IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Благосостојбата и религијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Благосостојбата и религијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Благосостојбата и религијата
    Испратена: 16.Мај.2009 во 12:11
Неодамна ја читав Тајна од Ронда Б`рн и случајно нидов на една информација во книгата за една друга авторка Кетрин Пондер која е автор на МИЛИОНЕРИТЕ ОД БИБЛИЈАТА
За жал таа книга неможам да ја најдам, а многу сакам да ја прочитам.
Па за таа цел ве прашувам вас овде од Вероисповед што мислите за тоа дали благосостојбата и религијата одат заедно?
Може ли да посакуваме да бидеме богати а истовремено да посакуваме да живееме во изобилие а притоа да не правиме ништо лошо, т.е. да бидеме добри верници?
Јас искрено се плашев да посакувам повеќе и повеќе материјални работи кои ми се повеќе или помалку потребни од пусти страв да не правам нешто лошо. Затоа ве прашувам вас,
што мислите вие?

Секој ваш одговор ќе ми биде посебно важенКон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 12:21
sonce izvini moram samo da te prasam, sakam odamna da ja zemam Tajna.... dobra e ili ne e?
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 12:27
да, многу е добра
книгата уствари не е некоја „тајна“, но барем ќе те „потсети“ како да посакуваш подобронамигнување

ако ја најдеш на .пдф едната или другата пиши ми линк плиз големо%20гушкање
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 12:28
fala src големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 13:02
Originally posted by connected connected напиша:

... Јас искрено се плашев да посакувам повеќе и повеќе материјални работи кои ми се повеќе или помалку потребни од пусти страв да не правам нешто лошо. Затоа ве прашувам вас, што мислите вие?Секој ваш одговор ќе ми биде посебно важен


Прекрасно искрено прашање, поставено на седмиот ден на неделата (сабота) која според Мојсиеевиот закон е денот на кој верниците треба (за свое добро) да абстинираат од материјалниот начин на мислење и живеење.

Ме интересира одговорот на учесниците на форумов.

Чекам стрпливо!


п.с. Во турција саботата мислам (не сум сигурен) дека е пазарен ден.
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 13:06
БЛАГОСОСТОЈБАТА и РЕЛИГИЈАТА..........

Благосостојбата може да биде материјална и духовна. Според тоа како го поставуваш прашањето ми се чини во предвид ја земаш материјалната благосостојба.

Кога се размислува како верник секогаш во прв план се става благосостојбата на духот, а потоа онаа на телото......

Согласно со погорекажаното, изреката ВО ЗДРАВО ТЕЛО, ЗДРАВ ДУХ правилна би била кога ќе ја превртиме...па би добиле.....Во здрав ДУХ, здраво ТЕЛО.......

На прашањето дали религијата и благосостојбата одат заедно одговорот е ДАААААА...ако ја земеме во предвид духовната благосостојба...Религиозниот човек е смирен, исполнет, радосен, знае дека е љубен и самиот љуби...итн итн......
Ако пак ја земеме предвид материјалната благосостојба верникот обично е поскромен. Не е алчен за богатство, не гази преку трупови за да дојде до богатство, не посакува нешто што е туѓо, работи чесно.....Во денешново општество со вакво сфаќање на работата и богатството верникот не би можел да има материјано изобилие........

Сепак нема правила.......СЕ Е МОЖНО......ниедна комбинација не е исклучена.......Не можеме да ја предвидиме Божјата волја....
МИР со сите
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 13:07
Бог ни има ветено дека ќе ги исполни нашите потреби, а не нужно и нашите желби кои можат да бидат... секакви. Дури и оние христијани кои Бог прилично добро ги благословил материјално и во очите на светот се богати, нивниот благослов не е даден за нивно сладострасно уживање во удопството на тоа богатство, туку им е дадена служба мудро да раководат со тоа материјално богатство и најчесто да преку него ги благословуваат другите т.е. да им даваат на оние кои немаат.
 
