IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Се чувствувате ли здраво?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се чувствувате ли здраво?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
picky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај picky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Се чувствувате ли здраво?
    Испратена: 15.Април.2009 во 00:31
Imam cuvstvo deka poslednive godina dve, postojano imam po nekoj problem so zdravjeto, ...mozda sitnica, ali ke naprai da ne se osekam ubavo...ili stomakot boli, ili glavata, ili nekoja infekcija, pa izlegla bubuljica...pa si go osekas suvo liceto, da ne zborime za racete - presulile zimoto, sea letoska sigurno petite ke mii bidat kao na stara baba, kosata krsliva...se nadul stomakot, tvrda stolica...pa od vreme na vreme ke mi se svrti za da ne zaboraam deka sum anemicna, nastinki, kivanje na tri sekundi...aman veke!тага тага
Pocnav od vcera da pijam aloe vera gel...grozotija ziva!плазење%20злонамерно
No expectations, no disappointments!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 00:48
имам и јас вакви напади
најмногу болки си видов со десната рака.........
треба да отидам и да си направам детален преглед на цело тело            

морам



а ова со петиве што си го спомнала погоре ме потсети:
Тета има страшни проблеми со петите,и купуваше разни креми и чорапи кога на тетин му претече со тошење пари и вика

Аман бре што пари даде за овие глупостиве,па види ја комшика ти какви пети распукани има цел прст да влезе,па кај ќе посака таму си ја носат ножињата
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 08:39
тага
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 14:31
O.o da ne pocnam da vi kazuvam sto se me boli . Ama toa e se posledica na vodenje na nezdrav zivot t.e. ne sum fizicki aktiven.

A sto ubo si mi bese pred 2 godini, si vezbav joga, na trcanje sekoe sabajle, sklekovi, stomacni....ehehe nisto ne me bolese, spremen 100% bev.

Zatoa vezbajte si site, da si bidite zdravi, ubavi i na sabajle polni so elan za rabota.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 15:04
Bravooooo bounty_hunter


Super kazano.....uste da spomnese i pravilnata ishrana kako eden od najbitnite faktori.....

Draga moja Picky , zdrava si top !!

Srce , ti ne znaes...i poarno sto ne znaes sto znaci da imas bolest......a toa sto ti se nadulo stomakot......ne znam ni koja vozrast si ama sigurno si ljubitel na FAST FOOD ......lepi hamburgeri , gricki......cips , cokolado ova ona .....pa pasteta .....e od ovie raboti....OP !!! ripaat bubulicite.........

Aj zemi salatice , morkovi i drugi zelencuci i ovosije ke vidis .....i uste nesto normalno da izleguvaat akni bubulici neli hormonite rabotaa i mora da izbie nesto... stosot na vreme da gi saniras da ne se sirat po celoto lice ili da ne koristis nesoodvetni skapi pomadi pravejki sprotiven efekt...

Praktikuvaj sekogas koga se banjas po omeknuvanje od toplata voda so specijalen kamen da gi tries petite...
da se ostrani debelata nepotrebna koza koja znae da se peruta i da izgleda nevkusno....posle toa mackaj nekoja vazelinska(mrsna)krema......

Za ubava kosa ima i pravila na mienje , feniranje , odrzuvanje..........ne znam kolku toa go primenuvas dali voopsto na hemiski nacin ja ostetuvas so farbanje ili onduliranje "trajna" ili ako sakas sega sto velime ispravena "peglanje" , ako nesto vaka primenuvas kosata ne moze da ti vozvrati so so sjaj i kvalitet........

Anemicnosta ne znam do koj stepen ti e...ama aj prosetaj sekoj den malku na povisoko nekoe ridce , planina da isprovociras prirodno stvaranje na eritrociti ..aj malku izigravaj POPAJ pa zbogati ja ishranata so spanak, zdiger da ne recam cveklo.....

I seto ogledalo na teloto e silinata na istoto kolku se "tvoite vojnici" jaki i aktivni.........t.e. leukocitite odgovorni za imunitetot na teloto .........pa nema sekoj vtor den da kivas ako porabotas na toa so vnesuvanje na Vit C ( zelka , piper , limon kako najsodrzajni so istiot)i so redovno vezbanje ( trcanje, rolleranje , pesacenje zavisi koja vozrast prilagoduvajki se na toa)..

