IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БОГ, психозите и неурозите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БОГ, психозите и неурозите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: БОГ, психозите и неурозите
    Испратена: 16.Мај.2009 во 13:15
Дали вистинскиот БОГ (значи Оној кого паганите не Го познаваат) а лично беше и е во ИСУС, има некаква врска со психозите и неурозите (од религијска и нерелигијска природа) кои се појавуваат кај луѓето?


Шалом на сите !

   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 19:24


So drugi zborovi, prashuvash koja e vrskata megju hristijanskiot Bog i Isus so psihozite i neurozite kaj vernicite ?

Interesno prashanje i redno prvo ti da se izjasnish kako postavach na temava, pa potoa da vidime sto mislat drugite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 23:24

Не само кај верниците, туку кај сите луѓе!

Психозата и неурозата – ја сфаќам - како последица, поради оддалечноста на душата од ИЗВОРОТ на ЖИВОТОТ!
Нејзиното (само) негативно сваќање – од страна на пациентот, психоанализата, психотерапијата и психологијата воопшто – е една жална приказна која ја пишува (посебно атеистичката) наука, од сигмунд фројд па наваму.

Што мислите вие?

Што вели писмото за тоа?

Која е причината (или хронологијата на причините) која го доведува човекот во вакви болни состојби и кој е единствениот пат кој води назад во (духовниот) рај?


Изменето од spiros - 16.Мај.2009 во 23:26
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 22:58
Психолозите пак мислат дека религиските стеги можат да бидат директна причина за настанување на некое психичко заболување кај луѓето.
МИР со сите
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 00:00
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Психолозите пак мислат дека религиските стеги можат да бидат директна причина за настанување на некое психичко заболување кај луѓето.


Со тоа можам да се сложам и јас!
А што мислиш ти полжавче, дали стегите и јаремот Христов се животонепријатни и причинуваат неурози ?

Ако не, тогаш од каде потекнуваат тие?поздрав
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 16:59
Јас мислам дека воопшто не постојат стеги.......верувањето во Христос е слобода, а не ограничување......


Е сега, какво е потеклото на неврозите, психозите и дугите заболувања од овој тип.......

Можам да ти одговорам како социолог (за што сум стручна), можам да ти кажам и психолошки објаснувања, можам да наведам медицински сознанија..итн........
Но, претпоставувам сакаш да добиеш размислување од Полжавче-верникот....

Бог му дозволува на Сатаната да ги искушува луѓето, нели???? А Сатаната итар и лукав, гревовниот начин на живот ни го прави да ни биде сладок, привлечен, да го посакуваме, да копнееме за него и на крајот да го практикуваме.......Но препуштајќи се на гревот задлабочуваме во него се повеќе и повеќе......тоа што го имаме ни е малку, го сакаме туѓото, стануваме алчни и веруваме во максимата: целта ги оправдува средствата.......По некое време сфаќаме дека немаме доволно, дека ни е малку, дека не сме успеале да ги достигнеме сите цели кои сме ги зацртале.....и доаѓа до разочарување....па се јавуваат вакви мисли......јас сум неспособен, сите ме напуштија, немам љубов, не сум среќен, ништо не ми оди во животот........И кога тоа трае со денови, месеци, години.......еве ти психички заболувања.........

Алчноста, нечовечноста, отсуството на љубов..... се некои од факторите кои водат до психички нарушувања.....
МИР со сите
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 18:32
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Јас мислам дека воопшто не постојат стеги.......верувањето во Христос е слобода, а не ограничување......


Е сега, какво е потеклото на неврозите, психозите и дугите заболувања од овој тип.......

Можам да ти одговорам како социолог (за што сум стручна), можам да ти кажам и психолошки објаснувања, можам да наведам медицински сознанија..итн........
Но, претпоставувам сакаш да добиеш размислување од Полжавче-верникот....

Бог му дозволува на Сатаната да ги искушува луѓето, нели???? А Сатаната итар и лукав, гревовниот начин на живот ни го прави да ни биде сладок, привлечен, да го посакуваме, да копнееме за него и на крајот да го практикуваме.......Но препуштајќи се на гревот задлабочуваме во него се повеќе и повеќе......тоа што го имаме ни е малку, го сакаме туѓото, стануваме алчни и веруваме во максимата: целта ги оправдува средствата.......По некое време сфаќаме дека немаме доволно, дека ни е малку, дека не сме успеале да ги достигнеме сите цели кои сме ги зацртале.....и доаѓа до разочарување....па се јавуваат вакви мисли......јас сум неспособен, сите ме напуштија, немам љубов, не сум среќен, ништо не ми оди во животот........И кога тоа трае со денови, месеци, години.......еве ти психички заболувања.........

