IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Сурогат мајка
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сурогат мајка

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Сурогат мајка
    Испратена: 10.Мај.2009 во 12:19
Ги прочешлав другите подфоруми да не случајно постои веќе ваква тема но не налетав на ништо слично(или сум пропуштила) и решив да ја начнам оваа тема и да прокоментираме по ова прашање. Морам да истакнам дека ова многу малку има врска со тематика за ин-витро оплодувањето иако истото е дел од сурогат методот.
Какви се вашите размислувања во врска со сурогат бременостите, сурогат мајките.
До кој степен не засегаат прашањата од морален и емоционален карактер кога станува збор за вакво нешто?!
Оваа тема особено може да ги засега жените кои не можат да зачнат по природен пат.
За оние кои се помалку информирани Сурогат е еден метод на репродукција во која една жена се согласува да забремени со вметнат ембрион од друга двојка или едноставно кажано ја позајмува својата матка.
Понекогаш сурогат-мајките се и биолошки мајки кои забремениле по пат на вештачко оплодување со сперма од другиот биолошки родител-таткото кој во овој случај е посвојувач на идното дете заедно со неговиот брачен другар/патнер.
Епа повелете изјаснете се.

(ги замолувам модераторите доколку темата повеќе би одговарала во медицина отколку во семејство слободно преместете ја)


Изменето од GlenKlouz - 10.Мај.2009 во 13:05
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 08:43
Tie majki koj se odlucuvaat za ovaj poteg se za pocit , golema zrtva e da nosis bebce , del od svoe telo 9 meseci , da go osekas kako rasti i posle da dadish na drug, prednosta e sto najcesto se napateni semejstva koj nemozele da zabremenat i retko koga na ovie deca ke mu fali nesto.
Zrtvata e golema i ne me zasega dali e ekonomskata nadohnada razlogot , se usrekvaat mnogu semejstva na ovaj nacin.
Mene licno ne mie nacin , nikogas ne bi bila surrogat majka , kamen srce da imas mislam ovaj poteg ostava traumi kaj majkata ama pak site sme razlicni...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 09:03
ne znam dali tuka ima takvi majki ?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 09:37
Ima , za zal najcesto radi ekonomskata nadohnada
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 09:43
a, kolku e taa nadoknada?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 10:02

razlicna od slucaj do slucaj...ama ne e mala...vo sekoj slucaj zeznata stvar...i za ednata i drugata stranka od dogovorov. Licno jas ne bi mozela...

Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 21:43
Ne bi bila. Ne bi mozela da rodam i da go dadam. Nemam sila za toa.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 12:45
ne bi mozela da se odlucam na vakov cekor,sekoja cest za zenite shto toa go pravat,bash pred nekoja nedela gleda film na ovaa tema,epten emocionalno,koj moze taka alal vera
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 23:16
nikako ne mozam da gi razberam ovie zeni...kako moze niz tolku maka da pomines i na krajot da go dades plodot na nekoj drug?? ja ne bi mozela.

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 19:14
IQ, i jas se cudam ama filmot shto go gledav stvarno beshe potresen i za dvete zeni ,i za majkata koja go cekashe bebeto da go zeme i za surogat majkata,beshe pocnat neznam kako se vika da ti kazam da go poglednesh ama napraven beshe sodrzinski epten emocionalen i za dvete strani sepak ke recam sekoja cest koj moze toa da go stori,kako ovaa surogat majkata na filmot,ona za golema suma pari,go napravi toa bidejki doma imashe ushte dve deca i maz i za dobroto na semejstvoto mislela toa da go napravi,a tolku komplikacii i tolku ponizuvanja dozivea celoto semejstvo,uzas,.......
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 11:11
СУРОГАТ мајка,дефинитивно треба да оди како индивидуа на 2 милениум..а и таткото можеби..пошто сака некоја друга да му роди синче..пошто оваа неговата,или е многу убава ,па не сака да ја упропасти и расканта или е ружна како ноќ па за пари ќе си купи.....

за онаа,која ќе биде мајка на папир,и која сака да се *****,а да не и остане..и да не и капе млеко...дури и зборот себичност е ништо.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 11:27
aj,..ne bidi tolku ostar,изненадување...ima i drugi ..ponormalni prichini...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2010 во 22:27
Не би можела да направам такво нешто. Ни под разно.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2010 во 22:35
moree,изненадување..za dva-trieset iljadi evra,..ne zanm!збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.