.com.mk/content/view/1909/54/


Изменето од Marko sk - 02.Јуни.2009 во 22:51
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 01:10
По повод утрешниот празник ( еве кје пишувам на кирилица), ќе посочам на еден разговор поврзан со Светите Браќа Кирил и Методија, ко- патронати на просветителството на Европа, сесловенските просветители а нивните дела се сметаат за рамноапостолски.

2002, после војната, во Мкд имаше еден куп мисии од сите видови. Во една прилика се запознав со еден `профа` од Филаделфија, и пошто беше баш ова време, се поведе разговор за Св. Кирил и Методија.
Mу велам: не сум сигурен колку знаете за нив? ...а тој ми вели дека покрај тоа што е професор по полит. науки, бил и доктор по теологија и свештено лице во некоја протестанскла црква.
Ми вели дека не е сигурен дека знаеме многу за светите браќа, а особено за следниот факт кој е можеби еден од најзначајните воопшто во целото христијанство.....
Малку знаете вели, т.е. малку знае целиот христијанснки свет, или можеби знаат некои високи црковни достојници од двете големи цркви ама го затскриваат под тепих или воопшто не го потенцираат фактот дека: Христијанството е напишано на алфабет кој е постар од самото христијанство и на јазик постар од истото тоа.
Св. Кирил ја создаде ПРВАТА ХРИСТИЈАНСКА АЗБУКА И ГО ПРЕВЕДЕ СВЕТОТО ПИСМО НА НОВИОТ - ХРИСТИЈАНСКИ АЛФАБЕТ.

Во самата глаголица е сокриена тајната на христијанската порака и вера, тоа е религиозна- христијанска азбука, која пред се била создадена за да се шири верата....Од кои причини е замената со кирилица е соодветна тајна , очигледен е фактот дека кирилицата е направена како алфабет со кој кје се комуницира, поедноставна, додека самата глаголица ( формано правена по уренк на грчкото писмо ???) суштински е сепак многу подлабока. Основни се трите знака на КРСТ, КРУГ и ТРИАГОЛНИК ...Ваква азбука не се создава без визија или без нешто поголемо....кирилицата, како и латиницата , грчкиот алфабет, еврејското писмо се многу поедноставни - површни и пред се` се алфабети за чиста комуникација.....

Не е случајно што Ватикан никако да ги отвори архивите за светите бракја. А се знае дека Кирил има напишано 7 книги, од кои мислам дека само една е позната на јавноста, додека во другите 6 никој нема појма што тоа Кирил запишал ....го заврши разговорот овој интересантен професор од Филаделфија.

Испадна дека навистина ( или не) не знамеме доволно за мисијата и писмото на светите браќа, и оправдано се поставува прашањето:
Дали со голем чаршав сеуште се затскрива делото на едни од најзначајните мисионери на Христијанската Црква, колку сериозно се истражува, или пак погоре изнесеното е само чиста шпекулација ?


Изменето од Marko sk - 24.Мај.2009 во 01:40
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 19:37
Македонија ги чествува свети Кирил и Методиј

„Свети Кирил беше и останува наша најголема гордост пред другите, и наша најсилна духовна тврдина пред оние кои го негираат нашето име, идентитетот, јазикот, културата, историјата, и се што е наше Македонско “, изјави г.г. Стефан, поглавар на МПЦ.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109009Изменето од Marko sk - 24.Мај.2009 во 19:46
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 13:38
Благодарение на Кирил и Методиј, денес си го имаме Словото на наш македонски јазик.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 17:49
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Благодарение на Кирил и Методиј, денес си го имаме Словото на наш македонски јазик.


Го испушти зборот Свети, Свети Кирил и Методиј се монаси и светители.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 18:00
Не сум Православен и не нарекувам никој Светец...
Свет е само Бог, а останатите отци се приближно свети...
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 18:52
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Не сум Православен и не нарекувам никој Светец...
Свет е само Бог, а останатите отци се приближно свети...


Во ред е, но тоа не го исклучува фактот дека Светите Кирил и Методиј се светители.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 18:41
Кирил и Методиј го имале Светиот Дух, тие биле Божји луге и се што работеле работеле во името на Исус, Православната Црква ги слави како светци, не знам, сепак Христијаните имаат само еден Господ, а се друго што создал тој, па дури и Кирил и Методиј заслужува најголема почит и љубов.
Радосен сум што ќе ги видам на Небото.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 21:57

Poentata na topicov beshe da se potencira slednovo:
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

.. Христијанството е напишано на алфабет кој е постар од самото христијанство и на јазик постар од истото тоа.
Св. Кирил ја создаде ПРВАТА ХРИСТИЈАНСКА АЗБУКА И ГО ПРЕВЕДЕ СВЕТОТО ПИСМО НА НОВИОТ - ХРИСТИЈАНСКИ АЛФАБЕТ.