Алчноста, нечовечноста, отсуството на љубов..... се некои од факторите кои водат до психички нарушувања.....


Se soglasuvam so tebe polzavce. Mnogu si umna
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 00:29

Прекрасно пишано, полжавче!

Значи како што учи и Писмото кое сведочи за највисоката Мудрост, на почетокот на нашите проблеми е егото!

Дали се сеќаваме што ни кажува Мудроста БОЖЈА во Библијата, поради што дојде до првата психоза?

Со делењето - смртта
Со сознанието - стравот!


Ајде да се потрудиме и хронолошки да го опишеме настанот, кој му нанесе (и нанесува) бол на човекот.
Еве јас ќе почнам малку а ве молам вие да ме корегирате и дополните!

Трите најголеми причини (од моја перспектива) за нашите маки се: не(до)вербата, похлепата, разсудувањето!

* Не(до)вербата и со тоа делењето од Сёопфатната Милост, Мудрост БОЖЈА (Вечниот ЛОГОС)!.

* Похлепата - посакувањето сё повеќе, дури предсё во однос на осознавањето (и постанувањето) како БОГ.

* (Раз)Судување или острото дуалистичко делење на добро и лошо, наши и ваши, ...    Со радост ги очекувам вашите корекции, дополненија и анализи од психолошка, социолошка, теолошка, ... гледна точка.


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 15:18
Дополнување.......

Непостоењето на ЉУБОВ.......

Ако љубиш имаш верба, а не недоверба
Ако љубиш поседуваш умереност, а не алчност
Ако љубиш не ги судиш другите, туку оставаш Бог да суди....
Ако љубиш не тагуваш, туку се радуваш
Ако љубиш не одмагаш, не си ни рамнодушен, туку помагаш
Ако љубиш не си неправеден, туку праведен
Ако љубиш се надеваш, не очајуваш
Ако љубиш кроток си, не агесивен
Ако љубиш скромен си, не се возгордеваш....

ИТН ИТН ИТН.........

Љубовта е мајка на сите добродетели.......Љубовта измива гревови......кога љубов имаш....нема место за психичка нестабилност......исполнет си, радостен, благодарен......

Изменето од polzavce - 20.Мај.2009 во 15:18
МИР со сите
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 10:08
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Дополнување.......

Непостоењето на ЉУБОВ.......

Ако љубиш имаш верба, а не недоверба
Ако љубиш поседуваш умереност, а не алчност
Ако љубиш не ги судиш другите, туку оставаш Бог да суди....
Ако љубиш не тагуваш, туку се радуваш
Ако љубиш не одмагаш, не си ни рамнодушен, туку помагаш
Ако љубиш не си неправеден, туку праведен
Ако љубиш се надеваш, не очајуваш
Ако љубиш кроток си, не агесивен
Ако љубиш скромен си, не се возгордеваш....

ИТН ИТН ИТН.........

Љубовта е мајка на сите добродетели.......Љубовта измива гревови......кога љубов имаш....нема место за психичка нестабилност......исполнет си, радостен, благодарен......Потполно се сложувам полжавче, но зошто (во многу случаеви) ја немаме - или поточно речено ја губиме - чистата изворна Љубов?
- Поради стравот!
Од каде потекнува стравот?
- Од не(до)вербата!


Со ова сакам да кажам дека не(до)вербата е причината на болките духовни а и телесни.

Што мислиш ти полжавче, ако ја немаме Љубовта а ги имаме сите оние негативни работи што ги наброја ти во твојот предходен пост, кој е патот да стигнеме до Љубовта а со тоа и до ослободувањето од маките?

Поздрав     
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 12:04
Некој пак мислат дека ние Христијаните одиме во Црква само да научиме како да се утешиме во животот за смртен случај, немање храна, облека итн...

Но Бог е вистинит и е утешителот мој...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 17:15
Koga beshe sestra mi na specijalizacija za psihijatrija, go prashaa profesorot sto da pravat so onie normalnite lugje ?

Odgovorot bil:

- Ako pronajdete nekoj takov, togash lechete go!

Za zhal zhiveme tokmu vo takvi ophtestva. Bog go sozdava sekoe bebe normalno i sovrsheno, a potoa komunata go "lechi"... lugjeto sozdale dovolno neurozi za sekoe Bozhje chedo, vo site mozhni vrsti, formi i dimenzii... kapitalizam, komunizam, nacionalizam, ateizam, teizam, relativizam...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 17:33

Во најголемиот дел, имаш право!

Но мене ме интересира: Кој го лечи професорот?
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 18:36
Комунизам, денес за жал сите мој наставници и наставнички кој живееле во тоа време велат дека се е со своите 10 прсти и се противат на она што јас го велам во школо...Со своите идеологии пробуваат да се вратат на старото, ама старото го нема!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.