IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Панихида на Гоце Делчев
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Панихида на Гоце Делчев

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 15:26
Originally posted by fiks fiks напиша:

Луѓе пак се грабнавте в гуша?-Кроце бе,оставете го Гоце Делчев нека почива во мир,не е ни најмалку важно која вера ја практикувал ако практикувал некоја.
 


Ne se raboti za Goce, tuku za MPC. Rabotata e zoshto MPC mu pravi panihida na Goce. Poentata e kako MPC pravi politichki poeni so vakvi manifestacii.

Za da se potvrdi toa, se obiduva Goce da se pretstavi kako nekakov ateist. Ako se dokazhe negoviot eventualen ateistichki stav togash nesomneno kje se dokazhe i politichkata pozadina na manifestacijata organizirana od MPC.

Bidejki nema 100% dokaz deka Goce bil ateist (naprotiv, postoi dokument koj dokazhuva oti se smeta za pravoslaven hristijanin) sega se pravi obid da se dokazhi deka ne bil dobar vernik bidejki ne propovedal pravoslavie kade sto drzhel svoi govori. Mene toa mi izgleda kako ochajnichki obid na zloupotreba na Gocevata lichnost za da se napadne MPC.

Fakt e deka stom nekoj kje stavi pushka na ramo i kje pojde vo vojna pesmetka so nekogo, ja prekrshuva shestata Bozhja zapoved. Ako fundamentalistichki se sledat Bozhjite zapovedi, togash ne samo sto Goce mozheme da go proglasime za odmetnik od hristijanskata vera, tuku i site lugje sto se odluchile na vakov chekor, vkluchuvajki gi i onie nashi mladi makedonchinja koi go storija istoto za da ja odbranat Makedonija od posledniot napad na nejziniot integritet pred nekolku godini.

Nesomnen fakt e isto taka deka Goce se deklariral kako pravoslaven i deka bil potpolno svesen, za razlika od mnogu drugi dushegrizhnici, deka nekoi raboti ne se frleni od Boga priv svoite cheda, tuku deka takvi neshta se storeni od bezbozhnici. Delchev razbira oti vo tie sluchai ne pomaga sveshtenik so kandilo tuku revolucioner so pushka.

Ako takvoto negovo razbiranje vo ochite na nekoi go pravi ateist i bezbozhnik, togash za niv neka ostane takov. Rabotata e sto za sega nitu eden od tie negovi kritichari ne pokazhal dokument kade sto Goce samiot go veli istoto.

Zhalno e sto Goce Delchev, toj makedonski patriot shto si go polozhi svojot zhivot za podobra idnina na makedonskiot narod, denes se koristi kako zhrtveno jare vo kritikite upateni kon MPC.

Ne velam deka MPC e sovrshena, jas lichno smetam deka treba da nadmine mnogu slabosti i da zavzeme mnogui pozdrav odnos kon vernicite i sveshtenicite, no smetam deka vakvite napagjanja ne vodat kon nishto pozitivno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 15:33
Меси нека прави што сака МПЦ,тој што сака да дознае ќе дознае каква вера практикувал Гоце,ако практикувал некаква и дали има пишани документи за тоа.Тој што е под влијание на МПЦ пак ќе си биде и покрај се што би го потврдило шпекулирањето дека не бил верник.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 15:39
Pa, tuka se srekjavame za da razgovarame za site ovie raboti... Ubavo e koga go prakticirame nasheto demokratsko pravo za sloboden govor i koga imame mozhnost da go zbogatime svoeto znaenje so megjusebni razgovori. Se dodeka se drzhime do opshtousvoenite normi za korektno, kulturno i civilizirano odnesuvanje toa mozhe da bide samo korisno.

Ako pojdeme od pretpostavkata "sekoj neka si ostane so svoeto", togash mozheme slobodno da gi zatvorime forumive.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 15:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Bidejki nema 100% dokaz deka Goce bil ateist (naprotiv, postoi dokument koj dokazhuva oti se smeta za pravoslaven hristijanin) 


абре не го правете црното пак бело! Имаме јасен доказ дека бил атеист. друг доказ за сега (освен некое „ми се чини дека сум видел“ тврдење од еден член со и онака сомнителен интегритет) нема.


Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 16:06
Pravoslaven, jas ne vidov 100% fakt, napishan ili izjaven od Goce, deka toj e ateist po ubeduvanje.