Еве неколку добри совети од Светото Писмо за богатството:
 
"Зашто ништо не донесовме на овој свет, ниту можеме да однесеме нешто. А кога имаме храна и облека, да бидеме задоволни со тоа! А оние кои сакаат да се богатат, паѓаат во искушение, во стапица и во многу неразумни и штетни желби, што ги туркаат луѓето во пропаст и погибел, зашто среброљубието е корен на секакви зла; некои му се предадоа, се отстранија од верата и се прободија себеси со многу болки. "
(1 Тимотје 6:7-10)
 
"Нека вашето однесување биде ослободено од среброљубие. Бидете задоволни со она, што го имате, зашто Тој (Бог) рече: „Никогаш нема да те напуштам, ниту ќе те оставам!”"
(Евреите 13:5)
 
Затоа да не ве чуди зошто најчесто сиромашните христијани се посреќни од богатите нехристијани, затоа што тие, иако сиромашни, сепак се ослободени од грижите за утрешниот ден, затоа што знаат дека нивниот Небесен Татко нема да ги остави без храна, облека и кров над главата. Да, прекрасно е да се живее живот под закрилата на Бог големо%20гушкање
 
Сепак постои една ерес во христијанските деноминации што се нарекува "prosperity gospel" или евангелие на просперитет. Овие проповедаат дека колку еден човек е поголем верник, толку Бог повеќе го благословива и за да ја докажат својата "голема вера и побожност" најчесто одат со огромни златни ланци и крстови околу својот врат, живеат во голем раскош и велат: Halleluyah! God bless me! кул, а сиромашните пак се чудат: Зошто Бог не ме благословува и мене така? Што не е во ред со мојата вера?? збунетост
 
Но, како што видовме погоре, Светото Писмо не учи така.
Се надевам дека го доловив твојотот одговор connected (miss u darling!) големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 16.Мај.2009 во 13:10
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 13:23
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

БЛАГОСОСТОЈБАТА и РЕЛИГИЈАТА..........

Благосостојбата може да биде материјална и духовна. Според тоа како го поставуваш прашањето ми се чини во предвид ја земаш материјалната благосостојба.

Кога се размислува како верник секогаш во прв план се става благосостојбата на духот, а потоа онаа на телото......

Согласно со погорекажаното, изреката ВО ЗДРАВО ТЕЛО, ЗДРАВ ДУХ правилна би била кога ќе ја превртиме...па би добиле.....Во здрав ДУХ, здраво ТЕЛО.......

На прашањето дали религијата и благосостојбата одат заедно одговорот е ДАААААА...ако ја земеме во предвид духовната благосостојба...Религиозниот човек е смирен, исполнет, радосен, знае дека е љубен и самиот љуби...итн итн......
Ако пак ја земеме предвид материјалната благосостојба верникот обично е поскромен. Не е алчен за богатство, не гази преку трупови за да дојде до богатство, не посакува нешто што е туѓо, работи чесно.....Во денешново општество со вакво сфаќање на работата и богатството верникот не би можел да има материјано изобилие........

Сепак нема правила.......СЕ Е МОЖНО......ниедна комбинација не е исклучена.......Не можеме да ја предвидиме Божјата волја....


УБаво пишано, само со последната реченица имам малку потешкотии. Помогними те молам!

Дали во ИСУС не се отелотвори БОЖЈАТА СОВРШЕНА ВОЛЈА ?


Поздрав


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Бог ни има ветено дека ќе ги исполни нашите потреби, а не нужно и нашите желби кои можат да бидат... секакви. Дури и оние христијани кои Бог прилично добро ги благословил материјално и во очите на светот се богати, нивниот благослов не е даден за нивно сладострасно уживање во удопството на тоа богатство, туку им е дадена служба мудро да раководат со тоа материјално богатство и најчесто да преку него ги благословуваат другите т.е. да им даваат на оние кои немаат.


