IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - 95  ГОДИНИ ОД СМРТТА НА  ЈАНЕ САНДАН
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

95 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА ЈАНЕ САНДАН

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 16:58
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

... Не сум во ситуација да потврдам дали веруваше навистина дека Македонците преставуваат посебна нација или ја измисли оваа идеја и оваа мисла за да полесно ги подигне сите Македонци против Турците...
-----
Дали стига да се разбере Сандански што е мислил во оние времена?


Чоли, еве нешто интересно, погледни гоПогледнах го, малко трудно се чете (сканирането не е качествено). Предполагам, че това е некакво писмо на Тодор Александров. А ти прочете ли го? (особено т. 6)


Го читав, ама ќе си бидам искрен, не можам се да прочитам,тоа од левата страна, многу е ситно, барем за мене.
Станува збор за писмо на Т.Александров, колку што и јас гледам.

Точката 6 успеав да ја прочитам, јас не спорам околу тоа дали Александров навистина го мислел тоа, но зошто тој го обвинува Ѓорче, Димов и Сандански дека говорат за посебен македонски народ.
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 17:23
Што кажува Jане во Апелот до жителите на градот Мелник:

"...Пред вие сметавте дека нашата борба за решавање на македонско-одринското прашање е борба за решавање на бугарското прашање ...

Борбата, што водиме ние сега, вие мислите дека е борба за власт на бугарската народност над другите народности, што живеат со нас ...

Да заборавиме сега па натаму кој е Бугарин, кој е Грк, кој е Србин, а кој е Влав, но да запомниме дека сите ние сме безправни робови!

 
Дојдете заедно да посееме семето на револуцијата!"
  намигнување


Изменето од lav4eto - 19.Мај.2010 во 17:37
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 20:47
Originally posted by Македон Македон напиша:


Го читав, ама ќе си бидам искрен, не можам се да прочитам,тоа од левата страна, многу е ситно, барем за мене.

Трудно е за четене - едно от лошото качество на скана, и друго од нечитливиот ракопис на самиот Тодор Александров. Се помачив 10-на минути и еве што прочеитав:

Што се однесува до борбата с Ѓорчевци в Македонија, со многу или најмногу се плашиме, таа не е лесните или точно .... има да има некаква борба,.... ако не... Македонскиот го сметаме под робство... сите борци основно ... сега... ќе се скараа за лични .... Како што направија (906-918 год.) и знае се кој ќе ја продолжи борбата, ... ако се добие својата независност в Македонија, населението внатре познава .... своите бескорисни и смели водители, калени преку борбата........ на првите години ... ние нема и никој наистина да се излаже

Софија 6/ІІІ 919 год.        Со поздрав: Т. Александров

Чоли, внимавај на правилата за јазикот и писмото, сепак, истото кое го напиша, можеше и со употреба на македонската кирилица, јас и онака знаеш дека за куси текстови, поправам и преведувам каде што треба и кога ќе треба.

Изменето од Македон - 19.Мај.2010 во 22:35
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 22:37
Originally posted by чоли чоли напиша:

[QUOTE=Македон]
Го читав, ама ќе си бидам искрен, не можам се да прочитам,тоа од левата страна, многу е ситно, барем за мене.

Трудно е за четене - едно от лошото качество на скана, и друго од нечитливиот ракопис на самиот Тодор Александров. Се помачив 10-на минути и еве што прочеитав:

Што се однесува до борбата с Ѓорчевци в Македонија, со многу или најмногу се плашиме, таа не е лесните или точно .... има да има некаква борба,.... ако не... Македонскиот го сметаме под робство... сите борци основно ... сега... ќе се скараа за лични .... Како што направија (906-918 год.) и знае се кој ќе ја продолжи борбата, ... ако се добие својата независност в Македонија, населението внатре познава .... своите бескорисни и смели водители, калени преку борбата........ на првите години ... ние нема и никој наистина да се излаже

Софија 6/ІІІ 919 год.        Со поздрав: Т. АлександровОд писмото станува јасно дека имало поделби, дека приврзаниците на Ѓорче и Сандански не се сложувале со политиката на Александров. Истотака ако кон тоа се додаде дека Ѓорче, Сандански и Димов говореле за посебен македонски народ, тоа значи дека навистина можеби македонската историографија е во право кога вели дека Сандански говорел и за посебноста на македонскиот народ.

Сето ова е напишано во 1918 година, пред големите поделби во ВМРО. Очигледно не станува збор само за идеолошки разлики.

Изменето од Македон - 19.Мај.2010 во 22:38
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 09:23


голема%20насмевка
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 12:14
Магарето му кажува на зајакот дека ушите му се долги
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 02:12

Погребот на Јане Сандански.

Дали има нешто чудно на сликата???
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 02:15


Транспортот на телото на Јане Сандански
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 09:28
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Погребот на Јане Сандански.

Дали има нешто чудно на сликата???


Има, има...чудното е што истата слика сум jа ставил уште на 2 февруари, на осма страна во истата тема.
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 13:12

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:Транспортот на телото на Јане Сандански
Истата слика jа имам ставено на 7 февруари, на страна девета, горе.Погледаj прво, пред да откриваш жешката вода.

Изменето од lav4eto - 13.Јули.2010 во 15:25
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.