IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНТУЗИЈАЗАМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНТУЗИЈАЗАМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЕНТУЗИЈАЗАМ
    Испратена: 27.Април.2009 во 21:33
Дали сте ентузијастичка личност?
Дали му се радувате на секој нов ден, на животот?
Дали наоѓате радост и во најобичните нешта?
Во најпростите работи?
Дали можете во ова време во какво што живееме денес да ги отфрлите
песимизмот и намуртеноста, лошите мисли и да бидете исполнети со ентузијастички став?
Зборот ентузијазам доаѓа од грчките збора ЕН и ТХЕОС што значи Бог во тебе
или исполнет со Бог
Според тоа се вели дека ќе имате ентузијазам, сила и моќ во онаа мера
колку што Бог е вистински присутен во вас.
И едно друго прашање:
Дали мислите дека за да човек биде ентузијастички настроен
пресудно е да верува во Бог?
Дали треба за да се радува на најобичните работи,
да биде оптимист да има силна
верба во Бога? Или пак не?


( ако е темава за во Вероисповед префлете ја )

Изменето од Lithium - 27.Април.2009 во 21:35
Кон врв
DAC23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 357
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAC23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 12:44
Ентузијазмот ми е средно име многу се занесувам живеам во свет на имагинација и фантазија и многу ми е убаво...нека пукнат душманите........ојееееееееееее
SEMPER ETIAM UBIQUE SUPERIORES
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 13:51
Mnogu mi fali entuzijazam ovie denoviтага
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 14:56
Секогаш кога мојот труд вродува со плод мојот ентузијазам расте.
Не сум од оние луѓе кои постојано трчкаат наоколу со невидена енергија, насмевка и мислат само позитивно, но затоа почнувам посмирено и постепено земам замав и дотурам оптимизам и големи количини на енергија онаму каде најмногу недостасуваат. Сакам да ги балансирам работите и неоснован оптимизам(и песимизам) понекогаш и ми пречи, зошто не сакам пренагласени емоции.
Мислам дека да се биде ентузијаст е да се има страст спрема животот воопшто и можеби повеќе би го протолкувала како вдахновение отколку буквално исполнет од бога во религиозна смисла на зборот.
Мислам дека многу повеќе е состојба на духот и не мора да се биде особено религиозен(или воопшто) за да се поседува или создаде оваа особина(состојба).
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 16:07
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Мислам дека да се биде ентузијаст е да се има страст спрема животот воопшто и можеби повеќе би го протолкувала како вдахновение отколку буквално исполнет од бога во религиозна смисла на зборот.
Мислам дека многу повеќе е состојба на духот и не мора да се биде особено религиозен(или воопшто) за да се поседува или создаде оваа особина(состојба).


И јас мислам вака.
Не може да биде ентузијаист човек
кој само негува црни мисли. Кој постојано се жали,
кој мисли дека светот е свртен против него.
Јас не знам од каде тоа потеклото на зборот ЕН И ТХЕОС -ИСПОЛНЕТ СО БОГА
е пресудно да биде некој ентузијаистички настроен
Мора да верува некој во Бог за да биде ентузијаист?
По сево ова испаѓа дека атестите не се ентузијасти?
А може и не се   
Нема тука некој атеист да каже?
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 16:21
Golem entuzijast sum, skoro sekogas i sekade. Se raduvam i na najmalite nesta, a posakuvam da napravam golemi raboti среќа.
Na utro koga ke stanam, si pustam omilena muzika, pravam kafence, palam cigara i so zadovolstvo uzivam vo narednite 5-10 min. ispolneti so spokojstvo i mir. Pocnuvanje na denot so pozitivni misli, sekogas mi dava povejke energija. Nikogas ne vikam "e sega nema izlez" . Sekogas ima nesto plus sto moze da se napravi, samo treba poveke da se potrudime.

Na ova prasanje "Дали можете во ова време во какво што живееме денес да ги отфрлите
песимизмот и намуртеноста, лошите мисли и да бидете исполнети со ентузијастички став?" -
ke kazam deka mene mi se dopaga vremeto vo koe ziveeme, pesimisti i namurteni lugje vo mojot zivot nema i izgleda nema da ima, zatoa sto toa se odrazuva i na mene.

A za ova:
Дали мислите дека за да човек биде ентузијастички настроен
пресудно е да верува во Бог?
Дали треба за да се радува на најобичните работи,
да биде оптимист да има силна
верба во Бога? Или пак не?


