IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - "Здравстената дејност" на Фондот за здравство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Здравстената дејност" на Фондот за здравство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: "Здравстената дејност" на Фондот за здравство
    Испратена: 17.Април.2009 во 19:32
Денеска на Сител вестите во 16 часот слушнав една вест која пријатно  ме изненади една изјава, но и  постапката и решителноста на министерот за здравство господинот Османи.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Наиме, во нашата земја се одржува
ПРВА РЕГИОНАЛНА БАЛКАНСКА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА

Лекарите во Македонија немаат доволно познавање за болеста Цистична фиброза, одредени симптоми ги препишуваат на друга болест.

Поради тоа дијагностиката во земјава не е на завидно ниво, беше константирано на првата Балканска конференција за Цистична фиброза.

Академик Ефремов смета дека најточна дијагноза за болеста може да се добие во МАНУ, каде до 2007 година овие пациенти не плаќале за испитувањето, но поради немање дозвола за изведување на здравствена дејност Фондот за здравство го раскинал договорот со оваа институција, и оттогаш пациентите за дијагностика на Цистична фиброза плаќаа по 18.000 денари.

Министерот Османи најави повторно воспоставување на договор со МАНУ, за користење на нивната лабораторија.


Во земјава околу има околу 100 млади луѓе кои боледуваат од Цистична фиброза. Болеста најчесто е наследна и се манифестира со постојана кашлица, чести инфекции на белите дробови, проблеми со воспоставување на нормален раст и телесна тежина, цироза на црниот дроб. Лекарите велат дека не се манифестира со физички и психички деформитети.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Нешто што го привлекува вниманието е ова   поради немање дозвола за изведување на здравствена дејност Фондот за здравство го раскинал договорот со оваа институција.

Значи место да се издаде дозвола за изведување здравствена дејност и да се помогне на пациентите, некој го ’решил проблемот’ по кратка постапка, односно ја ’срушил дивоградбата’ и со тоа оштетил многумина кои ја имале потребата од дијагностицирање на одредена болест која не може да се дијагностицира на друго место.

Еден убав момент од ова конференција  е решителната изјава на Министерот Османи кој најави повторно воспоставување на договор со МАНУ, за користење на нивната лабораторија.

Останува отворено прашањето, за што плаќаме данок, на кого треба да му служи фондот за здравство?

Темава ја ставам тука, а не во здравство од една единствена причина дека очигледно политичарите-министрите со својот ангажман можат многу да ја подобрат  "Здравстената дејност" на Фондот за здравство. И некогаш навистина се прашуваме, за кого постои Фондот за здравство?
Изменето од mamamd - 17.Април.2009 во 19:32
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 21:45
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


-------------------------------------------------------------------------------------------

Нешто што го привлекува вниманието е ова   поради немање дозвола за изведување на здравствена дејност Фондот за здравство го раскинал договорот со оваа институција.

Значи место да се издаде дозвола за изведување здравствена дејност и да се помогне на пациентите, некој го ’решил проблемот’ по кратка постапка, односно ја ’срушил дивоградбата’ и со тоа оштетил многумина кои ја имале потребата од дијагностицирање на одредена болест која не може да се дијагностицира на друго место.

Еден убав момент од ова конференција  е решителната изјава на Министерот Османи кој најави повторно воспоставување на договор со МАНУ, за користење на нивната лабораторија.

Останува отворено прашањето, за што плаќаме данок, на кого треба да му служи фондот за здравство?

Темава ја ставам тука, а не во здравство од една единствена причина дека очигледно политичарите-министрите со својот ангажман можат многу да ја подобрат  "Здравстената дејност" на Фондот за здравство. И некогаш навистина се прашуваме, за кого постои Фондот за здравство?
Тешко дека договорот е раскинат поради немање на дозвола за изведување на здравствена дејност Фондот за Здравство го раскинал договорот со оваа институција.
Повеќе би рекол дека моментот на раскинувањето на Договорот е политичка игра- да не речам пресметка, одошто било што друго.
.........Но добра е најавата на Османи дека сепак нешто добро конечно ќе се случи- направи за овој напатен народ.
Иако сум песимист на ова изјава, сепак би оставил да помине некое време за да видиме дали можеби на политичарите им дошол умот па сватиле дека се бирани од НАРОДОТ  и имаа обврска кон него, но и
дека постојат за него со свој хипотекарен залог кој го имаат оставено за времето на својата политичка кампања.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 23:30
 
Навистина на кого треба да му служи Фондот за здравство?
 