Еве неколку добри совети од Светото Писмо за богатството:


"Зашто ништо не донесовме на овој свет, ниту можеме да однесеме нешто. А кога имаме храна и облека, да бидеме задоволни со тоа! А оние кои сакаат да се богатат, паѓаат во искушение, во стапица и во многу неразумни и штетни желби, што ги туркаат луѓето во пропаст и погибел, зашто среброљубието е корен на секакви зла; некои му се предадоа, се отстранија од верата и се прободија себеси со многу болки. "(1 Тимотје 6:7-10)


"Нека вашето однесување биде ослободено од среброљубие. Бидете задоволни со она, што го имате, зашто Тој (Бог) рече: „Никогаш нема да те напуштам, ниту ќе те оставам!”"(Евреите 13:5)


Затоа да не ве чуди зошто најчесто сиромашните христијани се посреќни од богатите нехристијани, затоа што тие, иако сиромашни, сепак се ослободени од грижите за утрешниот ден, затоа што знаат дека нивниот Небесен Татко нема да ги остави без храна, облека и кров над главата. Да, прекрасно е да се живее живот под закрилата на Бог големо%20гушкање


Сепак постои една ерес во христијанските деноминации што се нарекува "prosperity gospel" или евангелие на просперитет. Овие проповедаат дека колку еден човек е поголем верник, толку Бог повеќе го благословива и за да ја докажат својата "голема вера и побожност" најчесто одат со огромни златни ланци и крстови околу својот врат, живеат во голем раскош и велат: Halleluyah! God bless me! кул, а сиромашните пак се чудат: Зошто Бог не ме благословува и мене така? Што не е во ред со мојата вера?? збунетост


Но, како што видовме погоре, Светото Писмо не учи така.

Се надевам дека го доловив твојотот одговор connected (miss u darling!) големо%20гушкањеМногу убаво пишано!

Изменето од spiros - 16.Мај.2009 во 13:28
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 13:48
да, се согласувам
многу убаво напиша мај дарлинг Ев големо%20гушкање

но да се вратам на она што ме интересира
секогаш кога потајно посакувам нешто повеќе, во глава секогаш ми оѕвонува онаа Полесно ѝ е на камила да влезе низ иглени уши, отколку на богат - да влезе во царството Божјо.

и некако си се помирувам со она што го имам, и станувам уште поблагодарна, но незнам дали сум сигурна што всушност тоа значи?
дали тоа значи дека ако треба да бираме меѓу Бог и богатство да се откажеме од второто или пак, дека можеме да бидеме богати а и верници истовремено и да немораме да бираме воопшто, туку напротив можеме да ги „имаме“ и двете. Или сепак тоа значи онака буквално, дека НИКОГАШ неможеш да бидеш богат и добар верник истовремено.

моментлано додека го пишував ова забележав дека БОГ и БОГат имаат многу слична работа, приметувате? голема%20насмевка

ве чекам со нови коментари

големо%20гушкање
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 14:25
Како што кажав, можеш да бидеш и богат и да живееш со Бог, имајќи на ум дека материјално "богатиот" верник не го смета тоа материјално богатството кое Бог му го дал за свое, туку само како раководител/координатор меѓу повеќето корисници на тоа богатство во кругот на своето духовно семејство.
 
 
Интересна е праксата и погледот кон материјалното богатство на апостолите и првата геренариција христијани. Прочитајте што правеле тие:
 
"А сите кои поверуваа беа заедно и сè им беше заедничко. И продаваа стоки и имоти и тоа го делеа на сите, секому според неговата потреба. И секој ден беа постојано и еднодушно во Храмот; раскршуваа леб по домовите и примаа храна со радост и чисто срце. Фалејќи Го Бога беа омилени кај целиот народ. А секој ден, Господ им ги придодаваше оние, кои се спасуваа."
(Дела на апостолите 2:44-47)


Изменето од EvAngelos - 16.Мај.2009 во 14:32
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 14:37
со други зборови, убаво е да имаш богатство во изобилие но да го „користиш“ за добри дела? и притоа да не му „смета“ на твојот духовен живот и да не те одалечува од Бога?