Se zavisi od toa kako ti se cuvstvuvas, kakva licnost si, kakvi misli imas i dali imas dobra ili zla dusa. Momentalno ispolnet sum so nekoja visa sila, a ne znam kako da ja narecam. Mozebi e Bog, mozebi ne....toa e ona sto dolgo vreme sakam da si go razjasnam.


Изменето од bounty_hunter - 28.Април.2009 во 16:39
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 16:30
Многу ми се допадна ова, навистина
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 16:39
Повеќето од луѓето што ги гледам денес
што ме опкружуваат постојано се опседнати со некои лоши работи, мисли.....
размислуваат само за најлошото
постојано се жалат на ситуацијата во која се наоѓаат,
немало излез, немало добар живот.....
Постојано велат:
- Како можам да бидам среќен, да се радувам
кога гледам што се случува околу мене?
Немало добар живот затоа што тие не можат, не знаат
како да го направат поубав....
со еден збор: немаат ентузијазам
самите тие немаат волја и желба да се променат
кога нешто не може да се промени од другите луѓе
нека го променат тие тоа самите кај себе
нека се променат тие
Она што ни се случува не е до околината туку до самите нас


Изменето од Lithium - 02.Јуни.2009 во 19:49
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 16:55
Edno ke kazam - rabotata go sozdala covekot.
Onoj koj raboti i e ispolneto so svojata rabota e mnogu posreken i ima poinakvi razmisluvanja od drugite. Toj sto raboti, cel den mu e ispolnet so razlicni nesta i skoro nikogas monotonijata ne e prisutna kaj nego.

A drugite kukaat i placat sekoj den deka ne cini, nema kaj da se vrabotat a vsusnost ne sakaat voopsto da se potrudat. Ama od kukanje fajde nema.
Druga rabota, ne gi cenat ubavinite sto gi dava zivotot, ili se uste gi nemaat pronajdeno. Ne se raduvaat na rabotite sto gi imaat, ne ljubat kako sto treba, ne gi cenat sovetite od najbliskite i na krajot ne se cenat samite sebe.

Imam dvajca cimeri koi rabotat i od doma ne baraat pari za da gi izdrzuvaat. Pari baraat samo za stan 50 evra mesecno. Samite si plakaat participacija na fax, kupuvaat knigi, prijavuvaat ispiti, sami si gi plakaat sekojdnevnite trosoci. Na istiot fax sme i skoro site ispiti gi polagaat navreme. Epa ako mozat tie, so golem trud i maka da rabotat i da studiraat, sekoj moze da napravi nesto plus za da mu e podobar zivotot.

Sekoj covek pred sebe treba da ima cel sto saka da ja napravi, bez razlika kolku pati ke dozivee neuspeh, treba da prodolzi da se obiduva.големо%20гушкање
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 16:57
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Sekoj covek pred sebe treba da ima cel sto saka da ja napravi, bez razlika kolku pati ke dozivee neuspeh, treba da prodolzi da se obiduva.големо%20гушкање


Точно така
затоа што не е срамота да паднеш
туку срамота е да не станеш после падот


Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 21:51
Ентусиазмот од животот воопшто, често бива убиен од секоjдневието.
И од потребата да правиш избор.

Во изборот секогаш има ентусиазам. Но во последиците од изборот многу често- не.
Убаво е да си ентусиаст.
За жал ентусиазмот е привилегиjа на младоста и неискусноста.

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 00:07
Originally posted by pagane pagane напиша:


За жал ентусиазмот е привилегиjа на младоста и неискусноста.



нека%20ти%20е%20срам нека%20ти%20е%20срам нека%20ти%20е%20срам нека%20ти%20е%20срам нека%20ти%20е%20срам
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 10:41
Entuziasmot kaj mane varira , balkanka na sever so golema potreba od sonce ovaj period mi prija, mozeceto mi vrti so 3000 obrtaj , sve e mozno i na sve se raduvam .
dali toa bile sitnici doma , na rabota ili okolu mene sve me smeej i so site se smeskam , inspiracijata i motivot se najcesto najbliskite i rabotata , prolet , leto i esen znaj zivotot da e prekrasen
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 15:21
Originally posted by pagane pagane напиша:

За жал ентусиазмот е привилегиjа на младоста и неискусноста.


Сакаш да кажеш дека постарите луѓе не
можат да бидат полни со ентузијазам
бидејќи тоа што имаат такво секојдневие
какво што не го посакуваат ги прави
да не бидат ентузијастички настроени
а за неискусноста
мислиш дека само оној што поминал доста во животот
не знае за ентузијазам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.