Ako sum previdel neshto, tigash te molam objavi go toj fakt ushte ednash.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 16:17
Православен , се гледа дека независно колку докази ќе ти се принесат, повторно ќе си тераш по истото.  Еве пак ќе цитирам,
 прочитај убаво, обрни внимание на тоа со црвеното, посебно на наводниците, не брзај, ако има нешто прашај!

 
Originally posted by да          бе да бе напиша:

"За  тоа време Гоце востановува и свои погледи, како што наоѓа во минатото богови, на кои се поклонува фанатично. Еднаш во пансионот некој од учениците пушта нецензурирана навреда за божествената светост на словенските првоучители. Гоце, "безбожник" веќе, го фаќа ученикот за вратот, му ја доближува главата до ѕидот на кој што виси изобразот на Св. Кирил и Методиј и вика побеснето: "Овча главо помни дека пред оние на кои им ја должиш можноста да си го напишеш името  си човек, треба да стоиш без шапка, па дури и кога ги пцуеш".

ова е Jаворов

ПС
перфектен македонски имам аголема%20насмевка



Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 16:18
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:




абре не го правете црното пак бело! Имаме јасен доказ дека бил атеист. друг доказ за сега (освен некое „ми се чини дека сум видел“ тврдење од еден член со и онака сомнителен интегритет) нема.






Православен , се гледа дека независно колку докази ќе ти се принесат, повторно ќе си тераш по истото.  Еве пак ќе цитирам,
 прочитај убаво, обрни внимание на тоа со црвеното, посебно на наводниците, не брзај, ако има нешто прашај!

 
Originally posted by да          бе да бе напиша:

"За  тоа време Гоце востановува и свои погледи, како што наоѓа во минатото богови, на кои се поклонува фанатично. Еднаш во пансионот некој од учениците пушта нецензурирана навреда за божествената светост на словенските првоучители. Гоце, "безбожник" веќе, го фаќа ученикот за вратот, му ја доближува главата до ѕидот на кој што виси изобразот на Св. Кирил и Методиј и вика побеснето: "Овча главо помни дека пред оние на кои им ја должиш можноста да си го напишеш името  си човек, треба да стоиш без шапка, па дури и кога ги пцуеш".

ова е Jаворов

ПС
перфектен македонски имам аголема%20насмевка


Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 16:38
Господо нема ни 100% факт дека бил верник а нема ни дека бил атеиста.
Што значи се е во домен на шпекулации и секогаш ќе се најде некој да протолкува во зависност од својата позиција.
 
Како во случајов со последната панихида што ја спроведе МПЦ која си гледа своја промоција во тоа.
Гоце најверојатно бил крстен во црква,исто и како јас што сум крстен ,но не сум верник и секогаш се прашувам кое е тоа родителско право да тие одлучат место мене на која деноминација ќе припаѓам јас ако припаѓам кон некоја,можеби јас сакам Будиста да си бидам.
Можеби бил верник Гоце Делчев и тоа православен,најголема е веројатноста да бил православен,но сето тоа според мене е по автоматизам,почетоците на кој и да било верник во секоја религија најчесто се воспоставени од средината и родителите,така и било со него најверојатно.
Но не мора да значи дека верувал во патиштата господови.
 
Мое мислење е дека не ја земал религијата здраво за готово,самата негова ревулуционерност одела кон тоа да убива,а тоа се коси со најголемата од десетте божји заповеди во Христијанството.
 
Според мене тука МПЦ ја прави најголемата грешка,многу е контрадикторно кога величаш Ревулуционер во Христијанство кое проповеда ненасилие.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 17:02
Абе мацедон, од тебе очекував поголема реалност. Жално.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 17:16
Ako govorime za fakti togash treba da korsitime fakti. Ako govorime za onoa sto chustvuva chovekot vo svojata dusha, togash treba da go prashame chovekot samiot da si kazhi.

Od fakti imame samo eden dokument, a toa e Gocevata upisnica vo uchilishteto. Tamu, na prashanjeto koja e negovata veroispoved, zpishano e Pravoslavna. Drug dokument od negova raka ili od negov govor nemame. Ostanuvaat nekolku rechenici od nekoi lugje koi se sekjavaat na nekoi anegdoti i gi preraskazhuvat onaka kako sto se sekjavaat na niv ili kako sto gi interpretiraat spored svoeto soznanie. Toa vekje nema ista tezhina kako prethodno navedenoto, pa nemozhat da se zemat kako nekakvi fakti. Ostanuvaat samo vo domenot na anegdotski zapisi (ne bi koristel termin "rekla-kazala" iako mnogumina bo go narekle tokmu taka).