Денес разбрев дека Фондот за здравство го има одбиено барањето на родителите на малиот Филип ,кој е заболен од Ретинопатија и кој треба да се оперира во Белгија....беа никакво објаснување.....единствено што им е кажано на родителите е дека имаат право да поднесат молба на второстепена комисија.
 
Колку што сум запознаена операциите се секогаш приоритетни,но дали во нашиот Фонд одобрувањата се даваат или одбиваат без да се прочитаат молбите,дали видот е луксуз????
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 23:41
Колку ме држи помнењето, да не грешам душа, ама нели  скоро во медиумите следевме борба за животот на едно девојче кое за жал умре додека фондот да одлучи дали ќе ги покрие трошоците да оди или не на лечење.
Зарем треба едно мало детенце да остане слепо цел живот само затоа што некои одлуки се донесуваат бавно или некој во фондот пресудува кој да прогледа а кој да остане слеп?
Читав во темата Форум информатор за ова и колку што гледам веке се обезбедени телефонски линии за собирање пари. Кога луѓето се хумани и помагаат, зошто тогаш некој- службеник во Фондот за здравство или кој одлучува да изиграва господ и да одбива народните пари да  даде за народот, за враќање на видот на малиот Филип?
зарем треба и ваму да се замеша министерот, или премиерот лично????
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 23:51
Некој треба да се замеша, или да се потегне некоја врска, да се активира некој пријател, роднина... Оти за жал кај нас друг начин сеуште нема.

А во меѓувреме дечиња умираат, остануваат слепи или да се борат со тешки болести, заради одлуки кои се неразбирливо нехумани, бирократски и кобни во многу случаи!
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 00:06
По правило не би требало никој да се меша и би требало да нема вакви проблеми.......кога некој би си ја извршувал правилно работата
 
Лично сум запозна со проблемот на семејството на малиот Филип и знам дека до Фондот се поднесени сите потребни документи ,меѓу кои и конзелијарното мислење потпишано од три доктора и плус потписот на Проф. Џајковска ,како директорка на Очна Клиника,со кое се објаснува дека на Филип му е потребна операција надвор од државата.......и сето тоа џабе ,затоа ќто најверојатно некој не го ни прочитал барањето,но дал негативен одговор.
 
Сакам да нагласам само дека и овде е борба со времето ,колку побрзо се оперира Филип ,толку шансите се поголеми.
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 00:09
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

По правило не би требало никој да се меша и би требало да нема вакви проблеми.......кога некој би си ја извршувал правилно работата
 
Сакам да нагласам само дека и овде е борба со времето ,колку побрзо се оперира Филип ,толку шансите се поголеми.Кога би си ја извршувале сите правилно, професионално и коректно работата, нема ни да доаѓа до вакви случаи.

Да се надеваме дека нечија совест ќе проработи... што побрзо, во интерес на здравјето на детето.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 00:54
Originally posted by anastea anastea напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

По правило не би требало никој да се меша и би требало да нема вакви проблеми.......кога некој би си ја извршувал правилно работата
 
Сакам да нагласам само дека и овде е борба со времето ,колку побрзо се оперира Филип ,толку шансите се поголеми.Кога би си ја извршувале сите правилно, професионално и коректно работата, нема ни да доаѓа до вакви случаи.

Да се надеваме дека нечија совест ќе проработи... што побрзо, во интерес на здравјето на детето.Арно ама сите здравственици БАРААТ, ПОКРАЈ УПАТОТ ЗА ЛЕКУВАЊЕ, И КНИШКА ама НЕ  Здравствена. Книшка со депониран Упат и не е важно далие домашен или девизен- пардон или од странство. Се едно само да е УПАТОТ  подебел. Е, тогаш гарант имаш виза за влез и престој и пристојна грижа, се разбира со додатни прорачуни............лутина
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 01:59
Originally posted by anastea anastea напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

По правило не би требало никој да се меша и би требало да нема вакви проблеми.......кога некој би си ја извршувал правилно работата
 
Сакам да нагласам само дека и овде е борба со времето ,колку побрзо се оперира Филип ,толку шансите се поголеми.Кога би си ја извршувале сите правилно, професионално и коректно работата, нема ни да доаѓа до вакви случаи.

