IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто во Македонија умира поезијата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто во Македонија умира поезијата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зошто во Македонија умира поезијата?
    Испратена: 24.Април.2009 во 17:25

Погледнете само кои се „основни феномени на нашето постоење“: Корупцијата, сиромаштијата, невработеноста, необразованоста, неправдата, етноцентризмот, стравот, омразата, насилството, нетолеранцијата.
Може ли еден несреќен човек да биде поет?не%20знам
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 17:40
Nemoj pak za nesreknite luge da se fakate....moze sekoj da bide poet sto e kreativen, nadaren ima pozitivni misli i svakanja za denesnicata i ima zelba za poezijaнамигнување
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 17:59
Originally posted by CST CST напиша:

Погледнете само кои се „основни феномени на нашето постоење“: Корупцијата, сиромаштијата, невработеноста, необразованоста, неправдата, етноцентризмот, стравот, омразата, насилството, нетолеранцијата.Може ли еден несреќен човек да биде поет?не%20знам

Najubavite i najvrednite dela .....
najubavite poezii.. pesni... stihovi....
najubavite umetnicki sliki....
nastanale koga licnosta se naogjala vo mnogu teska ljubovna, psihicka , semejna , finansiska kriza....
duri po negova smrt dobiva besceneta vrednost ..........
sekogas
NESREKNJATAljubov......
i celokupniot nesrekjen zivot......
prestavuva dvigatel na vnatresniot talent na liscnosta koja vo tie momenti najvise ke se eksponira.....

Mislam CST sporedbata ne ti e bas , bas....
kazi mi eden primer.......
ete kaj nas vo MKD........
za nekoj bogat,srekjen covek ...
sto poezija ili bilo kakovo delo ima stvoreno??? aa??



p.s.
ne ti odgvoriv......
vo MKD poezijata ne umira......tuku nema koj da ja im ja prenese na mladite pokolenija vo ucilisnite klupi ....


Изменето од bijonse1 - 24.Април.2009 во 18:05
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 18:41
Мила  bijonse1 ,  идејата не ми беше да набројуваме  успешни или неуспешни македонски креативци на полето на литературата , туку сакав да кажам дека токму оние феномени кои ги набројав погоре ,влијаат да една креативна душа нема желба за создавање и творење.

Значи човекот е опкружен со тие феномени во една таква  да ја наречам жалосна средина, која и не му баш дава некоја надеж дека ќе му се исплати творењето.

Имам забележано на „Струшките вечери на поезијата„ , поголем процент учествуваат странски поети , отколку македонски


Зарем Македонија нема креативни луѓе или нив може на раце да ги изброиме ?
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 18:43
И пак да не ме сфатете погрешно ,,,,,не сакам да  набројуваме колку и кои се,  туку да се даде акцент повеќе на  факторите и причините кои го кочат творењето на македонскиот поет



Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 22:48
Тема: Зошто во Македонија умира поезијата?
    Испратена: 24.Април.2009 во 17:25

Ја не знам од каде ваков заклучок
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 23:13
Zosto zbunet ne saka da izdava vo javnost трепкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 23:20
duri po negova smrt dobiva besceneta vrednost .......... -  bijonse аплауз  смеење... se seguvam, znam deka go izvlekov od kontekst, no za mene ima golema vistina vo ovaa recenica na balkanskite prostori.
Da ne se lazeme, poezijata ne e ceneta kaj nas, mal procent se tie koi ja pisuvaat i razbiraat, a za da razbere mora da ima potencijal za poezija, no ne ja iskazuva zaradi nekoi kocnici i strav da ne bide ismean. Tie sto ja razbiraat poezijata, a ne pisuvaat, se osetlivi licnosti i na kritika i zatoa poetite gi ima vo pomal broj. Po mene, se e poezija, nema nikoj pravo da ja kritikuva, moze samo da odbere dali mu se dopaga. Sekoj sto cita poezija, treba i da pisuva. Od prva nikoj ne postignal spektakularni rezultati i na krajot na kraistata nikoj nikogo ne moze da go poducuva vo ovaa svera.
Poezijata e metod na slobodni asocijacii, koi tek tuk se koregiraat za da imaat razbirliv smisol i nasoka sto iskazuvaat odredeni misli.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 20:11
zatoa sto ovde ........kaj nas .........ima samo i samo ljubov od interes..........
ljubov koja se plakja i naplakja paricno , telesno, duhovno............
eeeee toa poezijata ne trpi taa saka ljubov cista kako solza ............
не%20знам
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 02:06
Затоа што од поезија не се живее, барем во Македонија моментално...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 11:07
Vo Makedonija nema nikogas da se zivee od poezija. Poeti ubijte se !  смеење

Koga ti e tesko
i tazno e se
ti zemi pistol
i ubij se.
Makedonija ti nudi
sareni bermudi.


Изменето од zbunet - 27.Мај.2009 во 11:12
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 11:58
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Vo Makedonija nema nikogas da se zivee od poezija. Poeti ubijte se !  смеење

Koga ti e tesko
i tazno e se
ti zemi pistol
i ubij se.
Makedonija ti nudi
sareni bermudi.
  ubavo kazano,..nema smrt za poezijata tuka,...so zbunetiov !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 12:07
kako da ne go bacam posle  бакнеж
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 12:20
a,moze,..shtom si tolku ,.daleku !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.