Dali vernik mozhe da zeme puhka v raka? Znaeme deka mozhe, zname deka site na Balkanot i niz celiov svet go pravele toa, znaeme deka duri se vodeni i Krstashki vojni, znaeme i mnogu drugi raboti... dali toa vernicite gi pravi pomalu vernici ili nevernici ne bi diskutiral sega bidejki toa spagja vo lichnoto interpretiranje na Bozhjite zapovedi i onoa sto znachi vera. Za eden e edno, za drug e drugo i toa e edna sosem druga tema za diskusija.

Temata tuka e dali MPC treba da pravi pochesna panihida za nekoj koj bil pravoslaven vernik ili ne ? Goce vo sluchajov e samo nevin bistander.

Изменето од Messenger - 08.Мај.2009 во 17:20
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 17:34
Месинџер, не е само тој факт кој е во потврда на неговата вероисповед. Факт е истотака и тоа што предавал во Егзархското училиште, за што морал да биде православен верник (повторно - не навлегувам во тоа колку бил посветен, тоа само тој си го знае).

Така што - до противниците на таа идеја - Каков доказ е приложен дека бил атеист? Навистина ве молам да го поставите повторно тука.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 17:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Od fakti imame samo eden dokument, a toa e Gocevata upisnica vo uchilishteto.


Не сум сигурен дека го имаме. Тоа го тврди само еден член на овој форум, кој и претходно се покажал како човек со дубиозен интегритет. Овој податок не сум го сретнал кај други автори, биографи итн.

Понатаму, ако и постои таков документ, треба да се утврди автентичноста, па потоа да се зборува за проценти, а не вака од ракав.

Засега единствен цврст податок што го имаме е изјави на повеќе сведоци од тоа време дека Гоце бил атеист, како и податок до кој се држи католичката црква, дека бил крстен кај нив.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 17:57
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Не сум сигурен дека го имаме. Тоа го тврди само еден член на овој форум, кој и претходно се покажал како човек со дубиозен интегритет.
Сум слушнал и полоши работи тука на форумов кажани за мене, не е страшно...

Цитирај
Овој податок не сум го сретнал кај други автори, биографи итн. Понатаму, ако и постои таков документ, треба да се утврди автентичноста, па потоа да се зборува за проценти, а не вака од ракав.

Доколку не го прифаќаш тоа што го приложив, заради неможноста моја да одам до Софија, ќе морам да ти приложам два споредни факти.
1. Предавал во Егзархиското училиште! Тоа било дозволено само и единствено на православни учители.
2. Бил член на комитетот на ТМОРО. Тоа било дозволено само и единствено на православни верници (и тоа само на оние кои биле членови на Егзархијата).
Значи - и според двата аргумента - мора да бил православен.
Ова го пишува кај Јаворов (негов единствен биограф од тоа време), ако сакаш да го копирам тука на Бугарски, можам, без проблем, само изрази желба. Ако сакаш, ќе ти дадам и линк до сите дела на Јаворов (за жал на бугарски, не на македонски), па ќе можеш да ги прочиташ целосно делата Гоце, Ајдучки Копненија, Поемите од 1895-1907-ма година итн...

Цитирај
Засега единствен цврст податок што го имаме е изјави на повеќе сведоци од тоа време дека Гоце бил атеист, како и податок до кој се држи католичката црква, дека бил крстен кај нив.

Кои сведоци и кои изјави? Прашав веќе неколку пати - не добив одговор. Те молам посочи кои изјави и кои сведоци...
Каде е тој податок и во која католичка црква? Те молам посочи, многу лесно може да провериме дали навистина има таков документ.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 18:13
Не не, не се работи јас дали го прифаќам. Апсолутно го прифаќам како можност дека е така.

Другите два аргумента мора да ги ставиш во контра-тежа со аргументите од неговите современици дека бил атеист (беше посоечена една изјава од Да Бе и друга од Евангелос). Така што, мора сето тоа да се гледа заедно, а не со розеви наочари.


п.с. За католичката црвка јас само кажав што тие тврдат, а дали имаат таков документ или пак и тој е во „Софија“ „Ватикан“ или којзнае каде, не знам.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.