многу ми олесни Ев, ете понекогаш треба да прашаш наместо да чекаш сама од себе да ти „светне“ ламбата

фала Ев големо%20гушкање
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 14:53
Originally posted by connected connected напиша:

со други зборови, убаво е да имаш богатство во изобилие но да го „користиш“ за добри дела?
 
Да, но токму ова е едно од најголемите искушенија за христијанинот и затоа изричито ретки се оние кои можат да се носат со големо богатство, а притоа да не паднат на искушението да го користат тоа богатство за себични интереси, да ги затворат своите очи и уши пред потребата на ближниот, да го запостават својот духовен живот и да го спуштат својот поглед кон земјата, кон материјалното, кон лакомо умножување на тоа богатство и сл. притоа нудејќи разни изговори дека тоа го прават "за Бог", "за Негова слава" и сл.
Токму затоа Христос и апостолите не предупредуваат за опасноста од материјалното богатство, како што кажа Христос дека полесно камила ќе влезе низ иглени уши отколку богат во Божјото Царство, потоа како што вели и Павле дека оние што сакаат да се богатат (па дури и со почетни добри мотиви, за да ја помогнат духовната служба на пример), паѓаат во искешение, во стапица и во многу неразумни и штетни желби.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 17:13
Originally posted by connected connected напиша:

Неодамна ја читав Тајна од Ронда Б`рн и случајно нидов на една информација во книгата за една друга авторка Кетрин Пондер која е автор на МИЛИОНЕРИТЕ ОД БИБЛИЈАТАЗа жал таа книга неможам да ја најдам, а многу сакам да ја прочитам.Па за таа цел ве прашувам вас овде од Вероисповед што мислите за тоа дали благосостојбата и религијата одат заедно?Може ли да посакуваме да бидеме богати а истовремено да посакуваме да живееме во изобилие а притоа да не правиме ништо лошо, т.е. да бидеме добри верници?Јас искрено се плашев да посакувам повеќе и повеќе материјални работи кои ми се повеќе или помалку потребни од пусти страв да не правам нешто лошо. Затоа ве прашувам вас, што мислите вие?Секој ваш одговор ќе ми биде посебно важен


Vo Biblijata ima povekje likovi koi bile bogati, a nekoi od niv nezamislivo bogati za toa vreme, koi bile Bogu mili. Zatoa onoa "Полесно е на камила да влезе низ иглени уши, отколку на богат - да влезе во царството Божјо." ne se odnesuva na blagosostojbata.


Blagosostojbata ne e vo koalizija so religijata. Nachinot na doagjanjeto do taa blagosostojba i nejzinoto koristenje mozhe da bide vo sprotivnost so Bozhjata volja.


Изменето од Messenger - 16.Мај.2009 во 17:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 02:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Vo Biblijata ima povekje likovi koi bile bogati, a nekoi od niv nezamislivo bogati za toa vreme, koi bile Bogu mili. Zatoa onoa "Полесно е на камила да влезе низ иглени уши, отколку на богат - да влезе во царството Божјо." ne se odnesuva na blagosostojbata.
 
А на што се однесува ако не на благосостојбата? Е баш ме интересира на што друго би можело да се однесува среќа
 
Инаку со наведената изјава, Христос не вели дека е невозможно богат да влезе во Божјото Царство, туку дека е исклучитлено тешко, и материјално богатите личности од Стариот Завет баш и затоа се херои на верата затоа што успеале да не поклекнат пред блесокот на материјаното богатство, туку и покрај сите искушенија и падови, сепак останале верни на Бог. Царот Соломон на пример е благословен од Бог затоа што кога Бог му дал да бира помеѓу големо богатство, власт, слава и мудрост, тој ја избрал мудроста, а Бог задоволен од неговиот избор му ги придодал и останантите.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.