IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Омилени македонски брендови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Омилени македонски брендови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 20:47
Originally posted by brza brza напиша:

gluposta e najgolem makedonski brend!,...zatoa i treba da e zashtiti kaj shto treba!,...ustvari, koga kevidish  i ne treba! ,..ne veruvam deka nekoj moze ,..ili bi sakal, da "proizveduva" vakvi gluposti ,..kako tuka!

a u posledno vreme, stanuva duri i ,...hiperprodukcija na makedonskata "pamet"!
 
 
не%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреден
не%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреден
не%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреден
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 21:29
Кафетин таблетите се наш бренд, и тоа многу популарен во некои земји (Русија).
Исто така линијата за бебиња БЕКУТАН доби прва награда на (мислам) саем за брендови што се одржа во Босна.

Има не да нема, а некои и ги загубивме токму поради брендот ГЛУПОСТ (ајварот ни го лапнаа Словенците, ракијата Бугарите....)

Брендот се ствара но и се негува и заштитува.

Грција водеше спор за фета сирењето со ?(Германија?) и го доби.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 22:08
kje bese i AJVAROT da ne ne zaebea slovencite тага
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 23:41
Во вторник вечерта без избрани македонските супербрендови за 2009 г. Дваесет и пет производи и компании прогласени за супербрендови ги добија признанијата од меѓународната организација „Супербрендс“, која работи на идентификација на водечки брендови на поединечен пазар

„Акцент медиа“, „Алкалоид“, „Бекутан“, „Кафетин“, ТВ Алсат М, Би-милк на Млекара Битола, „Витаминка“, „Стоби флипс“, „Горска вода“, ДХЛ, „Златен даб“, „Златна книга“, К-15, „Капитал“, „Краш“ Скопје, „Лек“ Скопје, „Мајкрософт Македонија“, „Мекдоналдс“, „Пекабеско“ Скопје, „Ронхил“, „Свислион“, „Скопски пазар“, „Т-Мобиле“, Сити радио и „Космофон“ се супербрендовите кои ги избра стручниот совет составен од 60-тина претставници на маркетинг агенции, медиуми, академски експерти и компании.
Квалитетот, одговорноста, разликувањето и емотивното влијание се четирите карактеристи што ги издвоија овие супербрендови од другите вкупное повеќе од осумстотини  од кои беше направен изборот.
Во Македонија ова е прв избор на супер бренд од страна на меѓународната организација која работи 16 години во 86 земји.

Кон врв
Мигаре Тактика Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Мигаре Тактика Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 16:00
абе видела жабана коњон кај шо се потковјат - и таја ја кренала ногата...лол...
Ај кај сме имале брендој....ппппрррцццц... сега и супер брендој имаме????
јас поинаку имам учено што е бренд????
Пусти скопјани... ке се наречет метропола - шо сакат нека е...лоллоллолол....
Значи децо... Да се разбериме не само да ме нервирате---лол... бренд е нешто меѓународно признато, познато и прифатено... Неможам да сватам за каков бренд преставува Скопски пазар??? или т мобајл??? или Витаминка(бе)??? па некои од овие фирми не ни котираат на берза... Остај то...Кој овие папсани ТНК ги познават надвор??? сем нивните газди??? ЛОЛ:... да не се мамиме...
Г-жа анастеа... постов воопшто не ми е насочен против тебе- напротив ми се бендисвит твојот ентузијазам- но мислам дека не ни е јасно нас овде во МК - што значи бренд???
Абе бренд е Кока Кола, Ериксон, Форд и такви работи - не некоја си бакалница за смоки или баждарџии по пазари-- јас така мислам... Се разбира страхотната експертска јавност У СК не мисли така... за жал не можат да сватат колку се смешни во очите на западњаците...лол...али то је.. шта јужније то тужније... ДХЛ????лол....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 16:14
Хаха, добро е, барем на ентузијазам поминавплазење

Мислам јасно ни е на сите што е бренд, мора да има фирма или компанија што стои зад производот а кој е меѓународно признат и афирмиран, а ние тука што си пљампаме за нашиот ајвар, биено сирење, тетовско гравче, ресенско јаболко... тоа од што ни се омилени.голема%20насмевка
Можеби ајварот само ќе помине као бренд, знам дека е покрената постапка за негова заштита под името македонски ајвар.
Инаку овие погоре се избрани од некоја меѓународна организација “Супербрендс“, која си направила своја класификација на супербрендови, меѓу нив и овие нашиве 25.


Изменето од anastea - 01.Јули.2009 во 16:15
Кон врв
Мигаре Тактика Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Мигаре Тактика Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 16:18
е де е...
Знам- тое е исто ефтин начин ан некоја агенција да им собере големи пари на овие волојве наши - демек реклама. Јасно ми е све.. ама на помалу упатениве да не им прајме филм дека Космофон е бренд или ДХЛ... А ови нашиве франшизоидни бизнисмени македонски- многу е јасно дека паѓаат на вакви си агенции.. рачунај дека не сме ни еволуирани за Мистери Шопинг..лол... Се смеев.. сакав само да се предочи што е бренд а што е подруижница на ТНК.
Пак респект за ентузијазмот и желбата подфорумов да е исполнет и интересен.. то е сосема ок...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 16:31
А бе ако па ти, нека им прават реклама, на штета не може да биде никаконамигнување
Кон врв
Мигаре Тактика Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Мигаре Тактика Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 16:32
не, тоа е точно, не е на штета.. само да не се кренат многу во облаци па да го расипат квалитетот...лол
Кон врв
pane_juventus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1048
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pane_juventus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2009 во 01:50
SKOPSKO
Domasna tatko mi sto ja pravi
Taan alva na F-ka Blagoj Gorev
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2009 во 02:22
скопско веќе не го бива! се пие само од навика, не дека е подобро од другите на пазарот, ама ете , македонецот е најпревртлив човек , ама за скопското се фатил како за....даб !намигнување
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2009 во 02:23
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

скопско веќе не го бива! се пие само од навика, не дека е подобро од другите на пазарот, ама ете , македонецот е најпревртлив човек , ама за скопското се фатил како за....даб !намигнување

se sekavam na fati se za dab
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
pane_juventus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1048
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pane_juventus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2009 во 17:54
SVETLO SKOPSKO EXTRA
Кон врв
pane_juventus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1048
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pane_juventus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2009 во 17:55
SKOPSKO BILO I KE BIDE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.