IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Велигден - Фарбање на јајца
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Велигден - Фарбање на јајца

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Велигден - Фарбање на јајца
    Испратена: 13.Април.2009 во 08:11
Како вие ги фарбате? Само црвени или пак во разни бои? Кристализирани (со винска киселина) или пак со мрежички или ливчиња за добивање на шари??? голема%20насмевка Прв пат оваа година ке фарбам сама...значи без мајка ми па ме интересира што нашите домакинки сакаат да „шараат „ за Велигден???


Мене најомилени ми се кристализираните...во разни бои да се прелеват...мечтаење Но без црвено јајце...не е Велигден. трепкањеплазење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 11:29
Црвени со шари од ливчиња, најубави ми се и ме потсетуваат на времето кога бев мала.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 11:43
Фарбањето јајца и китењето на елката се две нешта кои ги обожавам
Јајца фарбам најчесто со природни материјали, лушпи од ореви, од кромид, сецкано цвекло, свежи коприви. Иако боите кои се добиваат не се оние дрежливите сепак се убави.
Црвената боја обично ја добивам со фарбање со варзало кое за жал се повеќе не е она старото туку нешто го модифицираа.изненадување
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 14:47
мечтаење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 17:48
mamce,aj pisi tehnik?намигнување

so kromid?
so koprivi?
cveklo?

inaku, nie generaciski nanazad pravime isklucivo crveni..po tradicija..
koga bev dete pravevme so borovi grancinja, livcinja i sl...vo posledno vreme, samo cisto crveni jajca.
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 18:34
vo razni boi i lepenki mu stavam
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 18:43
Првите јајца на Велики четврток ги вапцам црвени а инаку вапцам во повеке бои ,а за шарањето ја одржувам традицијата цртање си чист восоксреќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 18:46
Техниката е едноставна.
Во водата се ставаат сувите лушпи од кромидот и јајцата (може да се украсат со ливчиња од бозел, магдонос, нане и да се врзат во казичка. Ако се бели се добива некоја неодредена жолта боја, ако не се добива портокалова боја
Истата постапка е со сите наведени тревки.
Ииии може и со она лила зелка, сецкана на покрупни парчиња како и цвеклото. Мирисот од зелката не влегува во јајцетоголема%20насмевкаСе добива убава розе/виолетова боја.
Се премачкуваат со вата натопена во зејтин за сјај.
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 18:54
Vapcanjeto jajca stana takva umetnost, jajcata se tolku ubavi sto ponekogas mi e zal da gi skrsam
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 08:50
E da i mene mi se slucuva toa. Ako vi se veruva od osmo odd. pa se do sea od sekoja godina cuvam po edno jajce...se krstam samo da ne mi se skrsi nekoe zaso toa stvarno ke bide smrdlivo тајм%20аут

Bas posle ke odam da zemam i vinska kiselina za kristalcinja мечтаење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zaguben Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaguben Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 09:29
IMAM JAJCA ,IMAM LJUSPI OD KROMID KE NABERAM LIVCINA ZA DA DOBIAT NEKOI SARI I SAMO USTE MI FALAT HULAHOPKI DA IMA VO STO DA GI VRZAM JAJCATA

I GOTOVO SPREMEN SUM ZA VAPCAJNE JAJCA

Изменето од zaguben - 14.Април.2009 во 09:31
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 09:52


Не фарбам, ама сакам вапцани јајца...!!!   
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 10:25
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Првите јајца на Велики четврток ги вапцам црвени а инаку вапцам во повеке бои ,а за шарањето ја одржувам традицијата цртање си чист восоксреќа


Kako se crta so vosok??
Probav ednas ne mi uspea...PLS Kazuvaj tehnika!!!
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 20:40
Obozavam da farbam jajca..ova mi e najinteresen moment od celiot praznik..obicno so majka mi i baba mi gi farbame,ne sakame mnogu sareni jajca pa najcesto si gi farbame crveni,ama onaka bas ubava jaka crvena boja da si dobijat,i ponekogas so mrezicki gi pravime..ja sum taa sto znae po nekoe jajce da go tintri,da go farbam ,cickam so detali nekoi,pa posle da go cuvam dokolku mi sikoci ubavo :)
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,186 секунди.