Да се надеваме дека нечија совест ќе проработи... што побрзо, во интерес на здравјето на детето.
 
Искрено се надевам дека ке проработи нечија совест....зошто да беше овој случај во некоја европска држава ,Филип ке беше опериран уште првите месец дена од неговото раѓање и шансите да гледа нормално ке беа 80%,а не како сега ......минимални.
Најтрагичното во сето ова е што во последните години ,Ретинопатијата ,како оштетување на ретината ,кај бебињата,во европските земји и сведена на мимимално ниво ,но во Македонија е во пораст........само минатиот месец во Белгија се оприрани 4 бебиња од Македонија!!!
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 12:34
 
Искрено се надевам дека ке проработи нечија совест....зошто да беше овој случај во некоја европска држава ,Филип ке беше опериран уште првите месец дена од неговото раѓање и шансите да гледа нормално ке беа 80%,а не како сега ......минимални.
Најтрагичното во сето ова е што во последните години ,Ретинопатијата ,како оштетување на ретината ,кај бебињата,во европските земји и сведена на мимимално ниво ,но во Македонија е во пораст........само минатиот месец во Белгија се оприрани 4 бебиња од Македонија!!!
[/QUOTE]
 
A koj ги финансирал нив? И тие имале одобрение од фондот за здравство? Зарем има селекција? Да не се распишува конк*рс случајно(иронизирам)? Страшно, страшно...
Но, едно прашање: дали може нешто да се направи без фондот за здравство? ИЛи барем да се почне, за да не се губи време?
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 15:39
Сите деца се оперирани со помош на Фондот ....уствари 80 %средствата ги финансира Фондот ,а преостанитите 20 %самите семејства.......А тука е најголемиот апсурд во сето тоа ,затоа што Фондот за здравство би требало да ги плати сите трошоци ,а не само 80% ,но бидејки уште не се нашол некој храбар ,да ја истера оваа работа на виделина,родителите на СИТЕ деца кои ја имаат оваа болест се задолжени да се надеваат на хуманоста на народот......
 
 
п.с.......сите сем Филиптага


Изменето од marija1000 - 18.Април.2009 во 15:52
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 20:26
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

 
Искрено се надевам дека ке проработи нечија совест....зошто да беше овој случај во некоја европска држава ,Филип ке беше опериран уште првите месец дена од неговото раѓање и шансите да гледа нормално ке беа 80%,а не како сега ......минимални.
Најтрагичното во сето ова е што во последните години ,Ретинопатијата ,како оштетување на ретината ,кај бебињата,во европските земји и сведена на мимимално ниво ,но во Македонија е во пораст........само минатиот месец во Белгија се оприрани 4 бебиња од Македонија!!!
 
A koj ги финансирал нив? И тие имале одобрение од фондот за здравство? Зарем има селекција? Да не се распишува конк*рс случајно(иронизирам)? Страшно, страшно...
Но, едно прашање: дали може нешто да се направи без фондот за здравство? ИЛи барем да се почне, за да не се губи време?
[/QUOTE]


chuchuliga,
.......а на кого тоа мислиш дека совеста ќе му проработи?
Па на тие што мислиш оперирани се совест и етика. Тие газат се, и живо и мртво. Помина времето на моралот. Сега е времето на: ,,ГАЗИ СЕ ЖИВО ПРЕД СЕБЕ АКО САКАШ ДА ТЕ БИДЕ,,. Да. Руши се пред себе или ќе те рушат.
За жал тоа е вистината. А, од вистината не се бега. Изменето од orlov - 03.Мај.2009 во 02:07
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 12:49
До каде оди човековата судбина
Прилепчанка на умирање оставена пред болница
Но сепак фондот ќе ги исполни своите обврски иако не е македонски осигурени, сепак е македонски граѓанин
Фондот ќе плати за болната прилепчанка
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 12:52
Denes go procitav ova..navistina zalosno. Pa kolku i da bil ocaen nejziniot maz ne smeelo toa da go stori.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.