Во самата глаголица е сокриена тајната на христијанската порака и вера, тоа е религиозна- христијанска азбука, која пред се била создадена за да се шири верата...
..очигледен е фактот дека кирилицата е направена како алфабет со кој кје се комуницира, поедноставна, додека самата глаголица ( формано правена по уренк на грчкото писмо ???) суштински е сепак многу подлабока. Основни се трите знака на:
КРСТ - simbol na Hr. religija
КРУГ- go simblizira sovrshenstvoto - Hristos
ТРИАГОЛНИК - Sveta Troica...

Ваква азбука не се создава без визија или без нешто поголемо....кирилицата, како и латиницата , грчкиот алфабет, еврејското писмо се многу поедноставни и пред се` се алфабети за чиста комуникација.....
....

Da napomenam: vo toa vreme osven na trite 'sveti jazici' bilo eres da se propoveda hristijanstvoto. No ete, na Sv Kiril, kako Konstantinopol taka i Vatikan toa mu go dozvolile, i ne samo toa, tuku da ja shiri verata i preku novoto - hristijansko slovo !

Mozhebi eden dobar del na probelmite na Makedonija i na nas kako narod( nepriznavanjeto , minimiziranjeto, negiranjeto) lezhi bash vo goleminata i znachenjeto na Sv Kiril za siot hr. svet, koj sigurno po majka bil Sloven i imame zaednichki genetski kod ...e sega, najverojatno ovoj zakljuchok kje zazvuchi etnofiletistichki, ama shto e toa e:
krvta voda ne biduva :)

Изменето од Marko sk - 02.Јуни.2009 во 23:05
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 23:03
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Кирил и Методиј го имале Светиот Дух, тие биле Божји луге и се што работеле работеле во името на Исус, Православната Црква ги слави како светци, не знам, сепак Христијаните имаат само еден Господ, а се друго што создал тој, па дури и Кирил и Методиј заслужува најголема почит и љубов.
Радосен сум што ќе ги видам на Небото.


Брат, не заборавај дека биле монаси, и дека зборувале гласно против тогашните ереси. Тие се држеле до Светото Предание, целивале икони, ги почитувале светителите, а особено Богородица.

Ако тоа што го правеле не е во склад со учењето на Црквата, како што милуваат да кажат протестантите, тие не би можеле да бидат Божји угодници.

Но токму спротивното, тие правилно ја исповедале верата, и затоа Господ ги удостоил да бидат на Небесата и да бидат наши молитвени застапници.

Тезата дека сите христијански деноминации се подеднакво исправни не е добра, затоа што Вистината е Една. Вистината каква што ја предал Христос на апостолите, а апостолите на нивните ученици и така натаму, денеска ја исповеда Православната Црква.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 23:15
Тие бакнувале икони, да, но јас не се огледувам на нив, јас се огледувам на Исус и гледам дека Тој никаде не бакнувал икони, па нема ни јас.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 01:25
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Тие бакнувале икони, да, но јас не се огледувам на нив, јас се огледувам на Исус и гледам дека Тој никаде не бакнувал икони, па нема ни јас.
 
Абе ман ти бацвиш СРП И ЧЕКАН.
 
А за глаголицава, не знам шо да ти кажам...
 
Сакам да прашам до кога кај нас се користела или поточно кога исчезначла глаголицата?
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 01:31
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

[QUOTE=DDarko]
 
Сакам да прашам до кога кај нас се користела или поточно кога исчезначла глаголицата?


Мислам дека ние сме земја која најдолго ја користела глаголицата. Имено, кај нас глаголицата се користела дури до дванаесеттиот век ( Охридската книжевна школа ), додека во соседна Бугарија ( која не била под византиска власт ) се користела кирилицата, па затоа некои сметаат дека кирилицата не ја измислил Св. Климент, туку Кирил Константин Преславски-Брегалнички, односно тоа е и причината поради која глаголицата не се користела долго во Преславската школа. Дури се смета дека и една од војните меѓу Византија и Бугарија е токму поради тоа, имено Византија не сакала Бугарија да ја користи глаголицата.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 01:53
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

[QUOTE=DDarko]
 
Сакам да прашам до кога кај нас се користела или поточно кога исчезначла глаголицата?


Мислам дека ние сме земја која најдолго ја користела глаголицата. Имено, кај нас глаголицата се користела дури до дванаесеттиот век ( Охридската книжевна школа ), додека во соседна Бугарија ( која не била под византиска власт ) се користела кирилицата, па затоа некои сметаат дека кирилицата не ја измислил Св. Климент, туку Кирил Константин Преславски-Брегалнички, односно тоа е и причината поради која глаголицата не се користела долго во Преславската школа. Дури се смета дека и една од војните меѓу Византија и Бугарија е токму поради тоа, имено Византија не сакала Бугарија да ја користи глаголицата.
 
 
 
Значи интересен е фактот дека еден од првите кирилични паметници е во науката познтиот БОЛОНСКИ ПСАЛТИР, кој е напишан во с. Рамне во Охрид и е напишан токму за време владеењето Бугарскиот цар Иван Асен II некаде околу 1230 - 1241.
Со тоа сакам да прашам  дали Бугарите тука ја наметнале Кирилицата?
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.