Draga moja bolest e koga veke imame ostetuvanje trajno ili privremeno na nekoj organ da ne recam tkivo i koga ke zavisis od pienje lekarstva da ne recam medikametozna terapija........se do togas gledaj kolku e ubav zivotot,
uci , citaj , druzi se , sportuvaj i nudi ja svojata ljubov na tvoite prijateli i mili osobi....

I uste edna tajna.....

Sekogas koga ke pomislis deka si bolna... ( a - ne si !! ednostavno - ne ti e denot).........nemoj da go tvrdis i povtoruvas toa.......univerzumot a i teloto ti vozvrakja bas taka kako povtoruvas......i vistina ke bides bolna...

Sekogas koga ke se osetis sto velime " mi fali 2,3 ovci"
kazi ....super mi e , ne mi e nisto, momentalno e....... ke pomine....ke vidis.....ke imas povraten odgovor od tvoeto telo bas kako ti sto sakas ...

.......DEKA NE TI E NISTO I DEKA SVE KE POMINE..........



Изменето од bijonse1 - 15.Април.2009 во 15:13
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 19:24
Бијонсе за вакво психолошко поттикнување луѓето плаќаат кај психолози/психијатри/психотерапевти 1000 денари од саат

После кажаново зар има што уште да и се додаде како совет на picky???

Освен можеби....

1. направи си листа на продукти кои задолжително мораш да ги внесеш во текот на денот. еве ти пример:

- морков
- цвекло
- лимон
- јаболко
- јогурт

2. Ако не ти се вежба класично (некој спорт, теретана итн).....запиши се на танц (модерен, ориентален, латино, РНБ..итн, итн). Ќе видиш кога ќе се размрдаш како ќе ти се кака (да ми простиш)......

3. Тоа што моментално си безволна да правиш нешто можеби е резултат на анемијата, можеби на животните околности, можеби и на двете. Затоа прво направи анализа на крвта, па види дали недостатокот на железо е мал или голем. ако е мал, тогаш храната нека ти биде лек, ако е голем тогаш покрај храната пиј некој препарат со железо

4. Терај го алоето....арно е...
МИР со сите
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 00:09
Јас не се чувствувам здраво-јас сум Здрава!
Голема заслуга можам да препишам на моите гени со мали исклучоци се разбира   
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
picky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај picky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 11:10
Oooo...fala bijonse, polzavce...:)) stvarno e psihologija vo prasanje...i demek sekogas si znam sto treba, ama nikako da pocnam da primenuvam...
Djabe sto pozadi kuka imam pateka za na sredno vodno црвенеење
Ali od deneska eve resavam deka ke se zaangaziram, taman e ponedelnik плазење....големо%20гушкање
No expectations, no disappointments!
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 19:38
Ne...me boli ranata od zabot pak
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Wonderful_Life Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Амбициозна Бебушка

Регистриран: 30.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Wonderful_Life Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 23:06
ne se custvuvam zdravo mi izleze alergija a pojma neam od sto e
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 23:20
Originally posted by Wonderful_Life Wonderful_Life напиша:

ne se custvuvam zdravo mi izleze alergija a pojma neam od sto e

odma na alergo test
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
soul... Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај soul... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 13:30
zdravo? ... sto bese toa
Кон врв
Wonderful_Life Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Амбициозна Бебушка

Регистриран: 30.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Wonderful_Life Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 17:58
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Originally posted by Wonderful_Life Wonderful_Life напиша:

ne se custvuvam zdravo mi izleze alergija a pojma neam od sto e

odma na alergo test



I jas pojma neam od sto mi e ali ke te poslusam i ke odam da vidam
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 23:31
Originally posted by Wonderful_Life Wonderful_Life напиша:

Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Originally posted by Wonderful_Life Wonderful_Life напиша:

ne se custvuvam zdravo mi izleze alergija a pojma neam od sto e

odma na alergo test



I jas pojma neam od sto mi e ali ke te poslusam i ke odam da vidam

Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.